Movavi Video Editor. Świetna alternatywa dla droższych i bardziej skomplikowanych programów do montażu wideo
Movavi Video Editor to – w mojej opinii – dosyć mało popularny program do montażu filmów, który zdecydowanie warto znać! Kiedy tylko dowiedziałem się, że mam szansę go opisać na łamach dailyweb to nie kryłem mojego zadowolenia.

Już dużo wcześniej miałem okazję używać tego narzędzia. Dokładnie 2 lata temu w ramach mojego filmowego bloga postanowiłem stworzyć pewien materiał na YouTube. Dokładniej rzecz biorąc, mam na myśli kompilację z filmów i seriali ubiegłego roku. Zrobiłem research, przetestowałem parę programów do montażu i w końcu znalazłem Movavi Video Editor.
Ja też wtedy nie potrzebowałem cudów na kiju, ale zdecydowanie czegoś sprawniejszego od archaicznego Movie Makera. Szukałem przede wszystkim narzędzia, które udźwignie mój komputer, będzie intuicyjnie i pozwalał na pocięcie fragmentów filmu, wyciszenie, wykadrowanie i oferujące płynne przejścia. Otrzymałem to wszystko i dużo więcej, a teraz przetestowałem kolejną wersję programu, która została wzbogacona wieloma nowymi elementami, w tym zaawansowaną edycję dzięki funkcjom AI.
Movavi Video Editor to świetny i prosty w obsłudze program do edycji i montażu wideo
Największym plusem Movavi Video Editor jest prostota użytkowania. To świetny program szczególnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w montażu i obróbce wideo. Nie potrzebujemy żadnych samouczków z YouTube. Wszystko jest bardzo intuicyjne i przejrzyste. Ja po 10 minutach wiedziałem już na tyle, aby przystąpić do pracy, ale Movavi skrywa parę sekretów – szczególnie w najnowszej wersji. Oto dwa wybrane, przykładowe materiały, które udało mi się zrealizować przy pomocy tego narzędzia. Tutaj znajdziecie kompilacje filmów z Dwaynem Johnsonem, a poniżej kompilacje z filmów z 2022 roku.
Po otwarciu programu zobaczymy interfejs, który zasadniczo dzieli się na trzy części: opcje, podgląd i oś czasu. Zasada jest prosta: przeciągamy materiały (wideo, audio lub zdjęcia) bądź wybieramy z eksploratora plików, umieszczamy na osi czasu i przechodzimy do edycji. Możemy skrócić materiały, spowolnić je, rozszerzyć, dodać przejścia, napisy, czy nawet przygotowane efekty specjalne. Wszystko przy pomocy paru kliknięć myszką. To również modyfikacja graficzna naszych materiałów. Począwszy od kadrowania, a kończąc na usuwaniu tła przy pomocy AI.
Opcje edycji w Movavi Video Editor
Po prawej stronie kokpitu znajdziemy następujące zakładki:
- Import – z tego miejsca możemy dodać nasze materiały lub też wybrać przygotowane przez twórców szablony, takie jak materiały wideo, tła, czy wstępu do klipów. Z tego poziomu możemy również nagrać własny film lub audio, przechwycić obraz z naszego monitora lub laptopa oraz użyć kreatora slajdów
- Audio – dodaj gotowe pliki audio
- Napisy – dodaj napisy do swojego filmu. Można wybrać szablon oraz edytować rozmiar i typ fontów. I oczywiście napisać dowolnie wymyślony tekst
- Przejścia – płynne i kreatywne przejścia nadają rytmu naszemu filmowi. To baza prawie 150 różnych stylów z podziałem na kategorie
- Efekty – to ogromna baza 184 różnych efektów z podziałem na wiele kategorii. Obejmują takie opcje jak rozmycie, winiety, latające obiekty czy korekcje graficzne o szerokim spektrum kolorystycznym i artystycznym. To również wizualne, ruchome nakładki i filtry LUT
- Naklejki – poza podstawowymi kształtami (taki jak buźki, strzałki, zwierzaki i inne podstawowe elementy) obejmuje również efekty specjalne (np. wybuch kuli ognia czy strzał błyskawicy) oraz ruchome ramki
- Effect store – przygotowane przez twórców gotowe paczki, obejmujące różne efekty. Całkiem pokaźne źródło inspiracji
- Więcej narzędzi – to w tym miejscu możemy edytować każdy element na naszej linii czasu. Poza podstawowymi funkcjami takimi jak: kadrowanie, obracanie, zmiana położenia, edycja audio (odszumianie, usuwanie pogłosu, efekty) Movavi Video Editor jest wyposażone w nowe funkcje, wykorzystujące AI. Pozwolę sobie je wyszczególnić.
