Uważasz, że nauka języka obcego możliwa jest jedynie w ramach zajęć stacjonarnych? Nic bardziej mylnego. Podstawy poznasz z wygodnymi aplikacjami na smartfony. Oto trzy najprzyjaźniejsze narzędzia.

Jak wszyscy doskonale wiemy, codziennie trzymamy w dłoniach sprzęt, który daje nam dostęp do całej wiedzy świata. Tym bowiem są smartfony. Sęk w tym, że zamiast zgłębiać tajniki wybranego rzemiosła, na ekranach oglądamy śmieszne koty. Co, jeśli chcielibyśmy spożytkować czas w nieco bardziej produktywny sposób?

R E K L A M A

Nauka języka za pomocą aplikacji mobilnych

Przeglądając zasoby repozytorium Google Play i Apple App Store, natkniemy się na co najmniej kilkanaście godnych uwagi aplikacji do nauki języka. Prawda jest jednak taka, że wybór jednego narzędzia nie jest zadaniem łatwym. Postanowiłem nieco Wam je ułatwić, zawężając dostępne rozwiązania do trzech pozycji.

Moim faworytem jest Dolingo, które poleca między innymi Bill Gates. To proste narzędzie, które powoli poznać podstawy oraz podszkoli nas na polu słówek. Drugą usługą warto zainteresowania jest Busuu, która charakteryzuje bardziej „poukładana” struktura. Ostatnia propozycja to Memrise. Omówmy najważniejsze cechy poszczególnych programów.

Nauka języka z Duolingo

Nie da się ukryć, że najchętniej wybieraną przez użytkowników smartfonów opcją jest Duolingo. Czemu produkt zawdzięcza swoją popularność? Przede wszystkim interfejs aplikacji jest niezwykle intuicyjny i zachęca do zabawy. Tak, zabawy, gdyż usługa oferuje system grywalizacji, który skutecznie angażuje do kolejnych zmagań w postaci lekcji, testów i wszelkiej maści konkursów.

Aplikacja umożliwia naukę pisania, czytania oraz wymowy, a całość opiera się na konkretnych przykładach. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że Duolingo oferuje naukę języka w dość podstawowej formie. Jeśli szukamy „czegoś więcej”, powinniśmy skierować nasz wzrok w nieco innym kierunku.

Z Duolingo można korzystać „za darmo” po pomocą strony internetowej oraz aplikacji mobilnej, natomiast usługa występuje też w formie płatnej. Duolingo Plus możemy testować przez 14 dni zupełnie za darmo. Po tym okresie cena wynosi od 6,99 USD za miesiąc (przy opcji rocznej). Otrzymamy za to dodatkowe ćwiczenie błędów, testy znajomości języka oraz całkowity brak reklam.

Busuu – ustrukturyzowana nauka języka

Kolejnym typem jest Busuu. Usługa, podobnie jak Duolingo, występuje w formie darmowej, natomiast liczba dostępnych materiałów szkoleniowych skutecznie przekonuje do tego, aby „zapłacić”. W tym przypadku naprawdę warto sięgnąć po sakiewkę. Wariant Premium lub Premium Plus różnią się w zasadzie tylko spersonalizowanym planem nauki oraz certyfikatami. Ceny wynoszą odpowiednio 16,67 PLN oraz 19,17 PLN. Tutaj mała uwaga – w zależności od urządzenia, na którym wykupujecie subskrypcję, koszt może się nieznacznie różnić.

Jak już wspomniałem, aplikacja jest bardziej ustrukturyzowana, a użytkownik poznaje kolejno coraz bardziej złożone tematy. Poza gramatyką i słowami twórcy postawili na naukę języka w formie przygotowującej do realnych sytuacji, w której znajomość angielskiego czy hiszpańskiego może okazać się nieoceniona.

Usługa jest dostępna w ramach przeglądarki internetowej oraz na urządzeniach mobilnych. Wystarczy odpowiedzi Google Play lub Apple App Store i pobrać aplikację.

Memrise – podstawy nauki języka

Jeśli chcemy potraktować naukę języka w rozrywkowym celu, możemy liczyć na bonus w postaci zapamiętanych słówek i zwrotów. Tutaj świetnie sprawdzi się prosta, aczkolwiek skuteczna aplikacja Memrise. Za jej pośrednictwem możemy szlifować podstawy języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego.

Twórcy postawili na możliwie uproszczoną inteakcję z elementami nauki. Treści audio i wideo przygotowane przez native speakerów oraz sprytne techniki zapamiętywania okazują się nad wyraz skuteczne. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że za pomocą Memrise nie poznamy gramatyki, a co ważne – nie uświadczymy struktury charakterystycznej dla typowych kursów językowych. Opisywana aplikacja jest udostępniania za darmo, jednakże znajdziemy tu także wariant płatny w ceny 34,99 PLN za miesiąc.