Potrzebujesz oświetlić chodnik pod nogami, a może zwyczajnie borykasz się z awarią prądu w mieszaniu. Z pomocą przychodzi latarka w smartfonie. Tłumaczymy, jak ją uruchomić i jak z niej korzystać.

W smartfonach stosuje się dwa rodzaje doświetlenia zdjęć. Pierwszy to lampa błyskowa, która choć efektywna, jest dziś niemal niespotykana. Wykorzystano ją w urządzeniach takich jak Nokia 808 PureView, Lumia 1020, Lumia 928 i Samsung Galaxy S4 Zoom. Z uwagi na to, że wspomniana technologia była energochłonna i zajmowała sporo cennego miejsca, producenci postawili na diody elektroluminescencyjne, określane mianem LED. Rozwiązanie jest energooszczędne i niewymagające względem potrzebnej przestrzeni w urządzeniu. Zaletą LED jest też to, że może pracować w trybie ciągłym kilkanaście minut. To oznacza, że może idealnie sprawdzić się jako latarka w smartfonie.

latarka w smartfonie

Latarka w smartfonie w praktyce

Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia mobilnego korzystamy, latarkę w smartfonie możemy uruchomić z tak zwanego menu szybkich ustawień lub z panelu skrótów. To miejsce to nic innego, jak część sekcji powiadomień. Jak się tam dostać?

R E K L A M A
  • Odblokuj smartfon
  • Przeciągnij palcem z górnej krawędzi ekranu w dół
  • Wybierz ikonę latarki (w niektórych modelach smartfonów zobaczysz tam podpis)

W tej oto sposób możemy aktywować latarkę znajdującą się tuż obok lub bezpośrednio w module aparatu (na tylnej części obudowy smartfona). W niektórych smartfonach możliwe jest wykorzystanie kilku trybów pracy latarki. Jakie tryby pracy latarki w smartfonie rozróżniamy?

  • Światło stałe
  • Przednia latarka
  • Zmienne natężenie światła
  • Stroboskop

Wiele zależy od tego, jakie funkcje zdecydował się dodać producent. Urządzenia z Androidem najczęściej oferują w tym zakresie o wiele więcej. Dodatkowo, jeśli firma nie przewidziała rozbudowanych możliwości, możemy skorzystać z dodatkowych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. W przypadku iOS, czyli smartfonów z rodziny Apple iPhone możemy co najwyżej regulować natężenie światła generowanego przez LED. Wybrane urządzenia pozwalają na uruchomienie latarki za pomocą gestów (np. potrząśnięcie telefonem) oraz fizycznych przycisków, które można „mapować”.

Mieliśmy w rękach Samsung Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4: pierwsze wrażenia z premiery składanych smartfonów