W dniach 9.06-12.06.2022 roku w Los Angeles podczas Cine Gear 2022 firma Rigpacs zaprezentowała swój pierwszy projekt – Stillframe. Jest to specjalna uprząż, która ma pomóc operatorom kamery rozłożyć ciężar sprzętu na całe ciało. Dziennikarze Cine D spotkali na targach Michaela Ruggirello – założyciela i dyrektora generalnego Rigpacks, który przybliżył swój innowacyjny produkt.

Przez ostatnie lata na rynku pojawiło się wiele podobnych uprzęży, chociażby SteadyGum czy Easyrig, jednak Stilframe może być ogromną konkurencją dla obu produktów. Jest on wyposażony w jedną lub dwie podpórki na łokcie (w zależności od modelu), metalowy haczyk do zawieszenia aparatu/kamery oraz podkładkę na ramię. Na plecach znajduje się mały pokrowiec. Można w nim umieścić 2-litrowy wkład termiczny wielokrotnego użytku na zimno/gorąco, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała przez długie godziny zdjęć.

R E K L A M A

Rigpacs Stillframe to wysoko jakościowy sprzęt, który w szybki sposób można zamocować do ciała za pomocą dwóch klamer Cobra. Jak już wspomniałem są dostępne dwa modele: z jedną lub dwoma podpórkami na łokcie. Jest to jedyna różnica – funkcjonalność pozostaje identyczna.

Funkcje i elementy uprzęży Stillframe od Rigpacs

  • – wsporniki na łokcie pomagają rozłożyć ciężar aparatu na całe ciało
  • wysuwany metalowy haczyk do podwieszania aparatu na wysokości bioder
  • naramiennik ze skóry samochodowej, który pomaga czasowo na planie, kiedy użytkownik nie chce mocować podkładki na ramię do aparatu lub w momencie szybkiej zmiany z kijków na rękę. Zmniejsza do zera mechaniczne uszkodzenie ramienia.
  • Elastyczne przednie kieszenie na każdym pasku na ramię, pozwalające na przechowywanie małych przedmiotów.

Zobaczcie jak sprzęt wygląda na przykładowych zdjęciach:

Zdjęcia uprzęży Stillframe od Rigpacs

Produkt jest już dostępny na rynku, a jego ceny wyglądają następująco:

  • Rigpacks Stillframe Single (z jedną podpórką na łokcie) – 999 USD.
  • Rigpacks Stillframe Double (z dwoma podpórkami na łokcie) – 1,199 USD.
  • Opcjonalny pakiet termiczny wielokrotnego użytku – 20,00 USD za sztukę lub 50,00 USD za pakiet trzech sztuk.

Kamera czy nawet aparat, używany przez profesjonalistów, szczególnie na planach filmowych waży ładnych parę kilogramów, które w znaczący sposób obciążają ciała osób, użytkujących dany sprzęt. Producenci co i rusz wypuszczają na rynek unowocześnienia, które mają pomóc w komforcie pracy. Czy pierwszy produkt firmy Rigpacs – Stillframe zrewolucjonizuje rynek filmowy?

Kamera Logitech Brio 4K – maleństwo o gigantycznych możliwościach

Czas pokaże, ale po opisach oraz prezentacjach widać, że to wysokiej klasy sprzęt, zarówno w funkcjonalności, jak i w wyglądzie. Cenowo również nie przewyższa swoich poprzedników – przykładowo w chwili startu SteadyGym kosztował 1600 €. Na końcu zapraszamy na krótki filmik, na którym firma prezentuje swoją uprząż podczas targów Cine Gear 2022.