Znana z otoczenia systemu Android platforma Aptoide otwiera alternatywny dla AppStore sklep z aplikacjami na iOS. Na naszych oczach realizują się postulaty unijnych regulatorów.

Po tym, jak Unia Europejska zmusiła Apple do poluzowania polityki dotyczącej instalowania aplikacji i otwarcia swojego systemu operacyjnego na alternatywne źródła oprogramowania, w sieci pojawia się coraz więcej projektów, które chcą na tym uwolnionym rynku powalczyć o klienta.

W drugiej połowie kwietnia na fali gigantycznej popularności emulatorów starych konsol ruszył AltStore PAL, natomiast dziś debiutuje platforma Aptoide, która do tej pory prężnie rozwijała się w obszarze dystrybucji aplikacji dla systemu Android. Co zostanie zaoferowane posiadaczom iPhone’ów?

Aptoide na iOS będzie sklepem z grami mobilnymi

Jak pisałem we wstępie, platforma Aptoide jest dobrze znana użytkownikom smartfonów z Androidem, oferuje bowiem tysiące przeróżnych aplikacji z wielu kategorii. Warto także dodać, że nie jest prostą alternatywą dla google’owego Play Store, ponieważ działa na nieco innej zasadzie. Apotide jest marketplacem w ramach którego szerokiej maści deweloperzy mogą prowadzić swoje własne sklepy. Ponadto istnieje kilka wersji tej platformy: Aptoide dla smartfonów i tabletów, Aptoide TV — dedykowana inteligentnym telewizorom i dekoderom STB, Aptoide VR oraz Aptoide Kids — opracowana z myślą o urządzeniach dla dzieci.

Aptoide iOS

R E K L A M A

Aptoide na iPhone’ach nie będzie jednak klonem wersji androidowej, a użytkownikom iOS w Europie zaoferuje gry mobilne. Dostęp do platformy w pierwszej kolejności uzyskają ci, którzy zapiszą się na tzw. wishlistę lub otrzymają kod od kogoś innego, komu udało się załapać do grona pierwszych 20 000 użytkowników. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Aptoide, sklep będzie otwierał się stopniowo, każdego dnia od 500 do 1000 osób otrzyma możliwość zalogowania się. Możemy przyjąć, że termin udostępnienia platformy bezwarunkowo wszystkim zainteresowanym nastąpi w przeciągu kilku tygodni. Paulo Trezentos, współzałożyciel i dyrektor generalny Aptoide, tak skomentował debiut platformy:

Sklep z grami Aptoide na iOS reprezentuje znaczącą zmianę w sposobie interakcji użytkowników i deweloperów z ekosystemem gier na iOS. Oznacza to znaczące odejście od tradycyjnego ekosystemu gier na iOS, który był kontrolowany przez App Store firmy Apple. Dziękujemy Apple za dotychczasowe wsparcie, wiedząc, że nadal istnieją obszary wymagające poprawy w alternatywnej dystrybucji aplikacji na iOS. Jesteśmy optymistami, że przy dalszej współpracy ze strony Apple i organów regulacyjnych, warunki biznesowe i doświadczenia użytkowników będą nadal ulepszane w nadchodzących miesiącach.

Aptoide chwali się również udostępnieniem zatwierdzonego przez Apple środowiska deweloperskiego, umożliwiającego zainteresowanym programistom łatwe wdrożenie opcji zakupów wewnątrz aplikacji. Platforma oferuje także bonus w wysokości 10% wartości każdej transakcji dokonanej w ramach programu pobranego ze sklepu. Uzbierane środki będzie można przeznaczyć na kolejne zakupy.

[PODCAST] Apple z 'radykalną’ zmianą w iPadach? Steam do grobowej deski, Youtube idzie szeroko czy smart mech na waszym biurku

Jestem bardzo ciekawy jak platforma zostanie przyjęta na rynku i czy zyska popularność. Myślę, że wejście w segment gier mobilnych jest dobrym krokiem na zaistnienie w świadomości użytkowników iOS. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie na ten temat, a gdybyście mieli ochotę zapisać się na listę oczekujących, macie naprawdę niewiele czasu, próbujecie pod tym adresem!

Zobacz nasz VLOG!