Kilka tygodni temu zrobiło się głośno o graczach, którzy postanowili wykorzystać pewną „lukę” w zmieniającej się ofercie PS Plus. Sony jeszcze przed premierą odświeżonego abonamentu poinformowało, że osoby, które subskrybują zarówno PlayStation Plus, jak i usługę PS Now, otrzymają dostęp do najdroższego wariantu PS Plus Premium do końca trwania któregokolwiek z wymienionych 2 abonamentów, w zależności od tego, który wygasa później.

Z tego powodu gracze na całym świecie zaczęli masowo przedłużać jedną z usług, by otrzymać później dostęp do PS Plus Premium za znacznie mniejszą kwotę, niż wydaliby, subskrybując abonament po jego premierze. Sony szybko zablokowało możliwość przedłużania subskrypcji kartami przedpłaconymi, a później opublikowało stosowny ich przelicznik, który dla przypomnienia prezentuje się następująco:

R E K L A M A
  • 1 miesiąc PS Plus – 31 dni Essential, 20 dni Extra lub 17 dni Premium
  • 3 miesiące PS Plus – 92 dni Essential, 58 dni Extra lub 46 dni Premium
  • 12 miesięcy PS Plus – 365 dni Essential, 219 dni Extra lub 183 dni Premium

Abonament PS Plus można ulepszyć, tylko jest jedno ale

Niektórzy zdążyli jednak przedłużyć sobie aktualne jeszcze w Europie, standardowe PS Plus nawet o kilka lat licząc, że otrzymają w ten sposób kilka lat PS Plus Premium. Niedługo później okazało się jednak, że nie będzie tak pięknie, a o najwyższej wersji nowej oferty będą mogli oni tylko pomarzyć.

Co więcej, nie mogą oni nawet wymienić pozostałego okresu subskrypcji na droższy wariant działający przez krótszy okres. Sony udostępniło tylko możliwość przejścia na wyższy plan abonamentu. Jak czytamy w oficjalnym FAQ:

Gdy wprowadzimy nowe plany subskrypcyjne PlayStation Plus, będziesz mieć możliwość przejścia na plan obejmujący więcej funkcji i korzyści. Po zmianie subskrypcji pobierzemy proporcjonalną opłatę umożliwiającą wyrównanie pozostałego czasu dotychczasowej subskrypcji do wymaganego poziomu. Na przykład, jeśli pięć miesięcy temu została kupiona subskrypcja 12-miesięczna i do jej końca pozostało siedem miesięcy, musisz uiścić opłatę proporcjonalną pozwalającą na wyrównanie pozostałych siedmiu miesięcy do wybranego planu subskrypcyjnego.

I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie jeden fakt. Ulepszenia abonamentu można dokonać jedynie… dla całości pozostałego okresu subskrypcji. Jeśli więc komuś usługa kończy się za kilka lat, to chcąc ją ulepszyć do wyższego wariantu będzie on musiał zapłacić jednorazowo ogromną kwotę. Miejmy nadzieję, że Sony szybko wymyśli lepsze rozwiązanie tej sytuacji.