Miałem go w ręku i wierzcie mi, jest mega!

Od premiery pierwszego Samsunga Fold byłem pod wrażeniem technologii elastycznych wyświetlaczy i widziałem wiele zalet takiego rozwiązania (pomimo równie wielu wad). I choć sama idea elastycznego wyświetlacza jest ciekawa i daje dużo możliwości, to samo urządzenie było dla mnie po prostu za wielkie. Przecież taki ekran pozwala na posiadanie większego wyświetlacza w mniejszym telefonie, po co mi zatem kolejny „pilot”. OPPO chyba również zauważyło tę wadę konkurenta i stworzyło OPPO Find N, który w pięknym stylu chce udowodnić, że hegemonia dobiegła końca.

OPPO Find N – Nowa seria N i co to oznacza

OPPO tym modelem zapoczątkowało nową serię N. Co ona ma reprezentować? Wszystko, co można wrzucić do worka „innowacje”, jeżeli zatem w przyszłości pokaże się rozwijany OPPO, latający czy pracujący na wodór, zapewne również otrzyma literkę „N”. Premiera nowych urządzeń z tej serii będzie zatem zawsze ekscytująca i wyczekana przez wielu fanów nowinek technologicznych.

R E K L A M A

OPPO Find N – specyfikacja

Skoro zacząłem ten wpis od narzekania na wielkość składanych smartfonów, to zacznijmy od wymiarów oraz wagi – 275g i 132x140x15.8mm. Są to wymiary całkowicie akceptowalne przeze mnie, ponieważ świetnie leży w dłoni niezależnie czy w formie złożonej, czy nie.

Za wydajność tego cacka odpowiada Snapdragon 888 i nawet 12GB pamieci RAM LPDDR5 i 512GB pamięci wewnętrznej UFS3.1 – to parametry, które poradzą sobie w zupełności z 2 ekranami, a jest nad czym pracować. Zewnętrzny wyświetlacz to 5,49″ AMOLED w rozdzielczości 1972x988px i odświeżaniu 60Hz podczas gdy wewnętrzny to 7,1″ w rozdzielczości 1792x1920px i odświeżaniu 120Hz. Oba charakteryzują się jasnością maksymalną 1000nitów.

Zestaw foto jest całkiem imponujący, ponieważ mamy 2 aparaty selfie po 32Mpx (jeden wewnątrz i jeden na zewnątrz) oraz 3 aparaty tylne. Matrycą główną jest 108Mpx IMX766 w rozmiarze 1/1.56″ z optyczną stabilizacją obrazu, która otrzymuje wsparcie ze strony 16Mpx szerokiego kąta oraz 13Mpx tele. Czy potrzeba czegoś więcej we flagowym smartfonie?

OPPO Find N 8

Bateria, którą udało się upakować w tak małych wymiarach to 4500mAh z ładowaniem 33W przewodowo, 15W bezprzewodowo i możliwością ładowania innych urządzeniami z mocą 10W. Obecność ładowania indukcyjnego mocno mnie zaskoczyła i cieszę się, że OPPO nie zdecydowało się ciąć kosztów w tej kwestii. W waszym imieniu padło moje pytanie czemu tylko 33W ładowania przewodowego, okazuje się, że zainstalowanie 66W zwiększyłoby grubość urządzenia znacznie powyżej założeń projektowych. Ja to kupuje.

OPPO Find N – Hardware to nie wszystko

Wraz z nowym urządzeniem OPPO przygotowało kilka smaczków w oprogramowaniu, w tym:

  • Dzielenie ekranu na 2 aplikacje poprzez gest przeciągania 2 palcami pośrodku ekranu
  • Tworzenie małego okna aplikacji przy ściągnięciu wszystkich palców dłoni
  • Tryb lusterka w aplikacji aparatu, która pozwala lepiej pozować osobie fotografowanej, ponieważ widzi kadr na ekranie zewnętrznym podczas gdy fotograf obsługuję aparat na dużym ekranie
  • Tryb selfie aparatami tylnymi – po rozłożeniu OPPO Find N mozemy przerzucić aplikację aparatu na ekran frontowy tym samym widzieć, jakie selfie sobie strzelamy dowolnym aparatem w smartfonie.
OPPO Find N 16
Wygodne selfie w 108Mpx

Po tych zmianach w oprogramowaniu widać, że OPPO podeszło poważnie do tematu nowej serii urządzeń, bowiem elastyczny ekran daje nowe możliwości, które trzeba wykorzystać.

OPPO Find N – jestem pod wrażeniem

Po tym przydługim wstępie mogę przejść do emocji, jakie towarzyszą przy pierwszym poznaniu. OPPO Find N to zdecydowanie najlepszy składany smartfon, jaki jest teraz na rynku, a gdyby tego było mało, jest też najładniejszy. Wykończenie metalowych krawędzi, dopracowany zawias czy też ładnie wykończone plecki to elementy, które przedstawiają najwyższą półkę jakości.

Aby utrzeć nosa konkurencji, OPPO skupiło się na przedstawieniu urządzenia, które pozbędzie się możliwie wielu wad składanych smartfonów. OPPO Find N posiada zatem zawias, który pozwala na pełne złożenie, nie pozostawiając żadnej szczeliny pomiędzy składanymi częściami, a przy tym ma niemal idealnie płaski ekran po rozłożeniu. Tak, jest to pierwszy smarfon, w którym nie uświadczymy pofalowanego obrazu w miejscu zgięcia. Pełne zamknięcie daje również szansę, że ten delikatny wyświetlacz wytrzyma trochę dłużej, bez głębokich rys. Ogółem mając to urządzenie w ręku, od pierwszej sekundy czujemy, że pracujemy na dopracowanym projekcie. Według testów zawias wytrzymuje 200 000 otwarć i zamknięć.

OPPO Find N 7

Ceny

OPPO Find N będzie dostępny na rynku chińskim już od 23.12 w cenach:

  • OPPO Find N 8/256GB – ok. 1200$
  • OPPO Find N 12/512GB – ok. 1400$

Na ten moment OPPO Find N jest najbardziej oczekiwanym przeze mnie smartfonem do testów, bo reprezentuje to czego szukam w składanych smartfonach – kompaktowych (możliwie) rozmiarów z dużym wyświetlaczem w razie potrzeby. Samsungu, bój się, bo OPPO nadchodzi!