Ród Smoka z odcinka na odcinek bije rekordy popularności i został niezwykle ciepło przyjęty przez widzów i krytyków. Twórca pierwowzoru George R.R. Martin wypowiedział się na temat, ile powinien trwać serial.

Da się zauważyć, że w Rodzie Smoka czas gna na złamanie karku. Osobiście nie do końca mi się podobają te dosyć częste przeskoki czasowe, ale generalnie prequel Gry o Tron to jakościowa produkcja, która na bank znajdzie się w moim rankingu na podium najlepszych seriali 2022 roku. Przyznaje, że nie czytałem materiału źródłowego, więc może i te flashfowardy o 10 lat są potrzebne, bo historia między nimi zawarta jest znikoma, nieistotna lub po prostu…nudna. Ja jako widz mam czasem wrażenie jakby twórcy gdzieś się za bardzo śpieszyli, a między kartkami scenariusza coś mi ucieka.

R E K L A M A

Ród smoka

Ród Smoka w 1. sezonie posiada dużo skrótów czasowych

Jestem ciekaw, w którym momencie zakończy się historia rodu Targaryenów, bo patrząc na tempo, szybko możemy być świadkami narodzin Daenerys. Kwestią najbardziej zastanawiającą jest to, ile Ród Smoka będzie liczył odcinków? Wiadome jest, że 2. sezon na pewno powstanie, ale ile kontynuacji potrzebują twórcy, aby zawrzeć całą historię? Cóż – może wskazówki autora powieści i całego uniwersum da im jakąś wskazówkę?

Ile sezonów według George’a R.R. Martina powinien mieć Ród Smoka?

George R.R. Martin na swoim blogu opublikował notkę, w której twierdzi, że aby oddać treść część tomu Tańca ze Smokami w pełni potrzeba czterech sezonów, po dziesięć godzinnych odcinków. De facto – poza zamówioną jedną kontynuacją powinniśmy poczekać na potwierdzenie minimum dwóch. Ze słów pisarza wynika również, że rozumie przeskoki w czasie, ale idealnie byłoby pewnych lat nie pomijać i rozszerzyć sezony do 13 odcinków.

Jednak broni twórców, bo podejrzewa, że widzowie mogliby poczuć się znużeni pewnymi przestojami. W Internecie słyszy się pewne głosy, mówiące o zbyt powolnej fabule. Ja akurat nie mam z tym problemu, ale jestem też zwolennikiem kina slow i drobiazgowego układania fabuły i graczy na mapie konfliktów.

Ród Smoka
fot. HBO MAX

Czy faktycznie otrzymamy jeszcze trzy sezony? Nikt tego nie wie i podejrzewam, że sami twórcy nie mają jeszcze w głowie projektu 1:1, ale szczerze mówiąc, jestem za planem George’a R.R. Martina. Mogę wyliczyć na palcach jednej ręki dobre seriale, które utrzymywały poziom powyżej 4. sezonu. Mam również świadomość, że z tym światem szybko się nie pożegnamy.

Na horyzoncie rodzą się potencjalne 4 spin-offy, w tym jeden animowany. Ponadto czeka nas kontynuacja Gry o Tron, która opowie o dalszych losach Jona Snowa. Co do tego ostatniego, nie jestem przekonany — o wiele bardziej zobaczyłbym jak Arya radzi sobie w poznawaniu nowych krain. No cóż — pożyjemy, zobaczymy, na razie pozostaje nam, pozostanie z bohaterami Rodu Smoka. Pierwszy sezon niebawem się niestety kończy — pozostały dwa odcinki tej odsłony, a na drugą pewnie trochę poczekamy.

Oglądajnik #3, czyli co obejrzeć w Weekend na Netflix, HBO, Disney+, AppleTV i Canal+