Startuje nowy program litewskiej centrali Vinted i Google.org pod nazwą „Women Go Tech”. Program ma być dedykowany dla wszystkich kobiet, które chcą rozpocząć swoją karierę w techu, a do programu może się zgłosić nawet 25 000 kobiet z Polski, Czech, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Litwy.

Do 22 marca trwa nabór do programu „Woman Go Tech”, który ma na celu zachęcić kobiety z regionu Europy Środkowo-Wschodniej do zgłębienia możliwości, jakie oferują poszczególne sektory branży IT. Ma to być także forma aktywizacji wykształconych kobiet, które pracują w zawodach poniżej swoich kwalifikacji.

it, technologia

Kobiecy rozwój w IT

Google.org przekazał na rozwój tego programu 800 tysięcy dolarów, dzięki którym kandydatki mają szansę otrzymać kompleksowe wsparcie, mentoring i możliwość przebranżowienia się na dowolny zawód  technologiczny.

„Women Go Tech” to organizacja tworząca na Litwie program mentorski i szkoleniowy, uruchomiony w 2017 roku. Jest on rozwijany dzięki wsparciu globalnych firm technologicznych i lokalnych partnerów korporacyjnych, w tym pierwszego litewskiego jednorożca, Vinted. Inicjatywa ma poparcie litewskiego Ministerstwa Gospodarki i Innowacji, a jednym z patronów projektu jest była prezydent Litwy, Dalia Grybauskaitė. W ciągu ostatnich sześciu lat w programach „Women Go Tech” wzięło udział około 11 000 kobiet. Ponad 600 uczestniczek rozpoczęło karierę w IT lub szeroko rozumianej branży technologicznej.

Wsparcie kobiet z Ukrainy

Tegoroczny projekt ma być inny niż wszystkie i zakłada, w szczególności, wsparcie kobiet z Ukrainy w poszukiwaniu pracy w IT. Dla kobiet przebywających w Polsce, które musiały opuścić swój kraj, program ma być bezpłatny i dostępny także w języku ukraińskim. Jest to także forma wsparcia aktywnych kobiet na rynku pracy, które usiłują się przebranżowić lub chcą zmienić swoją karierę.

Według badań Uniwersytetu Warszawskiego, większość uchodźczyń z Ukrainy to kobiety wykształcone, a mimo to, prawie 90% z nich pracuje poniżej swoich kwalifikacji. Zaledwie 1% Ukrainek pracuje w swoim zawodzie, odkąd mieszkają w Polsce. Pozostałe zajmują się zawodami głównie z sektora usług (restauracje, hotele, kawiarnie).

Wszystkie szczegóły odnośnie do programu dostępne są na oficjalnej stronie programu „Woman Go Tech„.

Jaką przyszłość czeka e-commerce po zwolnieniach?