Serwis Electronics Hub postanowił zrobić dość nietypową analizę. Przeszukując Twittera eksperci Electronics Hub zrobili ranking najbardziej… wadliwego sprzętu technologicznego. Wyniki mogą zaskakiwać, chociaż oczywiście osób, które odczuły tę wadliwość raczej nie.

Sam zaskoczyłem się tym, co przeczytałem w raporcie, chociaż przeciwnicy firmy Apple zapewne powiedzą z satysfakcją „a nie mówiłem?!”. Tak, to właśnie Apple daje najwięcej powodów do narzekań. W przypadku rozrywki gamingowej nic tak nie wkurza, jak Xbox Series S.

Najbardziej wadliwy sprzęt

– Odrobina krzemu i całe mnóstwo plastiku, współczesne produkty konsumenckie z segmentu technologii potrafią wzbudzić zachwyt, ale równie często doprowadzają nas do szału. Kto chociaż raz w życiu nie pomyślał: “czemu to znowu nie działa?”, niech pierwszy rzuci smartfonem.

R E K L A M A

– Szeran Millo, CEO Symetrii oraz trener międzynarodowego certyfikatu UX-PM, potwierdzającego znajomość narzędzi User Experience oraz metodyki projektowania doświadczeń użytkownika w organizacjach.

Zespół Electronics Hub przyjrzał najpierw najpopularniejszym sprzętom technologicznym (tutaj opierał się na danych z TechRadar i Forbes), a następnie zaczął na Twitterze szukać narzekań na te urządzenia. Łącznie zebrano prawie 350 tysięcy tweetów, a dokonano tego w listopadzie 2021 roku.

Apple „górą”

Ranking stworzono w 22 krajach, w tym w Polsce. Apple wypada tutaj najgorzej, bo całkowicie zdominowały listy narzekań. W przypadku smartfonów aż 8 telefonów na 10 posiadało na pleckach logo nadgryzionego jabłka. Jednak pierwszego miejsca Apple nie udało się zdobyć, bo piastuje je Pixel 6 od Google.

W przypadku tabletów nie wygląda to lepiej dla Apple, a nawet gorzej. Tutaj również w TOP 10 znajdziemy 8 urządzeń z Cupertino, w tym lidera – iPada 6. generacji.

Nie musi to oznaczać, że te produkty są tak złe, jak chcieliby tego przeciwnicy firmy z Cupertino. Niemal w każdej kategorii konsumenckiego IT, Apple posiada swojego silnego reprezentanta, i w wielu z nich jest też liderem sprzedaży, bądź jednym z dominatorów rynkowych. Osiąga to, niejednokrotnie oferując, gorzej wyposażony sprzęt.

– mówi CEO Symetrii.

Xbox gra na nerwach

Smartfony i tablety to jednak nie jedyne urządzenia, jakie wzięto pod lupę. Jesteśmy w początkowym okresie królowania najnowszej generacji konsol do gier, dlatego przyjrzano się również tej grupie. Tutaj numerem jeden okazuje się najtańsza wersja konsoli Microsoftu, czyli Xbox Series S. Raport mówi, że aż 12% wszystkich wzmianek na temat Xboxa digital jest negatywnych. Tutaj jednak jest to dość nietypowe, bo mowa jest nie o samej wadliwości sprzętu a o narzekaniu. Jeśli chodzi o Xboxa powodem do narzekania była jego kiepska dostępność, a na drugim miejscu… fakt, że przypomina lodówkę.

Ranking „zwycięzców”:

  • Telefon komórkowy – Google Pixel 6, (27,2 proc. negatywnych tweetów)
  • Elektronika ubieralna – Fitbit Charge 4, (31,4 proc. negatywnych tweetów)
  • Smart Home – Philips Hue Bridge, (42,7 proc. negatywnych tweetów)
  • Konsola – Microsoft Xbox Series X, (12,5 proc.negatywnych tweetów)
  • Aparat i kamera – GoPro Hero8 Black, (8,6 proc. negatywnych tweetów)
  • Tablet – Apple iPad 6 gen., (33,3 proc. negatywnych tweetów)
  • Laptop – HP Laptop, (29,1 proc. negatywnych tweetów)
  • Słuchawki – Realme Earbuds, (33,8 proc. negatywnych tweetów).

Posłuchaj nas!