Zgodnie z ostatnimi przeciekami doczekaliśmy się potwierdzenia zmian w usługach Sony. Nowe warianty PS Plus wejdą w życie już w czerwcu.

Plotki o zmianach w ofercie usług Sony krążyły w internecie od miesięcy. Wczoraj właściciele PlayStation oficjalnie potwierdzili te pogłoski prezentując nową, rozszerzoną ofertę PS Plus. Nie jest to jednak zaskoczenie – Microsoft zdominował rynek streamingu gier na tyle, że pojawienie się konkurencyjnego abonamentu u „niebieskich” było jedynie kwestią czasu.

R E K L A M A

Co ciekawe, Sony nie zdecydowało się na stworzenie usługi o nowej nazwie. Tak oto powstały nowe warianty PS Plus – Essential, Extra i Premium. Nie do końca rozumiem taki ruch – myślę, że jest spora szansa, że większość graczy przez długi czas nawet nie zauważy zmiany i nowych wariantów abonamentu.

Nowe opcje w ramach PlayStation Plus prezentują się następująco:

PlayStation Plus Essential

Opcja Essential zastąpi dotychczasową ofertę PlayStation Plus. W jej skład będą wchodzić:

  • 2 gry do pobrania za darmo w każdym miesiącu
  • Ekskluzywne zniżki
  • Opcja zapisu gier w chmurze
  • Dostęp do trybów online multiplayer

Wariant Essential oferowany będzie w tej samej cenie, co dotychczasowy PS Plus (€8.99 miesięcznie)

PlayStation Plus Extra

Nieco droższy będzie abonament PS Plus Extra. Prawdopodobnie to właśnie on ma być główną konkurencją dla Game Passa. Subskrybując wariant Extra otrzymamy:

  • Wszystkie korzyści z opcji Essential
  • Katalog około 400 popularnych gier wydanych na PS4 i PS5, łącznie z największymi hitami od PlayStation Studios takimi jak God of War czy Spider-Man

Ta opcja ma według mnie jeden poważny problem, a mianowicie cenę. Wyniesie ona €13.99 miesięcznie, co daje w przybliżeniu ponad 60 zł. Konkurencyjny Game Pass w wariancie konsolowym to koszt 40 zł miesięcznie i dla większości będzie to pewnie ważniejsza kwestia niż fakt, że abonament Microsoftu zawiera „tylko” ponad 100 gier.

PlayStation Plus Premium

Najdroższy z nowych abonamentów w cenie €16.99 (ok. 80 zł) miesięcznie zawiera:

  • Wszystkie korzyści z wariantów Essential i Extra
  • Bibliotekę nawet 340 dodatkowych gier w postaci tytułów na PS3 w opcji streamingu, a także gier z poprzednich konsol PlayStation do pobrania lub w opcji streamingu.
  • Dostęp w chmurze do gier z PlayStation, PS2, PSP i PS4 z wariantów Extra i Premium w ramach usługi PlayStation Now
  • Dostęp próbny do niektórych nowych gier

Warto wspomnieć, że PlayStation Now nie jest póki co dostępne w Polsce, więc zakup PlayStation Plus Premium w naszym kraju nieco mija się z celem. Miejmy jednak nadzieję, że Sony niedługo udostępni funkcje streamingowe także u nas.