31.10.2024 12:49

Na co zwracać uwagę, kupując telewizor? Oto podstawowe wskazówki!

Kupno telewizora powinno być starannie przemyślane, ponieważ zwykle jest to inwestycja na kilka, a nawet na kilkanaście lat. Urządzenie musi zarówno spełniać wszystkie oczekiwania użytkowników, jak również wyróżniać się wysoką jakością oraz trwałością. Na co zwracać szczególną uwagę? Przekonaj się!

zdjecie publikacja 47963 dailyweb.pl

W dzisiejszych czasach niemal we wszystkich gospodarstwach domowych znajdują się telewizory. Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej jakości tego urządzenia i chcesz, aby spełniał Twoje oczekiwania, koniecznie dowiedz się, czym kierować się podczas zakupów. Przeczytaj poniższy artykuł!

Wielkość telewizora

Przyjmuje się, że w przypadku telewizorów o rozdzielczości Full HD każdy cal przekątnej powinien odpowiadać około 4 cm odległości widza od ekranu. Jeśli zatem telewizor będzie mieć przekątną 43 cale, optymalnie powinien znajdować się około 1,7 metra od kanapy, natomiast telewizor 65-calowy najlepiej umiejscowić w odległości 2,6 metra od kanapy. 

Sprawdź także: Chcesz kupić nowy telewizor? Poczekaj na Black Friday!

W pierwszej kolejności zmierz więc odległość między ścianą, przy której ma znajdować się telewizor, a meblem, na którym będą wypoczywać domownicy podczas korzystania z telewizora. Następnie oblicz docelową rekomendowaną wielkość urządzenia. 

Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się telewizory Ultra HD. W tym przypadku powyższy przelicznik nie obowiązuje – może on być nawet 2-krotnie mniejszy. Oznacza to, że telewizor o przekątnej 50 cali możesz komfortowo oglądać już z odległości około 105 cm. 

Technologia wykonania matrycy

Matryca to inaczej ekran, na którym wyświetlane są obrazy. Zatem od technologii użytej do jej produkcji zależy, jak wyraźne będą filmy czy programy oraz na ile wiernie zostaną odzwierciedlone ich kolory. Do podstawowych technologii zaliczamy następujące:

  • LED – ekran jest podświetlany lampami typu LED i jest to podstawowe, najczęściej wybierane rozwiązanie, jeśli użytkownikowi zależy zarówno na dobrej jakości, jak i korzystnej cenie urządzenia;
  • QLED – do podświetlania wykorzystuje się światło niebieskie, które następnie za pomocą mikroskopijnych kropek kwantowych zamieniane jest w obraz. Barwy są żywsze i mocniej nasycone niż w poprzednim przypadku;
  • OLED – najbardziej zaawansowana technologia, wykorzystująca organiczne diody elektroluminescencyjne, z których każda generuje światło niezależnie od siebie. Ostrość i kolorystyka obrazów są tu najlepsze, bez względu na to, pod jakim kątem spogląda się na telewizor.

Ostateczny wybór zależy więc od Twoich oczekiwań, ale i od dostępnego budżetu. Matryce w technologii OLED są zwykle droższe od pozostałych. Jeśli zależy Ci na takim rozwiązaniu, jednak nie dysponujesz całą kwotą, zdecyduj się na telewizor na raty. Taką opcję oferuje niemal każdy sklep z elektroniką. 

Funkcje i parametry dodatkowe telewizorów

Współcześnie nowoczesne telewizory mają wiele różnorodnych funkcji dodatkowych, aby spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników i miłośników innowacyjnych rozwiązań. Może to być możliwość połączenia telewizora ze smartfonem, inteligentne sterowanie, ceniony przez graczy tryb Game Mode Pro, a także wielostrefowe podświetlenie matrycy FALD. 

Sprawdź także: Jakie kino domowe wybrać?

Jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii, sporym zainteresowaniem cieszą się m.in. telewizory Hisense. Przykładem jest choćby model 65E7NQ PRO QLE wyróżniający się wysoką częstotliwością odświeżania obrazu oraz wykorzystaniem sztucznej inteligencji do automatycznego dostosowania parametrów dźwięku i obrazu do dynamicznych wydarzeń. 

Inną interesującą funkcją dodatkową jest Dolby Vision IQ, czyli zaawansowany system dostosowujący jasność, kolor i kontrast w czasie rzeczywistym w zależności od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Dzięki niemu oglądanie telewizji zawsze będzie komfortowe oraz możliwie maksymalnie bezpieczne dla oczu.

Poznaj bliżej Smart TV

Na szczególną uwagę zasługuje Smart TV – wybierając telewizor, upewnij się, że jest wyposażony w tę funkcję. Skrót „Smart TV” oznacza, że urządzenie ma stały dostęp nie tylko do telewizji satelitarnej czy cyfrowej, ale również do Internetu. Możesz w dowolnym momencie połączyć się z siecią za pomocą Wi-Fi, a następnie korzystać z platform takich jak YouTube, Netflix, VOD i wiele innych, oglądając je na dużym ekranie telewizora. 

Klasa energetyczna telewizora

Klasa energetyczna to parametr określający zużycie prądu przez urządzenie zgodnie z unijnymi dyrektywami. Wskazuje na efektywność i oszczędność produktu. Jeśli wybierzesz rozsądnie, nie tylko zadbasz o niższe rachunki za prąd, ale także wesprzesz środowisko naturalne. Najwyższa klasa energetyczna, a więc najbardziej oszczędna, oznaczana jest literą „A”, najniższa zaś – literą „G”. 

Jeśli zatem zamierzasz bardzo często oglądać telewizję lub po prostu zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach w domu, zwróć uwagę na to, aby telewizor miał klasę energetyczną od A do C. Nie wybieraj urządzeń oznaczonych klasą energetyczną F czy G.