Movavi Video Editor – funkcje AI
1. Śledzenie ruchu oparte na AI
Dodanie do filmu gotowych materiałów, które dzięki śledzeniu ruchu pojawią się w konkretnym miejscu. To całkiem pole do popisu, aby w miejscu swojej twarzy wrzucić np. główkę kota.
2. Usuwanie tła oparte na AI
Świetne narzędzie, dzięki któremu usuniemy tło. Poniżej przykład, jak różni się oryginalne nagranie od tego już po edycji. Sam proces – w zależności od długości i jakości nagrania – może trochę potrwać, ale efekty są bardzo zadowalające. Warto również wybrać obróbkę precyzyjną, bo wtedy otrzymamy najlepsze rozmycie obrazu.
Poniżej przykład nagrania przed i po edycji z dodanym jednym efektem graficznym w prawym, górnym rogu. W edycji darmowej pojawią się znaki wodne.
3. Usuwanie szumu oparte na AI
Myślę, że ta opcja nie wymaga dodatkowego tłumaczenia. Wykorzystując sztuczną inteligencję, aplikacja automatycznie usunie niechciane dźwięki, takie jak odgłosy ulicznego tła czy podmuchów wiatru. Mamy również możliwość ustawienia – według własnych potrzeb – skali tłumika.
Po dokonaniu wszystkich zmian możemy zapisać plik na swoim dysku lub bezpośrednio opublikować na swoich swoim kanale YouTube, TikTok, vimeo lub koncie Google Drive. Eksportując materiał, możemy wybrać dany format audio, wideo czy też dostosować do wersji mobilnych lub pod konkretny typ telewizora.
Ostatnim krokiem to wybór jakości finalnej. Są dostępne trzy opcje: robocza, standardowa oraz Wysoka. Im wyższy standard – tym plik jest dłużej przetwarzany, a jego docelowy rozmiar dużo większy.
Movavi Video Editor – cena i wersje programów
W celu przetestowania narzędzia można pobrać darmową wersję ze strony Movavi. Przez 7 dni mamy dostęp do wszystkich funkcji. Po tym okresie na naszych materiałach pojawi się znak wodny i ograniczenia funkcyjne. Movavi Video Editor oferuje trzy wersje programu. Każda w innej cenie, ale również z innymi możliwościami. Poniższa grafika prezentuje aktualne ceny i czym charakteryzują się: Video Editor, Video Editor Plus oraz Video Suite Plus.
Warto skorzystać i sprawdzić, czy Movavi sprosta naszym wymaganiom. Ja przerzucam się z poprzedniej wersji programu na tę, bo progres jest olbrzymi. Lepsza płynność aplikacji oraz wiele nowych opcji. Nie potrzebuje skomplikowanego w obsłudze programu, aby realizować swoje projekty. To nie tylko edycja wideo, ale również audio, więc w przypadku podcastu i wygenerowania okładki Movavi też zda egzamin. Cena nie jest wygórowana, a wymagania sprzętowe niewysokie.
Movavi Video Editor – wymagania sprzętowe
- System operacyjny: 64-bitowy system Microsoft® Windows® 7/8/10/11 z zainstalowanymi bieżącymi poprawkami i Service Packami
- Procesor: Intel®, AMD®, lub inny kompatybilny procesor dwurdzeniowy, 1,5 GHz
- Karta graficzna: Intel® HD Graphics 2000, NVIDIA® GeForce® seria 8 i 8M, Quadro FX 4800, Quadro FX 5600, AMD Radeon™ R600, Mobility Radeon™ HD 4330, Mobility FirePro™ seria, Radeon™ R5 M230 i mocniejsze karty graficzne
- Ekran: Rozdzielczość ekranu 1280 × 768, kolor 32-bitów
- Dysk twardy: 400 MB wolnej przestrzeni dyskowej na instalację, 600 MB dla bieżących procesów programu
Artykuł partnerski, stworzony przy współpracy z zewnętrznym partnerem.