Z całą powagą można dziś powiedzieć, że piekło zamarzło. Przyciśnięte przez Unię Europejską Apple dało zielone światło dla działalności AltStore PAL, niezależnego od AppStore, sklepu z aplikacjami na iOS.
Twórca platformy, Riley Testut takimi słowami rozpoczął wpis obwieszczający uruchomienie sklepu: „To dzień, na który czekałem z niecierpliwością od ponad 10 lat”. Myślę, że wielu fanów ekosystemu Apple nie sądziło, że ten dzień kiedykolwiek nadejdzie, ale jednak, dzięki unijnym regulacjom, posiadacze iPhone’ów będą mogli pobierać i instalować programy spoza oficjalnego AppStore.
Do realizacji tego marzenia konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, trzeba mieszkać na terenie UE, a po drugie zaktualizować oprogramowanie iPhone’a do wersji iOS 17.4. W zasadzie jest jeszcze jedna rzecz, która jest warta odnotowania — AltStore PAL nie jest darmowy. Aby zyskać dostęp do oferowanych tam aplikacji, trzeba wykupić subskrypcję, której cena wynosi 1,85 euro rocznie.
AltStore PAL startuje ze skromną ofertą, ale ma coś, co przyciągnie tłumy
Za projekt odpowiedzialny jest ten sam deweloper, który stworzył emulator platformy Nintendo o nazwie Delta, o którym dopiero co pisał dla Was Daniel. W tym momencie Jest to aplikacja numer jeden w kategorii Rozrywka w oficjalnym AppStore. Sęk w tym, że program nie jest dostępny w UE, w przeciwieństwie do uruchomionego właśnie AltStore PAL, który funkcjonuje tylko w zjednoczonej Europie i w którym Delta jest główną pozycją. Dodam do tego, że jeszcze w piątek w sklepie Apple spory rozgłos zdobył inny emulator gier na japońską platformę, lecz po kilkudziesięciu godzinach zniknął z wirtualnej półki. Ostatnie dni to istny rollercoaster w temacie emulatorów Nintendo i GBA. Wróćmy jednak do sklepu uruchomionego przez Riley’a Testut.
Jak pisałem wyżej, AltStore PAL ma obecnie w swojej ofercie niewiele do zaoferowania w sensie ilościowym, bowiem do wyboru są jedynie dwie aplikacje, natomiast asem w rękawie tej platformy jest emulator Delta, dzięki któremu możemy zagrać w gry wydane pierwotnie na tych systemach:
- Nintendo Entertainment System (NES)
- Super Nintendo Entertainment System (SNES)
- Nintendo 64 (N64)
- Game Boy / Game Boy Color (GBC)
- Game Boy Advance (GBA)
- Nintendo DS (DS)
- Sega Genesis / Mega Drive (GEN) – wersja testowa
Deltę opisał dla Was dość szczegółowo Daniel, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie tutaj. Drugą z dostępnych aplikacji jest Clip, która służy do zaawansowanego zarządzania systemowym schowkiem. O ile Delta jest programem zupełnie darmowym, to za drugi z wymienionych trzeba zapłacić równowartość 1 euro lub więcej (jeśli ktoś ma taką ochotę i możliwość).
Przy okazji uruchomienia sklepu, z pewnością pojawią się komentarze kwestionujące pobieranie opłat za samą możliwość korzystania z niego. Można by pomyśleć, że przecież nie o to chodziło, bo „miało być taniej”. Rzeczywiście przez lata przyzwyczailiśmy się do tego, że oprogramowanie dostępne w sieci jest w ogromnej części darmowe, przez co łatwo zapomnieć, że choć część projektów jest z założenia niekomercyjna, ale infrastruktura i jej utrzymanie kosztuje, a w przypadku alternatywnych sklepów z aplikacjami, Apple i tak pobiera pewne opłaty od niezależnych deweloperów (Apple’s Core Technology Fee), które w Alt Store PAL musi sfinansować użytkownik końcowy.
Uważam, że model zastosowany przez AltStore PAL jest jak najbardziej uczciwy, zważywszy na to, że twórca jest po prostu szczery, na projekcie nie zarabia, a wnoszone przez użytkowników opłaty pokrywają niezbędne koszty. Sklep jest też otwarty na innych deweloperów, którzy chcieliby opublikować w nim swoje gry i programy. AltStore PAL różni się od firmowanego przez Apple konkurenta jeszcze jedną rzeczą, mianowicie programiści oferujący aplikacje muszą we własnym zakresie zapewnić dla nich hosting. Co jednak jest dla twórców najważniejsze, na platformie Riley’a Testut nie ma żadnych opłat transakcyjnych.
Jestem ciekaw jak będą wyglądać kolejne debiuty alternatywnych sklepów z aplikacjami na iOS. Wiemy, że niebawem ma pojawić się Epic Store oraz Setapp. Na razie jednak szlak przeciera AltStore PAL, który nie jest tak komercyjnym projektem jak wymienieni gracze, ale ma za sobą oddaną społeczność. A Wy, będziecie instalować alternatywne app store’y na swoich iPhone’ach?