W bardzo miłych okolicznościach spotkałem się z Samsung Polska na podsumowaniu pierwszego kwartału tego roku. Nie dziwi mnie chęć organizacji takiego eventu, bo liczby mówią same za siebie – Wy, użytkownicy, pokochaliście mobilne AI dostępne w Samsung Galaxy S24.

Seria S24 jest z nami od raptem kilku miesięcy i dotychczas Samsung AI był dostępny tylko w tych urządzeniach. Za sprawą najbliższej aktualizacji do One UI 6.1 sytuacja zmieni się i wszystkie funkcje AI będą dostępne również na starszych urządzeniach jak S23, Tab 9, Z Fold5 i Z Flip5

//dzisiaj na dailyweb

Aby jeszcze bardziej zachęcić użytkowników do spróbowania funkcji AI w smartfonie, jest promocja (szczegóły na końcu artykułu).

Samsung w Q1 2024

Fakt, że Polska (i świat) ciepło przyjęła nową serię urządzeń wraz z ich funkcjonalnością AI, świadczą przede wszystkim liczby. Samsung umocnił swoją pozycję lidera na naszym rynku, zwiększając udział o 3 p.p. do prawie 41%. Co moim zdaniem dużo ciekawsze, zmienił się profil klienta, ponieważ teraz 60% sprzedanych urządzeń jest z segmentu premium. Również w porównaniu do serii S23 w analogicznym okresie, wzrost jest o 40%.

IMG 4282

Jak by nie analizować danych przedstawionych przez Samsung, niezależnie czy to te dotyczące globalnego rynku, czy szczególnych urządzeń, wniosek jest jeden – AI to przyszłość.

Do czego używamy AI w telefonach Samsung?

edytor

Takie pytanie padło na spotkaniu i miejsce pierwsze, było niemal oczywiste. AI używamy głownie do grafiki. Użytkownicy najwidoczniej uwielbiają modyfikować pozyskane zdjęcia, czy to ich poprawy, poprzez usuwanie elementów, czy to dla zabawy modyfikując elementy w sposób jak najbardziej kreatywny.

generatywne tapety

Druga najczęściej używana fukcja ze wsparciem AI to…. generowanie tapet. Naprawdę nie postawiłbym nawet złotówki, że taka właśnie funkcja znajdzie się w top 4. Badania ukazały jednak, że funkcja ta ma duże powodzenie u użytkowników. Najwidoczniej znalezienie odpowiedniej tapety jest trudne i zdecydowanie łatwiej wygenerować ją sobie za pomocą dokładnego opisu.

klawiatura

Ostatnia na podium, ale szybko zyskująca funkcja z użyciem AI to klawiatura, a dokładniej funkcje przetwarzania i generowania tekstu. W końcu każdy z nas dużo pisze na klawiaturze telefonu, zatem nie ma co się dziwić, że jakakolwiek pomoc ze strony AI w kwestii szybszego pisania i lepszego przewidywania tekstu jest na wagę złota.

circle to search

Czwarte miejsce należy to funkcji, którą obstawiałem na miejscu drugim – circle to search, czyli zaznaczanie obiektu, który ma być poddany analizie AI. Jako informację zwrotną otrzymamy informacje o obiekcie czy tekście, która została zaznaczona. Jak już wspomniałem, dziwi mnie tak niska pozycja tej funkcji, ponieważ korzystałem z niej wielokrotnie i działa naprawdę dobrze.

AI w zgodzie z prywatnością

Dotychczas nie zastanawiałem się mocno nad problemem wycieku danych i analizy tekstu, zdjęć czy innego pliku przez AI w chmurze. Może to ze względu na publiczny charakter pracy. Jeżeli jednak wolelibyście, aby nic, co macie na telefonie, nie było przetwarzane w chmurze, Samsung ma dla was odpowiedź. Wystarczy wyłączyć analizę zewnętrzną w ustawieniach AI.

Oczywiście wyłączenie analizy w chmurze nie oznacza brak funkcji AI. Nadal będą one działały, ale z mniejszym zasobem danych i mocy obliczeniowych, ograniczając się do tego co telefon posiada lokalnie.

PROMOCJA

Samsung chce świętować z innymi ciepło przyjęte funkcje AI oraz dobry początek roku. W związku z nadchodzącą aktualizacją One UI 6.1, dla starszych urządzeń, wszystkie modele pracujące pod tą wersją są nią objęte:

  • S24 (cała seria)
  • S23 (cała seria)
  • Z Fold 5
  • Z Flip 5
  • Tab S9 (Seria)

Przy zakupie któregoś z tych urządzeń do 21.04.2024 otrzymacie w gratisie Samsung Galaxy Buds2 Pro warte ok. 700 zł.

Recenzja Samsung Galaxy S24 Ultra – mógłbym dla niego porzucić iPhone’a