Podczas pokazu Intel Innovation zobaczyliśmy bardzo interesującą nowość. Intel i Samsung pracują nad komputerem PC w formie rozsuwanego tabletu.

Jeszcze nie tak dawno ogromną nowością były rozkładane smartfony. Zginające się ekrany dalej robią spore wrażenie, ale przez to, że na rynku mamy już bardzo dużo modeli różnych producentów pasujących do tej kategorii, cały koncept prezentuje się dziś stosunkowo zwyczajnie w porównaniu do pierwotnego efektu „wow”. Giganci ze świata technologii nieustannie wymyślają jednak kolejne innowacje. Szczególnie ciekawie wygląda zaprezentowany dosłownie przed momentem, bo 27 września, rozsuwany komputer PC będący dziełem Intela i Samsunga.

Intel
fot. Intel

Intel i Samsung prezentują rozsuwany komputer PC

Na pokazie Intel Innovation zaprezentowano wiele nowych pomysłów i technologii. Szczególnie wyróżnia się jednak coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. Podczas eventu na scenie pojawił się CEO firmy Samsung Display, JS Choi, pokazując światu prototyp komputera PC, który z formy 13-calowego tabletu można zamienić w 17-calowy monitor, rozsuwając urządzenie.

R E K L A M A

„Prezentujemy pierwszy na świecie 17-calowy rozsuwany wyświetlacz do komputerów PC” – powiedział Choi. „To urządzenie zaspokoi również różne potrzeby związane z większym ekranem i mobilnością.”

samsungslideablepc

Jak można wyczytać ze słów JS Choia, koncepcja rozsuwanych ekranów zdaje się być obecnie mocniej wspieranym rozwiązaniem od wyświetlaczy składanych. Ma to swoje podstawy – odpowiednio stworzony rozsuwany ekran może w teorii pozwalać na jeszcze większe możliwości dostosowywania go do swoich potrzeb. Patrząc na składane smartfony mamy przecież tak naprawdę tylko 2 opcje – złożony albo rozłożony. Wyświetlacze rozsuwane mogłyby natomiast oferować znacznie więcej potencjalnych rozmiarów i formatów w ramach jednego urządzenia. Pomysł na składane komputery podupadł też znacznie w momencie, w którym Microsoft ogłosił porzucenie prac nad specjalną wersją Windowsa 10 przeznaczoną dla składanych laptopów.

Prototyp zaprezentowany przez Intela i Samsung Display z pewnością wygląda imponująco, ale póki co jest to tylko bardzo wczesna wersja tego typu ekranu. Nim rozsuwane komputery i inne urządzenia trafią na rynek konsumencki, minie jeszcze wiele lat, a jak wiadomo z historii, kolejne lata pochłonie usprawnianie technologii. Czy rozsuwane wyświetlacze podbiją rynek? Jeśli nie pojawi się w międzyczasie jeszcze ciekawsze rozwiązanie, to trudno wróżyć im porażkę.

Karty graficzne Intel ARC to nie taki prosty temat