Zmiana przepisów podatkowych, do której doszło w 2019 roku, zwolniła z obowiązku sporządzania PIT-u liczną grupę obywateli. Nadal jednak wiele osób ma obowiązek wypełnić jeden z formularzy zeznania do urzędu skarbowego. Jak spełnić swój obowiązek rzetelnie, a przy tym szybko? Taką możliwość daje program e-pity 2023. Pora sprawdzić jego funkcje.

E-pity 2023 – dostępne deklaracje PIT

Najważniejszą cechą dobrego programu do rozliczania PIT-ów jest liczba obsługiwanych dokumentów. Dostępne pod linkiem https://www.pit.pl/program-pit/ narzędzie umożliwia wypełnienie zeznania podatkowego milionom osób, które w 2023 roku osiągnęły dochód z tytułu pracy najemnej (np. etatu lub zlecenia), działalności gospodarczej oraz innych źródeł. Lista deklaracji obejmuje:

 • PIT-8C – dla rozliczających się m.in. z zysków osiągniętych na giełdzie, a więc nabycia bądź sprzedaży akcji;
 • PIT-11 – czyli dokument, który wypełnić powinni podatnicy uiszczający zaliczki na podatek dochodowy oraz pracodawcy płacący składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne pracowników;
 • PIT-28 – przeznaczony dla przedsiębiorców rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • PIT-36 – obowiązkowy dla prowadzących działalność gospodarczą objętą skalą podatkową;
 • PIT-36L – wariant dla osób, które zdecydowały się na opłacanie podatku liniowego;
 • PIT-37 – formularz dla podatników zarabiających w ramach umowy o pracę, zlecenia i o dzieło;
 • PIT-38 – przeznaczony do zadeklarowania zysku z przychodów kapitałowych;
 • PIT-40A – dla emerytów i rencistów;
 • PIT-R – służący do zadeklarowania sum wypłaconych podatnikowi za działalność społeczną i obywatelską, który wypełniają inne osoby fizyczne i prawne oraz organizacje niemające osobowości prawnej;
 • możliwość korekty PIT-u z lat 2018-2022.

Inne przydatne funkcje programu e-pity 2023

Przy pomocy programu e-pity 2023 podatnicy mogą także dopełnić innych formalności fiskalnych. Dzięki temu wystarczy tylko jedno narzędzie do korespondencji z urzędami skarbowymi i spełniania wielu obowiązków podatnika. Co ważne, mimo imponującej liczby opcji, e-pity 2023 są dostępne za darmo.

Wzory pism

W interfejsie dostępne są wzory wielu popularnych formularzy. Użytkownicy są w stanie szybko wypełnić pisma dotyczące m.in.:

 • rozdzielenia sumy podatku na raty;
 • prośby o zwrot nadpłaty;
 • zaliczenia nadpłaty podatku;
 • odroczenia płatności.

Co jednak wpływa na to, że dokumenty do urzędu skarbowego da się sporządzić w krótkim czasie? Osoby, które już raz skorzystały z programu e-pity 2023, nie muszą wprowadzać swoich danych osobowych. Po wybraniu formularza informacje takie jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres itp. zostają automatycznie wprowadzone.

Pismo, tak samo jak PIT, można następnie wysłać na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej odpowiedniego urzędu skarbowego. Użytkownicy mają do wyboru trzy formy zapisu pliku: DOC, PDF i jako skan JPG.

Szacowanie terminu zwrotu podatku

Dla wielu osób przydatna będzie też funkcja szacowania terminu zwrotu podatku. Przedstawione przez e-pity 2023 obliczenia oparte są na najlepszej przesłance, czyli prawie.

Podatnik, który wysłał PIT przez internet, powinien otrzymać pieniądze w ciągu 45 dni od daty dostarczenia pisma do urzędu skarbowego. Co ważne, trzeba pamiętać, że z różnych przyczyn (np. świąt) data otrzymania przelewu może się nieco różnić od tej przewidywanej przez program.

