RTX 4070 Ti z pięcioma wentylatorami? W tym szaleństwie jest metoda
Chiński producent kart MaxSun wpadł na dość nietypowy pomysł, który może się przyjąć szerzej. Dwa dodatkowe wentylatory, które kierunkują przepływ powietrza przez radiator, mają pozytywnie wpłynąć na odbiór ciepła.

MaxSun może dla wielu może brzmieć obco, szczególnie w kategoriach producentów podzespołów elektronicznych, ale jest to firma oferująca płyty główne i karty graficzne. W naszym kraju nie posiada bezpośredniego dystrybutora, ale karty trafiają do nas poprzez np. Amazon czy Aliexpress. W Azji czy USA rozpoznawalność jest zdecydowanie większa. Czy warto zainteresować się tak niszowym produktem?
MaxSun GeForce RTX 4080 i 4070 Ti MGG
MGG jest to seria maksymalnie po(d)kręconych produktów dla graczy, a skrót ukrywa pod sobą „MeGa Gamer”. Opisywane karty 4080 i 4070Ti mają bardzo ciekawy design o zaokrąglonych krawędziach, od czego większość dostępnych u nas producentów odeszła, a wyjątkiem od reguły jest Zotac. Jak przystało na gamingowy produkt, MGG oferuje poza wysoką wydajnością, smaczki takie jak ładne podświetlenie RGB oraz wyświetlacz LCD znajdujący się na krawędzi. Ów wyświetlacz to bardzo fajny dodatek, który widoczny jest przy klasycznym wpięciu w płytę bez riserów, podczas gdy konkurenci przeważnie stawiają na wygląd od frontu, z którego skorzystamy dopiero przy porządnej obudowie i uchwycie pozwalającym na montaż karty pionowo.
Oba układy 4080 oraz 4070Ti występują z dopiskiem OC, co oznacza, że zegary, na jakich pracują, odbiegają od standardowych. Skrócona specyfikacja znajduje się poniżej, a pełną można znaleźć na stronie producenta.
GeForce RTX 4080 MGG OC 16G
- Częstotliwość rdzenia – 2210 MHz
- Częstotliwość rdzenia boost – 2625 MHz
- Częstotliwość pamięci – 22400 MHz
- Pamięć GDDR6X – 16GB
- Szyna – 256bit
- TDP – 360W
GeForce RTX 4070 Ti MGG OC 12G
- Częstotliwość rdzenia – 2310 MHz
- Częstotliwość rdzenia boost – 2715 MHz
- Częstotliwość pamięci – 21000 MHz
- Pamięć GDDR6X – 12GB
- Szyna – 192bit
- TDP – 320W
5 wentylatorów rozwiązaniem na grzejące się karty?
To, co przykuło moją uwagę do dodatkowe 2 wentylatory umiejscowione na krawędzi karty oraz bardziej zabudowana konstrukcja niż konkurencji. Całość wygląda na bardzo przemyślany ruch, ponieważ kierunkuje przepływ powietrza przez konkretny korytarz. W klasycznych konstrukcjach z 3 wentylatorami, ciepłe powietrze wypływa przez wszystkie krawędzie, również te skierowane do płyty grzejąc przy tym inne komponenty jak np. dysk SSD wpięty w płytę. Zastosowanie wentylatorów, które wyciągają powietrze ku górze, może się zatem przyczynić do większej wydajności karty graficznej, ale i podzespołów dookoła, które wcześniej cierpiały na Throttling.
Nie jest to jednak w moich oczach konstrukcja bez wad. Tak małe wentylatory przeważnie są bardzo głośne i pracujące w wysokiej częstotliwości. Jeżeli miałyby one nadgonić ilość powierza pompowaną przez 3 duże wentylatory, musiałyby pracować z prędkością porównywalną z tymi występującymi w silnikach odrzutowych.
Gracze oczekujący maksymalnej wydajności od swojego komputera są, w imię większej ilości FPS, w stanie zaakceptować niedogodności związane z większym hałasem swojej jednostki. Pozostaje zatem pytanie jak wygląda realny przyrost wydajności albo spadek temperatur kart MaxSun. Jeżeli tylko pojawią się pierwsze pozytywne recenzje, możemy być pewny, że takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie u innych producentów.