Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a więc to już najwyższa czas, aby robić małe podsumowania, również w kontekście popkultury. Niedługo zaprezentuje wam moje filmowe i serialowe TOP-ki 2023 roku, ale zanim to nastąpi, wyjdziemy myślami trochę do przodu i zaserwuje wam tytuły, na które najbardziej czekam w 2024 roku.

Polskie filmy 2024 roku będą gwiazdami pierwszego takiego zestawienia. Oczywiście moje TOP-5 może się zmienić, bo nie o wszystkich premierach jeszcze wiemy. Na pewno możemy spodziewać się jakiegoś tajemniczego eksperymentalnego projektu, o którym mówił Piotr Polak w wywiadzie dla dailyweb.

//dzisiaj na dailyweb

Są również polskie tytuły, które mogą znaleźć się pod koniec 2024 roku w innym rankingu – najgorszych filmów, bo na horyzoncie pojawia się już nowa produkcja Patryka Vegi – Putin, czy piąta część Kogla-Mogla. Ponadto czeka nas prequel Samych Swoich i może to być nawet pozytywne zaskoczenie, ale na razie jestem sceptycznie nastawiony. Cenię sobie warsztat aktorski Adam Bobika (wciela się w rolę młodego Pawlaka), ale sterylność wsi mi totalnie nie pasuje.  Z podobnych powodów – pomimo dobrych opinii – nie mogę się zebrać do nowej wersji Znachora Netflixa. Jeśli nie mamy do czynienia z uwspółcześnioną historią, to brak ziarna, brudu i za dużo ładnych obrazków kłóci mi się z opowieścią, której akcja dzieje się dawno, dawno temu. Trochę ponarzekałem, czas na dawkę pozytywów, bo jest parę produkcji nieźle się zapowiadających. Oto moje osobiste TOP-5!

Polskie filmy 2024 roku – TOP-5 najbardziej wyczekiwanych produkcji

Polskie filmy 2024

5. Król dopalaczy

 • Premiera: 9.02.2024
 • Reżyser: Pat Howl
 • Obsada: Tomasz Włosok, Vanessa Aleksander, Łukasz Simlat, Rafał Maćkowiak
 • Dystrybutor: Monolith Films

Tomasz Włosok to jeden z moich ulubionych polskich aktorów, więc nie mogłem sobie odmówić przyjemności, aby nie umieścić aż dwóch filmów z jego udziałem w moim małym rankingu. Oto pierwszy z nich, którego temat po raz pierwszy poruszono w polskim kinie jako główny wątek. Mowa o dopalaczach i przestępczym świecie pełnym pieniędzy, kobiet i szybkich samochodów. Oby tylko nie był to niezamierzony, darmowy tutorial, a film, który uświadomi młodym ludziom o skali problemu tego toksycznego narkotyku.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

BORON 500 XXL – duża, szybka i świecąca! Recenzja podkładki pod mysz od Genesisa

4. Czerwone maki

 • Premiera: 23.02.2024
 • Reżyser: Krzysztof Łukaszewicz
 • Obsada: Michał Żurawski, Nicolas Przygoda, Leszek Lichota, Magdalena Żak, Mateusz
 • Banasiuk, Bartłomiej Topa, Radosław Pazura
 • Dystrybutor: Kino Świat

Czerwone maki to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. I w zasadzie w tym momencie kończą mi się pomysły na dalszy opis, bo w tym jednym zdaniu zawarte jest wszystko. Bardzo czekam, bo to ważny, interesujący temat i mam nadzieję, że wykonanie będzie nienaganne. Reżyseruje Krzysztof Łukaszewicz, czyli twórca takich hitów jak Karbala, Generał Nil i Lincz. Obsada całkiem zacna. Na ekranie zobaczymy m.in. Michała Żurawskiego, Leszka Lichotę i Bartłomieja Topę.

R E K L A M A

Polskie filmy 2024

3. Kos

 • Premiera: 26.01.2024
 • Reżyser: Paweł Maślona
 • Obsada: Jacek Braciak, Bartosz Bielenia, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka
 • Grochowska, Andrzej Seweryn, Łukasz Simlat
 • Dystrybutor: TVP

Kos już jest jednym z kandydatów na najlepszy polski film 2024 roku. Został już pokazany na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i wrócił z niego z aż 9 statuetkami, w tym za najlepszy film. Co prawda, odtwórca roli Tadeusza Kościuszki – Jacek Braciak nie otrzymał nagrody, za to Robert Więckiewicz  jako Rotmistrz Dunin już został doceniony. Bardzo czekam, bo film jest porównywany do dzieł Quentina Tarantino, a widownia chwali obraz za humor, aktorstwo, osiągnięcia techniczne i werwę. Kino historyczne, które jest świetną rozrywką? Jestem na tak! Poza tym bardzo cenię inny obraz reżysera Pawła Maślony – Atak paniki i coś mi się widzi, że na polskie dobrze zrealizowane kino gatunkowe jest jeszcze miejsce. Aż dziw bierze, że TVP przyłożyło do tego rękę.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

2. Kulej

 • Premiera: 11.10.2014
 • Reżyser: Xawery Żuławski
 • Obsada: Tomasz Włosok, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Tomasz Kota
 • Dystrybutor: Next Film

I to kolejny film z Tomaszem Włosokiem w roli głównej. Aktor wcieli się w legendarnego polskiego boksera Jerzego Kuleja. Informacja o tym projekcie wypłynęła całkiem niedawno, więc większych szczegółów jeszcze nie znamy. Na dobrą sprawę tytuł może być zupełnie inny. Nie mogę się doczekać, tym bardziej że reżyseruje nietuzinkowy Xawery Żuławski. Poza Tomaszem Włosokiem na ekranie zobaczymy m.in. Michalinę Olszańską, Andrzeja Chyrę i Tomasz Kota, więc obsada jest również rewelacyjna.

Polskie filmy 2024

1. Akademia Pana Kleksa

 • Premiera: 4.01.2024
 • Reżyser: Maciej Kawulski
 • Obsada: Tomasz Kot, Antonina Litwiniak, Piotr Fronczewski, Adrian Kłos
 • Dystrybutor: Next Film

I czeka nas również nowa wersja Akademii Pana Kleksa. Początkowo byłem na nie, bo myślałem sobie: „po co?”. Jednak zwiastun tak mnie zauroczył, a Tomasz Kot jako Pan Kleks to casting w 10, że nie mogę się doczekać! Reżyseruje Maciej Kawulski, czyli twórca bardzo udanego Jak zostać gangsterem. Historia Prawdziwa i już o wiele gorszego Jak pokochałam gangstera. I mogę dużo złego i dobrego powiedzieć o jego filmach, ale jedno wiem na pewno – muzycznie i aktorsko będzie na pewno rewelacyjnie. Uwspółcześniona wersja, w której główną bohaterką jest dziewczynka zamiast chłopca? Czemu nie? Chętnie wybiorę się w ten kreatywny świat marzeń. I z całą pewnością będzie to świetna propozycja dla całej rodziny. Dla osób pamiętających oryginał zostanie zaserwowany ciekawy smaczek. W jednej z ról zobaczymy Piotra Fronczewskiego.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!