Team, który odpowiadał za Essential Phone w firmie Andiego Rubina obecnie jest częścią nowej marki OSOM Products. Po roku zapowiadania swojego produktu CEO wreszcie jego gotowy na rozmowę o planach firmy i ich pierwszym produkcie – OSOM OV1.

Dalej nie ma zbyt wielu szczegółów dotyczących samego urządzenia jak specyfikacja oprócz tego co można zobaczyć na filmie. Widać dwie tylne kamery z diodą LED, czytnik linii papilarnych i to dosłownie tyle, co widać.

OSOM OV1 to nowy telefon

OSOM OV1 najprawdopodobniej będzie miał procesor Qualcomma. Pełna specyfikacja będzie udostępniona na MWC w lutym 2022 roku. A sam telefon ma wyjść na rynek w lecie przyszłego roku.

R E K L A M A

Nazwa samego produktu – OV1 to skrót od OSOM Vault 1, podobny schemat nazewnictwa do Essential PH-1. A sama nazwa marki OSOM ma dwa znaczenie. Pierwsze wychodzi przy samym czytaniu, czyli awesome. Drugie to akronim, OSOM, czyli “out of sight, out of mind” sugerujące, że głównym celem firmy jest prywatność użytkowników.

Telefon skupiający się na prywatności użytkownika

Jednym z problemów Essential był brak konkretnego celu firmy, jak wspomina Jason Keats, CEO OSOM.

Jedną z rzeczy, która zaszkodziła Essential było to, że nie było do końca jasne, jaki był cel Essential, co budowaliśmy i to nam zaszkodziło. Ostatecznie, to była prawdopodobnie największa rzecz, która uniemożliwiła nam odniesienie sukcesu. Usiedliśmy więc i zapytaliśmy: „Czym możemy się zająć?”. I powiedzieliśmy: 'Cóż, jestem naprawdę zirytowany tym, jak bardzo mój telefon i inne firmy wiedzą, co robię.’

– Jason Keats dla Android Police

Podejście firmy opiera się na trzech kluczowych filarach obejmujących prywatność, łatwość użytkowania oraz wybór. Wszystko to jest częścią strategi oddającej kontrolę do konsumentów.

Każdy ma rzeczy, których po prostu nie chce w Internecie – wiem, bo podróżuję tonę, mam zdjęcie mojego paszportu, moją zieloną kartę, moje prawo jazdy. Mam je wszystkie i nienawidzę wiedzieć, że są na Google Drive. I że Google prawdopodobnie ma do nich dostęp. A jeśli coś pójdzie nie tak, każdy kto ma dostęp do Google ma dostęp do tego…. To nie jest nic podstępnego, to nic podejrzanego, to są po prostu rzeczy, które są dla mnie ważne i naprawdę nie chcę ich mieć na zewnątrz.

– Jason Keats dla Android Police

OSOM OV1 oparty na czystym Androidzie

Keats wspomina, że starają się, aby modyfikacje do Androida były minimalne i przypominały system, który był dostępny na PH-1. Ponieważ jednym z założeń firmy jest prywatność użytkownika, system będzie miał wbudowane funkcje na lepsze kontrolowanie, co jest i co nie jest udostępniane.

Keats obiecuje to wszystko, podczas gdy jest tak samo łatwy w użyciu i znany każdemu, kto korzystał z telefonu z Androidem, a wszystko pasuje do systemu, czego klienci oczekują.

OSOM OV1
OSOM OV1 (źródło: androidpolice.com)

 

Dodatkowe ciekawostki z wywiadu udzielonego Android Police

  • Był zamiar pierwotnie dla OSOM dostarczyć niewydany Essential GEM koncept telefonu, ale problemy z łańcuchem dostaw uniemożliwiły to.
  • „Nie zaprojektowaliśmy własnego procesora dla pierwszej generacji. Ale w planach jest nieco więcej dopasowania do sprzętu przy kolejnym modelu”
  • Jeśli chodzi o comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa na Essential PH-1, „Dosłownie, otrzymywaliśmy baty od Google za bycie zbyt szybkim… Potem mówili, “Nie pozwolimy ci wydać swojej aktualizacji, dopóki zespół Pixela nie będzie gotowy.'”
  • „Bylibyśmy pierwszym kanadyjskim telefonem komórkowym od czasów Blackberry” – OSOM jest zarejestrowany w Quebecu.
  • Problemy z zasięgiem Essential PH-1 były najprawdopodobniej spowodowane wymogiem nałożonym przez Rubina, aby mieć jeden światowy model, ale celowanie w japoński rynek (a zatem japońskie częstotliwości) okazało się problematyczne.