Na rynku amerykańskim Intel postanowił ponownie obniżyć ceny swoich kart graficznych Intel Arc. Jak tylko przełoży się to na nasz rynek, Intel będzie najlepszym wyborem przy budżetowym PC.

Intel ARC nie miały łatwego startu, nie tylko dlatego, że jest to pierwsza generacja kart graficznych tego producenta, która musi znaleźć swoje miejsce na rynku. Wpływ na opinię publiczną miały głównie niestabilne sterowniki oraz emulacja DirectX 9. Najnowsze sterowniki to zupełnie inna liga i oferuje przyzwoitą stabilność, a przy tym zdecydowanie podniesiono wydajność kart przy emulacji programów i gier pod DirectX 9.

R E K L A M A

Karty graficzne Intel ARC to nie taki prosty temat

Promocja po raz kolejny – Intel Arc

Mówi się, że nie ma złych produktów, a są tylko te niewłaściwie wycenione. Najwidoczniej Intel szuka cały czas poprawnej ceny dla swoich układów i wydaje mi się, że zbliża się do miejsca, w którym będzie można zdecydowanie polecić jeden z modelów.

Intel Arc
fot. newegg.com

Na rynku amerykańskim można zaobserwować obniżkę cen modeli jak poniżej:

  • Intel Arc A750 potaniał z $290 na $240 (ok. 1050 zł)
  • Intel Arc A770 8 GB potaniał z $320 na $270 (ok. 1200 zł)
  • Intel Arc A380 potaniał z $150 na $120 (ok. 530 zł)

Obniżka cen pominęła jedynie referencyjny A770 z 16 GB pamięci RAM. Moim zdaniem to właśnie model A770 stał się teraz najbardziej łakomym kąskiem dla amerykańskich graczy.

A770 vs konkurencja

Intel Arc A770 8 GB już teraz wypada bardzo dobrze w tytułach korzystających z DirectX 12 na tle Nvidia 3060 oraz Radeona 6600XT / 6650XT. Należy przy tym pamiętać, że karta ta posiada zapas mocy, który czeka na lepszą optymalizację sterowników.

Porównanie Intel Arc A770 z AMD 6650XT może na pierwszy rzut oka wyglądać na porównanie jabłka do jabłka. Ich czysta moc rasteryzacji oraz cena (już po obniżce Intela) wygląda bardzo podobnie. Intel jednak posiada zdecydowanie lepszą wydajność śledzenia promieni. Uruchomienie w poszczególnych tytułach Ray-Tracing powoduje powstanie sporej przepaści pomiędzy tymi kartami na rzecz A770. Gdyby jednak porównać A770 i RTX3060, okazuje się, że Intel przy niższej cenie oferuje podobną wydajność. Wszystkie testy wykonano w rozdzielczości FullHD, która z racji na pamięć powyższych kart i ich moc obliczeniową wydaje się oczywista.

Ceny kart w Polsce

Na ten moment cena karty ASRock A770 wynosi ok. 1500 zł co plasuje je w tym samym przedziale co najtańsze RTX3060 o podobnej wydajności w RayTracing. Co już powoduje, że może to być ciekawa alternatywa dla dość słabej karty Nvidia. Gdy tylko dotrą do nas obniżki w podobnej wysokości (ok. 200 zł) okazać się może, że wybór Intel Arc A770 będzie najlepszym możliwym wyborem przy tworzeniu komputera gamingowego w niewielkim budżecie.

NVIDIA czy AMD – która karta graficzna będzie dla Ciebie lepszym wyborem?