Producent komputerów PC z Chin potwierdził, że jeszcze w październiku tego roku zobaczymy odświeżone procesory Intela z serii Raptor Lake – Refresh. Firma Mechenike, podczas ostatnich targów w Szanghaju zaprezentowała swoje najnowsze urządzenia, jawnie mówiąc o ich wsparciu dla 13. i 14. generacji procesorów amerykańskiego producenta. Czy jest na co czekać?

14 gen. Raptor Lake – Refresh

Nie jest to raczej żadną tajemnicą, że cudów nie będzie i różnice pomiędzy dotychczasową gamą produktową a nadchodzącą będą minimalne. Fakt ten potwierdził już dawno producent, nadając nazwę „Refresh” dla nowych procesorów. Ma to być zatem delikatne odświeżenie, które moim zdaniem ma mieć za zadanie wyciągnięcie dodatkowych dolarów od graczy, którzy muszą mieć zawsze najlepsze. Drugim powodem, dla którego zobaczymy serię „Refresh” jest przeczekanie do rewolucji, jaką będzie seria Arrow Lake. Nie dość, że seria ta ma wprowadzić nową podstawkę LGA 1851 to wprowadzi jednostki 40-rdzeniowe, które prawdopodobnie będą produkowane w procesie technologicznym 3nm.

intel arrow lake 2
źródło: https://www.igorslab.de/en/

Ponadto zintegrowany układ graficzny ma być ponad 2x bardziej wydajny niż dotychczasowe, co przy jednoczesnym wzroście wydajności samego procesora o 20% robi wrażenie. Oczywiście na ten moment należy przyjąć te dane z pewną dozą nieufności.

intel arrow lake
źródło: https://www.igorslab.de/en/

Wymienić Raptor Lake na Refresh?

Nie wydaje mi się, aby wielu się zastanawiało nad taką przesiadką, ponieważ zmiany są marginalne, ale jeżeli zastanawiasz się nad różnicami pomiędzy aktualnie posiadanym Intelem, przedstawiam co już wiadomo o nowych procesorach Intel:

  • Taka sama architektura big.LITTLE oparta na rdzeniach P(erformance) oraz E(fficient)
  • Ten sam proces technologiczny Intel 10nm++
  • To samo gniazdo LGA1700, czyli pełna kompatybilność wsteczna
  • Cała gama otrzyma wyższe taktowania, a flagowe modele mogą osiągnąć nawet 6.0 GHz
  • W niektórych modelach możemy zaobserwować różnice w ilościach rdzeni (budżetowe i średnie modele)
  • Wsparcie dla szybszych pamięci DDR5
  • Podniesiony poziom maksymalnego poboru mocy do 300W dla najmocniejszych wariantów
  • Zmiana nazewnictwa poszczególnych linii procesorów

Jeżeli zatem już teraz posiadasz 12. albo 13. generację procesorów Intel, nie ma najmniejszego sensu rozważać wymiany na procesor podobnej klasy, a premierę nowych modeli obejrzeć w ramach ciekawostki. Jeżeli jednak właśnie jesteś na etapie budowania super wydajnego gamingowego PC, to może warto poczekać.

CES 2023: Intel zaprezentował nową generację procesorów. Jest Szybko i wydajnie

//dzisiaj na dailyweb