Potrzebujesz oświetlić chodnik pod nogami, a może zwyczajnie borykasz się z awarią prądu w mieszaniu. Z pomocą przychodzi latarka w smartfonie. Tłumaczymy, jak ją uruchomić i jak z niej korzystać.

W smartfonach stosuje się dwa rodzaje doświetlenia zdjęć. Pierwszy to lampa błyskowa, która choć efektywna, jest dziś niemal niespotykana. Wykorzystano ją w urządzeniach takich jak Nokia 808 PureView, Lumia 1020, Lumia 928 i Samsung Galaxy S4 Zoom. Z uwagi na to, że wspomniana technologia była energochłonna i zajmowała sporo cennego miejsca, producenci postawili na diody elektroluminescencyjne, określane mianem LED. Rozwiązanie jest energooszczędne i niewymagające względem potrzebnej przestrzeni w urządzeniu. Zaletą LED jest też to, że może pracować w trybie ciągłym kilkanaście minut. To oznacza, że może idealnie sprawdzić się jako latarka w smartfonie.

latarka w smartfonie

Jak włączyć latarkę w smartfonie?

Niezależnie od tego, z jakiego urządzenia mobilnego korzystamy, latarkę w smartfonie możemy uruchomić z tak zwanego menu szybkich ustawień lub z panelu skrótów. To miejsce to nic innego, jak część sekcji powiadomień. Jak się tam dostać?

  • Odblokuj smartfon
  • Przeciągnij palcem z górnej krawędzi ekranu w dół
  • Wybierz ikonę latarki (w niektórych modelach smartfonów zobaczysz tam podpis)

W tej oto sposób możemy aktywować latarkę znajdującą się tuż obok lub bezpośrednio w module aparatu (na tylnej części obudowy smartfona). W niektórych smartfonach możliwe jest wykorzystanie kilku trybów pracy latarki. Jakie tryby pracy latarki w smartfonie rozróżniamy?

  • Światło stałe
  • Przednia latarka
  • Zmienne natężenie światła
  • Stroboskop

Wiele zależy od tego, jakie funkcje zdecydował się dodać producent. Urządzenia z Androidem najczęściej oferują w tym zakresie o wiele więcej. Dodatkowo, jeśli firma nie przewidziała rozbudowanych możliwości, możemy skorzystać z dodatkowych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. W przypadku iOS, czyli smartfonów z rodziny Apple iPhone możemy co najwyżej regulować natężenie światła generowanego przez LED. Wybrane urządzenia pozwalają na uruchomienie latarki za pomocą gestów (np. potrząśnięcie telefonem) oraz fizycznych przycisków, które można „mapować”.