Ostatnie aktualizacje systemu PlayStation 5 były tak nieznaczne, że stawały się nawet obiektem żartów. Update’y wprowadzające „poprawę ogólnej wydajności systemu” to już prawdziwe memy i nie ma co się zresztą dziwić, mimo że faktycznie sama wydajność konsoli jest po nich trochę większa, co wykazały testy Digital Foundry.

Tym razem mamy jednak do czynienia z aktualizacją naprawdę dużą i wprowadzającą pewne wyczekiwane zmiany. Dotyczy ona zarówno PS5, jak i PS4 i na razie dostępna jest w wersji beta. Nie można jej jednak przetestować w Polsce, więc będziemy musieli poczekać do jej oficjalnej premiery.

Najważniejsze zmiany – aktualizacja PS5

Zmiany w imprezach (PS5 i PS4)
  • Otwarte i zamknięte imprezy 

Podczas rozpoczynania imprezy można teraz wybrać, czy ma ona być otwarta, czy zamknięta.

R E K L A M A

Do otwartych imprez będą mogli dołączyć znajomi któregokolwiek z uczestników, zamknięte dalej będą wymagały zaproszenia.

Podczas testów beta otwarte imprezy dostępne będą wyłącznie dla testerów. By połączyć się z dowolnym użytkownikiem będziemy musieli stworzyć imprezę zamkniętą.

  • Zgłaszanie nadużyć czatu głosowego (PS5)

Nowy system wskaże, kto aktualnie odzywa się w imprezie, co pozwoli zidentyfikować nadużycia, a następnie je zgłosić.

  • Głośność czatu głosowego (PS4)

Na PS4 będzie można zmienić głośność każdego z uczestników imprezy, tak jak na PS5

  • Filtrowanie gier po gatunku (PS5)

Gry na PS5 będzie można teraz filtrować na podstawie gatunków

  • Zachowaj w Home (PS5)

Funkcja pozwoli przypiąć do 5 aplikacji lub gier na ekranie głównym PS5

Aktualizacja zawiera też szereg ułatwień dostępności. Funkcja czytania napisów na ekranie będzie teraz dostępna w sześciu nowych językach, w których znalazł się polski. Będzie można także włączyć opcję dźwięku mono w słuchawkach.

W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii można też przetestować funkcję sterowania głosowego. Podobnie jak popularne warianty asystentów głosowych, na PS5 będzie można powiedzieć „Hey, PlayStation” a następnie wydać polecenia takie jak uruchomienie gry czy zmiana konkretnego ustawienia.

Oryginalny artykuł o aktualizacji znajdziecie tutaj.


Posłuchaj nas!