Qualcomm już od dawna pracuje nad procesorami dla sprzętu mniej mobilnego niż smartfony. Biznesowe laptopy, tablety do domowej rozrywki otrzymają już w przyszłym roku kolejnego sprzymierzeńca. Nowa seria procesorów ma zapewni sporą wydajność i energooszczędność urządzeniom mobilnym jak laptopy i tablety.

Pod koniec listopada 2013 roku Nokia wprowadziła do sprzedaży modelu Lumia 2520. Rynek zelektryfikowała wiadomość, że dysponował on systemem Windows 8 (w wersji RT) oraz mobilnym procesorem Qualcomm Snapdragon 800, który debiutował też we flagowych smartfonach.

//dzisiaj na dailyweb

Taka konstrukcja miała być rewolucyjna. Znacznie bardziej energooszczędna i całkiem wydajna jak na potrzeby pochłaniania treści.

Qualcomm Snapdragon X Series

Qualcomm właśnie zapowiedział na swojej stronie, że ma zamiar zmienić nazewnictwo i przygotować rynek na nadejście nowych produktów, które dołączą do portfolio procesorów 8cx, mobilnych jednostek stworzonych z myślą o smartfonach, serii G dla konsol, XR2+ i AR1 dla zestawów VR/AR oraz W5 dla urządzeń wearables.

Qualcomm Snapdragon X Series

Nowe procesory z symbolem X to jednostki, które na rynku pojawią się już w przyszłym roku. Charakteryzują się wydajnością na najwyższym poziomie, dedykowanym wsparciem dla AI i uczenia maszynowego, rozszerzoną łącznością, ale też długą żywotnością baterii. Bez wątpienia mowa tu w takim razie o bezpośrednim konkurencie dla jednostek Apple M3.

Premiera Qualcomm Snapdragon G: nowa linia procesorów dla mobilnych konsol

Nowa linia procesorów ma opierać się na CPU komunikowanym wcześniej jako Snapdragon Oryon. To technologia stworzono przez firmę Nuvia, którą przejął niedawno Qualcomm. Firma ta była założona przez byłych pracowników Google i Apple i mogła pochwalić się niezłymi postępami w łączeniu układów CPU, GPU i NPU.

Informacja na stronie Qualcomm jest lakoniczna. Zasadniczo nie dowiadujemy się tu niczego nowego, poza tym, że dla nowych procesorów stworzona będzie osobna marka i identyfikacja wizualna, która będzie podkreślać spory przeskok technologiczny i dużą efektywność układu. Spodziewamy się nowych informacji wraz z debiutem rynkowym mobilnego procesora Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 co nastąpi już niedługo (bo ileż razy można przekładać premierę).

Komentując nowy produkt Qualcomm, należy pamiętać, że wcześniejsze próby wprowadzenia swoich procesorów do tabletów i laptopów nie bardzo się udały. Z dużą ciekawością obserwowałem losy urządzeń podobnych do Microsoft Surface X czy Lenovo ThinkPad X13s. Niestety rynek ten jest już martwy, oby teraz Qualcomm miał lepszy pomysł.