Kotlin developer to osoba, która specjalizuje się w programowaniu nowoczesnym, statycznym językiem używanym do tworzenia aplikacji m.in. na platformie Android, jakim jest Kotlin. Język ten zyskuje na popularności, dlatego też poszukuje się coraz więcej specjalistów, którzy potrafią działać na maszynie wirtualnej Javy. Kim dokładnie jest Kotlin developer, ile zarabia i jakie kompetencje trzeba mieć, aby pracować w tym zawodzie? Podpowiadamy. 

Kim jest Kotlin Developer?

R E K L A M A

Kotlin developer to osoba, która ma doświadczenie w programowaniu funkcjonalnych serwisów internetowych i zna biblioteki Androida. Doskonale posługuje się Kotlinem, czyli językiem programowania wysokiego poziomu. Został on opracowany przez międzynarodową firmę programistyczną JetBrains. Podobnie jak java jest on konwertowany na kod bajtowy i wykonywany na wirtualnej maszynie JVM niezależnie od środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego systemu operacyjnego. Język ten dzięki swoim zaletom stał się oficjalnym językiem programowania dla platformy Android. Praca kotlin developera pozwala na dobry start każdemu młodemu informatykowi w branży IT. 

Ile zarabia Kotlin Developer?

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia programista kotlin. Poziom zarobków na tym stanowisku jest uzależniony od kilku czynników, takich jak lokalizacja i sektor przedsiębiorstwa, forma zatrudnienia, a także staż pracy i poziom doświadczenia. W większych miastach można liczyć na wyższy przychód. Kotlin developer na stanowisku juniora zarabia jednak zazwyczaj od 6 000 do 12 000 zł, mid Kotlin od 11 000 do 23 000 zł. Z kolei senior od 15 000 do 27 000 zł. Zazwyczaj na wyższe zarobki mogą liczyć specjaliści związani umową B2B. Z roku na rok jednak przychody na tym stanowisku są coraz wyższe  

Obowiązki Kotlin Developera

Kotlin developer odpowiedzialny jest za planowanie, projektowanie i tworzenie aplikacji, a także oprogramowania przy użyciu języka Kotlin. Uczestniczy we wszystkich fazach cyklu takiego projektu, a następnie w razie potrzeby testuje i modyfikuje poszczególne funkcje. Jego zadaniem jest stworzenie projektu zgodnego z dostarczonymi mu specyfikacjami. Osoby na tym stanowisku muszą pisać dobrze zaprojektowany i wydajny kod, analizować, testować i pomagać w integracji aplikacji. 

Developerzy Kotlin są zobowiązani do zarządzania rozwojem aplikacji i doskonalenia jej przez badanie i sugerowanie zmian technologii. Odpowiadają też za jej optymalizację, a także znalezienie dodatkowych innych możliwości jej ulepszenia. Wśród nich wymienia się zmianę kodu, dodawanie nowych funkcji, a w razie potrzeby udostępnianie aktualizacji oprogramowania. Ich zadaniem jest również rozwiązywanie różnego rodzaju problemów z aplikacjami. 

Jakie trzeba mieć kompetencje, aby pracować jako Kotlin Developer?

Praca na stanowisku Kotlin developera wiąże się z koniecznością posiadania szeregu kompetencji. Osoba taka musi znać zasadę działania programowania funkcjonalnego, a dodatkowo poza językiem Kotlin często wymagana jest od niej znajomość Javy i C++. Osoby takie muszą posiadać ekspercką wiedzę w zakresie Kotlin i Javy, a także praktyczne doświadczenie w tworzeniu oprogramowania i projektowaniu aplikacji. Powinny posiadać również wiedzę o bazach danych i znać przynajmniej jeden fremork webowy taki jak GWT.  

Kotlin developerzy muszą również znać podstawy programowania zaplecza z SQL. Specjaliści tacy powinni mieć również wiedzę na temat rozwiązań potrzebnych do tworzenia stron internetowych i znać podstawy XML. Zazwyczaj są na bieżąco informowani o zmianach językowych. Dobrze jeżeli posiadają wiedzę biznesową na temat branży, w której chcą pracować. Od Kotlin Developerów wymagany jest minimum tytuł licencjata w informatyce, inżynierii lub pokrewnym przedmiocie. Dodatkowo powinni mieć udokumentowane doświadczenie w tworzeniu oprogramowania. Niezwykle istotne jest, by stale się szkolili i zdobywali nowe umiejętności poparte certyfikatami.