Wyszukiwarka publicznych rejestrów

Z programu e-pity 2023 zadowoleni będą przedsiębiorcy, którzy chcieliby mieć pod ręką dane z państwowych ewidencji działalności gospodarczych. Wśród dostępnych funkcji są takie jak:

 • weryfikator statusu polskiego podatnika VAT;
 • VIES, czyli lista podatników VAT z innych państw Unii Europejskiej;
 • możliwość sprawdzania zgodności numeru konta bankowego kontrahenta z tym figurującym na białej liście podatników VAT;
 • pobieranie informacji z Głównego Urzędu Statystycznego.

Przekazywanie 1,5% podatku na organizacje pożytku publicznego

E-pity 2023 nie wymuszają na użytkowniku przekazania 1,5% podatku konkretnej organizacji. W menu programu znajduje się wyszukiwarka numerów nadawanych przez Krajowy Rejestr Sądowym każdemu podmiotowi pożytku publicznego. W ten sposób łatwo można zadeklarować przelanie części środków na rzecz wybranego przez siebie stowarzyszenia.

Systemy, na których działa program e-pity 2023

E-pity 2023 to program, z którego korzysta się wygodnie nie tylko dlatego, że jest prosty w obsłudze i zawiera wiele użytecznych funkcji. Do jego zalet należy też liczba możliwych wariantów do pobrania. Dzięki temu z tego narzędzia mają szansę skorzystać zarówno osoby preferujące wypełnianie formularzy na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych.

E-pity 2023 na komputer

Dla użytkowników, którzy chcieliby sporządzić dokument urzędowy na komputerze, dostępne są cztery wersje programu. Pierwsza z nich to aplikacja webowa, czyli uruchamiana w przeglądarce bez konieczności instalowania programu. Poza tym można go pobrać na systemy:

E-pity 2023 na smartfon lub tablet

Dzięki e-pitom 2023 z podatku można rozliczyć się bez wychodzenia z domu, a do tego nawet bez siedzenia przy biurku. W tym celu wystarczy pobrać jeden z wariantów mobilnych. Do wyboru są aplikacje na:

 • iOS, czyli smartfony iPhone (ze sklepu App Store);
 • iPadOS na tablety iPad (również z App Store);
 • Androida, czyli urządzenia mobilne producentów innych niż Apple (z Google Play).

E-pity 2023 a bezpieczeństwo danych osobowych

Wprowadzanie danych osobowych, szczególnie numeru PESEL, może budzić obawy co do bezpieczeństwa programu. W tym przypadku nie są one potrzebne, ponieważ e-pity 2023 są zabezpieczone przy pomocy 128-bitowego klucz protokołu SSL GeoTrust. Jego zadaniem jest szyfrowanie informacji oraz sprawdzanie, czy strona urzędu, z którą łączy się użytkownik, jest tą prawdziwą, również zabezpieczoną certyfikatem SSL.

E-pity 2023 zostały więc przygotowane w zgodzie z najnowszymi standardami bezpieczeństwa. O tym, że twórcy rzeczywiście o nie zadbali, świadczy pozytywna opinia specjalistów odpowiedzialnych za program antywirusowy Avast. Dzięki temu ryzyko wykradnięcia wrażliwych danych przez hakerów jest niemal zerowe.

Opinie o e-pity 2023

Kolejne edycje programu e-pity zostały pobrane już 30 mln razy. Już sama ta liczba świadczy o tym, że warto się nim zainteresować. O jego użyteczności świadczą również oceny wystawiane przez użytkowników.

To funkcjonalne narzędzie do rozliczania PIT-ów cieszy się dobrą reputacją tak wśród osób korzystających z urządzeń Apple, jak i producentów sprzętu z Androidem. Doskonałym argumentem za zainteresowaniem się programem jest także pozytywna opinia Biura Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.