Jaka karta graficzna – NVIDIA czy AMD? To odwieczna rozterka użytkowników komputerów PC, którzy stoją przed wyborem komponentu, jakże przydatnego w grach oraz pracy z zdjęciami i wideo. Porozmawiajmy o cechach wspólnych i różnicach.
Możemy zamówić rozbudowane platformy testowe i pokusić się o pełne benchmarki kilku, a może nawet kilkunastu modeli kart graficznych przeznaczonych do komputerów PC. Sęk w tym, że inni już to zrobili. Za sprawą licznych procedur testowych realizowanych przez serwisy traktujące o tematyce hardware’u, wiemy już, jak przedstawia się wydajność, kultura pracy oraz zarządzanie energią w wielu dostępnych na rynku modelach. Przebrnięcie przez wspomniane dane bywa jednak czasochłonne. Co, jeśli przeciętny użytkownik chciałby dowiedzieć się, które jednostki poradzą sobie lepiej z grami, które są bardziej energooszczędne, a które cechuje lepszy stosunek ceny do jakości? Tutaj potrzebne jest streszczenie i konkretne odpowiedzi. My Wam takie damy.
NVIDIA czy AMD – wydajność w grach
Każdy z nas używa dziś smartfonów, prawda? Dlaczego wspominam o tym w artykule traktującym o kartach graficznych? Otóż istnieje tutaj pewna analogia. Toczona od lat wojna (na argumenty) pomiędzy użytkownikami Androida i iOS zdaje się nie mieć końca. Prawda jest jednak taka, że każda z platform jest w stanie zapewnić zbliżone cechy. Różnice to tak naprawdę niuanse. Niemniej, to właśnie one wpływają na to, który system wybieramy. Podobnie wygląda to w przypadku kart graficznych i „wojenki” zielonych z czerwonymi. NVIDIA nieustannie rywalizuje z AMD, a entuzjaści każdego z przedsiębiorstw przerzucają się powodami, dla których powinno wybrać jedną lub drugą markę. Jak już pisałem, każde rozwiązania mają swoje zalety i wady. Omówmy więc w skrócie telegraficznym, jak na polu wydajności, prądożerności, oprogramowania i opłacalności radzą sobie wspomniani przedstawiciele branży. Skupimy się na ofercie w ujęciu ogólnym, w której znajdziemy zarówno średniopółkowe jak i „flagowe” karty.
Przyjęło się mówić, że NVIDIA radzi sobie lepiej na polu gier. Owszem, kiedyś chcąc wybrać możliwie najlepszy model o przeznaczeniu gamingowym, trzeba było celować w produkty niebieskich, ale dziś bez wahania możemy zwierzyć AMD. NVIDIA ma pewną przewagę w 4K, a ponadto oferuje ray tracing i warto o tym pamiętać. Jeśli jednak nie wziąć pod uwagę wspomnianej kwestii lub zwyczajnie nie potrzebujecie tego typu rozwiązań – oferta obydwu firm będzie dobrym wyborem. Reasumując – w modelach z najwyższej półki celowałbym w produkty NVIDIA, podczas gdy średnia półka oferuje zbliżone możliwości. Pamiętajmy, że generalizujemy portfolio i każdorazowo przed wyborem warto porównać specyfikację techniczną konkretnych kart oraz ich testy.
NVIDIA czy AMD – zapotrzebowanie na energię
Jeśli spojrzymy na apetyt na energię szerzej, czyli w ujęciu wieloletnim, trudno rozstrzygnąć, kto byłby zwycięzcą pojedynku, natomiast bazując na możliwie najświeższym line-upie, możemy uznać, że AMD radzi sobie w tej materii lepiej. Co więcej, dotyczy to również segmentu budżetowego, a to nie jest takie oczywiste. W przypadku średniej i wyższej półki NVIDIA przegrywała z energożernością, natomiast dziś króluje w tej materii AMD. Powiedzmy sobie jednak, że karty graficzne dla graczy trudno jest rozpatrywać pod kątem poboru prądu. Praktycznie każda jednostka dedykowana gamingowi nie będzie tu oszczędna.
NVIDIA czy AMD – oprogramowanie i technologia
NVIDIA ma swój ray tracing oraz DLSS (Deep Learning Super Sampling). O ile pierwsza pozwala generować zjawiskowe efekty graficzne, o tyle druga z technologii istotne zwiększa wydajność podczas gier i to bez degradacji jakości renderowanej sceny. AMD ma natomiast swoje FSR (aktualnie 2.0). Rzeczona technologia skalowania obrazu zachowuje się podobnie, natomiast FSR jest bez wątpienia bardziej dostępne od DLSS (ten upscaling działa tylko na własnej platformie). W temacie oprogramowania wygrywa jednak NVIDIA, która udostępnia narzędzia skierowane nie tylko dla graczy, podczas gdy AMD fokusuje się właśnie na sektorze gamingu. W naszym pojedynku dałbym punkt przewagi (minimalnej) zielonym.
NVIDIA czy AMD – stosunek ceny do jakości
Ostatnie lata to nieustanny problem z dostępnością wielu kart graficznych, natomiast sytuacja zaczyna, bardzo powoli się normować. Ceny nie są wywindowane do granic możliwości, jak to miało miejsce do niedawna. Jeśli jednak wziąć pod uwagę ogólne zalety kart związane z wydajnością i zestawić je z cenami, AMD wypada tutaj lepiej. Mówimy o różnicy, która wynosi średnio około 20%. Nie jest to wiele, szczególnie że NVIDIA zapewnia dostęp do ciekawszej technologii, ale jeśli w grę wchodzi opłacalność – czerwoni wypadają nieco lepiej.
Artykuł partnerski, stworzony przy współpracy z zewnętrznym partnerem.