Właśnie rozpoczęła się tegoroczna edycja konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. Skierowany jest on do młodych inżynierów, którzy mają w głowach ciekawe projekty.

Chyba każdy z nas w pewnym momencie wymyślił coś, czego jeszcze nie ma, a faktycznie mogłoby komuś pomóc. Niestety, często są to tylko chwilowe koncepcje, o których szybko zapominamy. Jeśli jednak masz interesujący projekt i pomysł jak go zrealizować, to Dyson ma coś dla Ciebie.

Możesz zgarnąć sporą nagrodę

Od 16 marca można zgłaszać się do tegorocznej edycji konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Powstał on z inicjatywy samego sir Jamesa Dysona w celu wsparcia młodych inżynierów i wynalazców. W zeszłym roku odbyła się pierwsza edycja konkursu w Polsce. Tak na jego temat wypowiada się dr Tomasz Łuczyński, jeden z jurorów:

R E K L A M A

Konkurs Nagroda Jamesa Dysona, ma zachęcić studentów i absolwentów do rozwiązywania konkretnych problemów współczesnego świata, to wielka szansa dla młodych ludzi, którzy wierzą, że mogą zmienić świat. […] Polscy młodzi wynalazcy udowodnili, że potrafią myśleć nieszablonowo. Potwierdziły to liczne zgłoszenia, wyróżniające się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu zrewolucjonizowanie wybranych obszarów życia.  Z niecierpliwością czekam na zgłoszenia, które ocenimy w tym roku. Wierzę, że polscy studenci i absolwenci uczelni technicznych mają ogromny potencjał!

O konkursie

Zadanie konkursowe

Skonstruuj coś, co rozwiąże jakiś problem. Punktem wyjścia może być coś irytującego, z czym borykamy się na co dzień, lub też problem na skalę globalną. Ważne jest to, aby rozwiązanie problemu było skuteczne i dobrze przemyślane.

Przebieg konkursu

Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym przez niezależne jury. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i są przyznawane dwa wyróżnienia. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału. Sir James Dyson osobiście rozpatruje te 20 zgłoszeń i przyznaje nagrody międzynarodowe.

Nagroda
  • Zwycięzcy etapu międzynarodowego wybrani przez sir Jamesa Dysona otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 162 000 zł.
  • Autorzy projektów wyróżnionych na poziomie międzynarodowym otrzymają 27 000 zł.
  • Autorzy projektów, które zwyciężą na poziomie krajowym, otrzymają 27 000 zł.

Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń:  6 lipca 2022 r.

Kto może wziąć udział?

W konkursie mogą wziąć udział osoby, które posiadają lub w ciągu ostatnich 4 lat przynajmniej przez 1 semestr posiadały status studenta studiów I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Studia te muszą być prowadzone przez uczelnię wyższą znajdującą się w Polsce (lub w innym kraju/regionie, w którym odbywa się konkurs).

Można też zgłosić się zespołowo, z zastrzeżeniem, że każdy jego członek posiada lub w ciągu ostatnich 4 lat przynajmniej przez 1 semestr posiadał status studenta studiów I lub II stopnia na uczelni wyższej znajdującej się w Polsce, a w przypadku przynajmniej jednego z członków zespołu muszą to być studia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem.

Do udziału w konkursie kwalifikują się ponadto uczestnicy brytyjskiego programu degree apprenticeship na poziomie studiów licencjackich (Level 6) lub magisterskich (Level 7), jak również osoby, które ukończyły taki program nie dawniej niż cztery lata temu.

Więcej informacji na temat konkursu, a także formularz zgłoszeniowy znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu pod tym linkiem.


Posłuchaj nas!