Monitor pionowy – w jaki sposób działa?

Monitor obrotowy to zwykły, standardowy ekran, który umożliwia zmianę orientacji z poziomej na pionową. Taka opcja wymaga jednak kompatybilności z kartą graficzną – musi ona posiadać możliwość zmiany wyświetlania obrazu tak, by dostosował się wymiarem do pionowego widoku. Jeżeli twoja karta graficzna nie ma przewidzianej takiej opcji, można zawsze wgrać specjalne oprogramowanie, które pozwoli przeskoczyć ten problem. Dzięki temu zyskasz pełny dostęp do możliwości twojego obrotowego ekranu.

Monitor z obrotowym ekranem – komu ta opcja może się przydać?

Przede wszystkim ekran obrotowy i sama funkcja pivot dedykowana jest głównie osobom pracującym z dokumentami tekstowymi, plikami graficznymi czy arkuszami kalkulacyjnymi. Jest to z reguły monitor o zastosowaniu biznesowym, ułatwiający pracę przed komputerem. Czy w warunkach domowych taki ekran w ogóle się sprawdzi? Owszem – jeżeli piszesz regularnie teksty, hobbystycznie programujesz czy tworzysz grafiki, lub lubisz przeglądać social media, typu Tik tok czy Instagram na komputerze – ta opcja z pewnością ci to ułatwi i sprawi, że ogarniesz wzrokiem większy obszar ekranu.

Na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupu monitora z obrotowy ekranem?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – przede wszystkim sprawdź, czy twoja karta graficzna poradzi sobie z wyświetlaniem obrazu w innej orientacji. Jeżeli pojawią się problemy z grafiką, jej płynnością czy synchronizacją, warto zainstalować specjalne sterowniki, które powinny ten problem zażegnać.

Oprócz tego zwrócić uwagę możesz na inne cechy monitora, niezwiązane już z funkcją obrotową. Jakie elementy powinny być istotne przy zakupie:

  • częstotliwość odświeżania matrycy – im więcej, tym lepiej;
  • czas reakcji plamki – szybkość działania ekranu, dobrze, by czas ten był stosunkowo krótki, czyli poniżej 5 ms;
  • proporcje ekranu – ekrany obrotowe najczęściej mają proporcje 16:9;
  • rozdzielczość – najlepsze są monitory o rozdzielczości obrazu FullHD, WQHD oraz 4K Ultra HD;
  • rodzaj matrycy – obecnie masz do wyboru matrycę TN (stosowana w tańszych monitorach), IPS (daje szerokie kąty widzenia i znakomite odwzorowanie barw), MVA i PVA (wysoki kontrast i szczegółowość obrazu, jakościowo umieszczana pomiędzy TN a IPS);
  • pozostałe możliwości regulacji – kąta nachylenia oraz wysokości względem wzroku.

Monitory pionowe – jakich cen możemy się spodziewać?

Ceny monitorów z funkcją pivot zaczynają się od 600 zł, a kończą na kilku tysiącach złotych. Oczywiście koszt, jaki musisz ponieść, nie jest zależny jedynie od możliwości obracania ekranu lub jej braku. Na to wpływa szereg różnych czynników i ulepszeń, jakie posiada. Również sama marka monitora może wpływać na jego cenę końcową. Duży wybór monitorów pionowych, jak i standardowych ekranów pozbawionych tej funkcji, znajdziesz na w sklepie Empik.com stronie https://www.empik.com/elektronika/komputery-i-laptopy/monitory,362103,s.