11.05.2023 17:13 | Aktualizacja: 11.05.2023 20:39

Wydaj samodzielnie książkę. Empik wchodzi na rynek z intrygującą platformą

Każdy, kto ma smykałkę do pisania i ciekawe hobby, przynajmniej raz w życiu pomyślał o wydaniu swojej własnej książki. Marzenie każdego wielbiciela dobrych lektur, jednak obecnie proces ten jest niezwykle żmudny, czasochłonny i wymaga ogromnego nakładu pracy, a przy tym zapewnia niewielkie zyski.

empik

Empik wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i przedstawia nową platformę do samodzielnego wydawania własnej książki. Jak zareaguje na to kreatywna i artystyczna część populacji? Czy właśnie otworzyły się wrota dla nowej generacji Noblistów?

Empik self-publishing

Empik dla aspirujących pisarzy

Począwszy od 2020 roku, Polacy przerzucili się na pisanie książek. To, co zaskakuje, przy spadającej liczbie czytelników w Polsce, zostało nazwane „efektem Tokarczuk”. Po tym, jaka nasza Rodaczka otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2019 roku, wielu aspirujących pisarzy uwierzyło w swoje siły. Jednak wydanie własnej książki było do tej pory przywilejem dla nielicznych i wymagało wytrwałości, cierpliwości i intensywnego wyszukiwania redakcji, która spojrzy na nasze dzieło łaskawym okiem.

Empik wyszedł właśnie z inicjatywą i uruchomił nową platformę Empik Self-publishing. Tym sposobem marka chce wpłynąć na rynek, ożywić konkurencję w tym skostniałym segmencie, jakim są wydawnictwa i zachęcić do pisania nowych książek dla szerszego grona. Oferta jest niezwykle kusząca, bo w ramach dystrybucji wybrani autorzy mogą liczyć na ekspozycję w salonach Empik i dostęp do lektury dla użytkowników Empik Go. Przy okazji, zyska na tym sama platforma, umożliwiając tworzenie także tylko e-booków. Większość wydawnictw nie wyraża na to zgody, gdyż e-book jest obecnie formą dodatkową do tradycyjnej książki.

Empik self-publishing

Co czytają Polacy?

Według danych z Biblioteki Narodowej, w ubiegłych latach Polacy najchętniej sięgali po książki z gatunku literatury popularnej,  w drugiej kolejności zatracamy się w romansach, a na trzecim miejscu szukamy wrażeń i silnych emocji w powieściach kryminalnych. Wyniki wydawanych książek każdego roku pozostawiają jednak wiele do życzenia, według dostępnych informacji, od 2021 roku rynek wydawniczy cofnął się o 10 lat. Po pierwszym roku pandemii rynek gwałtownie zahamował i wydane 33 tysiące pozycji, co jest spadkiem o ponad 15% względem lat ubiegłych. Szacuje się, że od 2020 roku Polacy zaczęli za to baczniej raportować sytuację związaną z życiem w pandemii, dokumentami, pracami naukowymi czy rozprawami na ten temat.

38% populacji sięgnęło po książkę

Według raportu GUS Kultura i dziedzictwo narodowe w 2021 r. 38% Polaków sięgnęło po minimum jedną książkę w 2021 roku. Średnio na jedną książkę wydajemy 28 złotych, ale też powoli odchodzimy od książek papierowych.

Empik self-publishing

Empik Self-publishing z pewnością jest reakcją na wszystkie powyższe zjawiska: spadek poziomu czytelnictwa w Polsce, mniejsza liczba wydawanych książek i spadki w zakupach papierowych książek. Platforma deklaruje, że każdy, kto ma pomysł i stworzy własny draft książki, ma szansę pojawić się na platformie Empik Go i w wybranych salonach Empiku. Zatem do dzieła Rodacy, kto wie, a nuż drzemie w nas kolejny, głęboko ukryty przyszły Noblista w kategorii Literatura.

Zapłać za zakupy w aplikacji. Empik wprowadza Premium Pay&Go

Zapłać za zakupy w aplikacji. Empik wprowadza Premium Pay&Go

Empik wprowadza nową możliwość płacenia za zakupy w stacjonarnych salonach. Nie trzeba podchodzić do kasy, wystarczy aplikacja mobilna.  Z każdym dniem możemy zauważyć, jak smartfony stają się coraz bardziej znaczącymi…