Przekazywanie Prywatne iCloud to bardzo interesująca usługa, która budzi dość spore kontrowersje. Bynajmniej nie po stronie użytkowników, ale po stronie podmiotów, które aktywność użytkowników śledzą. Niestety w moim wypadku usługa działa niestabilnie, czy to tylko problem u mnie?

Przekazywanie prywatne to funkcja, która dostępna jest w ekosystemie Apple i jest doskonałym narzędzie do ochrony prywatności. Dostępna jest na iPhoneach, iPadach czy nawet w macOS. Uruchomiłem ją ostatnio, żeby przetestować, jak działa w praktyce i o ile jest ona dla mnie transparentna, to jest to prawdziwa sól w oku wszystkich podmiotów, takich jak np. operatorzy mobilni, którzy nie są w stanie profilować nas i naszych zachowań w sieci. Dlaczego? Otóż Przekazywanie prywatne oddziela informacje o źródle pochodzenia ruchu i strony docelowej, oferując użytkownikowi wyższy poziom prywatności. Świetnie prezentuje sposób działania tej funkcji materiał video, który udostępniło Apple:

//dzisiaj na dailyweb

Przyszłość tego rozwiązania jest dość niepewna, bo budzi ona sprzeciw lobby. Zostawmy jednak temat związany z legislacją, zamocowaniem prawnym i wszystkie mniej interesujące aspekty.

Jak włączyć przekazywanie prywatne?

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Przede wszystkim, co warto zaznaczyć, opcja ta jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy posiadają płatny abonament iCloud+. Ja jestem trochę rykoszetem w tej grupie, bo mamy tyle zdjęć od czasu iPhone’a 3GS, że nie mam wyjścia.

W zasadzie niezależnie od tego, na jakim urządzeniu chcecie przekazywanie prywatne uruchomić, należy przejść do ustawień urządzenia, iCloud -> znaleźć sekcje iCloud+ i włączyć przekazywanie prywatne, jak na zdjęciu poniżej.

Zrzut ekranu 2023 10 11 o 11.38.42

I właściwie tyle. Od tego momentu jesteście bezpieczni, a Wasze pakiety rozdzielane są tak, by Wasza aktywności w sieci nie mogła być profilowana. Czy jednak oby na pewno wszystko działa tak sprawnie? W moim przypadku niestety nie. Wszystko za sprawą komunikatu, który często towarzyszy korzystaniu z Safari:

Safari nie może połączyć się z usługą Przekazywanie prywatne iCloud. Safari nie może otworzyć strony. Wystąpił błąd: „Nie można ukończyć tej operacji. Brak miejsca na urządzeniu” (NSPOSIXErrorDomain:28)

A sam komunikat prezentuje się następująco:

Zrzut ekranu 2023 10 11 o 09.52.42

Interesujący jest fakt, że przeszukując zasoby sieci, taki problem faktycznie występuje i może mieć powiązanie ze wbudowanymi narzędziami z chowaniem się przed trackerami. U mnie problem pojawia się wyłącznie wtedy, gdy opcja przekazywania prywatnego jest włączona. W efekcie nie działa żadna strona internetowa nie chce się otworzyć, a aktualnie otwarte po odświeżeniu wyświetlają powyższy błąd.

Nie znalazłem odpowiedzi

O zgrozo nie ma za to żadnych informacji jak problem naprawić, a jedyną opcją na pozbycie się problemu, jest restart przeglądarki. Jest na pewno relacja z kwestiami prywatności w przeglądarce, czego jestem przykładem. Jeśli podobny problem pojawi się u Was, nie pozostaje nic innego niż zrestartowanie jej /lub wyłączenie przekazywania prywatnego.

Gdy tylko uda mi się znaleźć jednoznaczną przyczynę problemu, to zaktualizuje artykuł.