Jeśli rozważasz karierę jako freelancer w dynamicznie rozwijającej się obecnie branży front-end trafiłeś w odpowiednie miejsce! Ten artykuł wprowadzi cię w tematykę zarówno pracy freelance, jak i branży front-end, niezależnie czy posiadasz wcześniejsze doświadczenie w tych kwestiach, czy nie. Dowiesz się kim jest freelancer i front-end developer oraz poznasz najlepsze sposoby, aby rozwinąć swoją karierę w tych dziedzinach. W tekście znajdziesz też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych zagadnień. Jeśli jest to coś czego właśnie szukasz to zapraszamy do czytania!

Kim jest freelancer i czym się zajmuje?

Na początku warto zrozumieć kim właściwie jest freelancer i jaki typ pracownika sobą reprezentuje, jakie zawody czy zadania wykonuje oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą przejście w pracy na tryb freelance.

R E K L A M A

Freelancer – definicja

Freelancer to po polsku wolny strzelec. Oba te słowa oznaczały w oryginalnym kontekście wojownika, który nie miał jednego pana czy dowódcy, ale najmował się tam, gdzie warunki i płaca najbardziej mu odpowiadały. Oczywiście dzisiaj nie ma już wędrownych rycerzy, ale mimo to podobny model zatrudnienia jest niemal dosłownie powielony w pracy współczesnych freelancerów. 

Obecnie bardzo wiele zadań wymaga wyszkolonych specjalistów aby je wykonać. Nie zawsze firmom opłaca się jednak zatrudnić taką osobę na umowę o pracę, jeśli miałaby wykonać tylko jedno zadanie. Właśnie wtedy na scenę wkracza freelancer – niezależny specjalista w swojej dziedzinie, który za odpowiednią cenę wykona powierzony mu projekt. 

Dziedziny, którymi może zajmować się freelancer

Obecnie freelancer może podejmować najróżniejsze zadania. Wiele z nich można wykonywać z zacisza własnego domu. Jedyna zasada to posiadanie własnego biznesu i wystawianie odpowiednio rachunków lub faktur za swoje usługi.  

Najpopularniejsze kategorie pracy freelance:

 • programista
 • twórca stron internetowych
 • administrator stron internetowych
 • grafik
 • ilustrator
 • rękodzielnik (może to być osoba tworząca ceramikę, szyjąca kostiumy, robiąca na drutach czy na szydełku i wiele wiele innych)
 • projektant
 • architekt
 • architekt wnętrz
 • copywriter (pisarz tekstów na zamówienie)
 • tłumacz
 • edytor
 • lektor (nauczyciel języka obcego przez konwersację)
 • korepetytor
 • pozycjoner odpowiedzialny za SEO
 • specjalista od marketingu
 • specjalista PR (public relations)
 • specjalista od social mediów
 • księgowy
 • analityk
 • sprzedawca w małym sklepie internetowym (np. na allegro)
 • doradca lub konsultant 
 • fotograf
 • kamerzysta
 • osobisty stylista, fryzjer, trener etc.

Już po tej liście widać wyraźnie, że możliwości, które obecnie daje freelancerom internet są niemal nieograniczone. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie te zawody można wykonywać tylko i wyłącznie przy użyciu komputera. Wiele z nich, zwłaszcza dotyczących fizycznych towarów czy usług osobistych (jak rękodzieło czy makijaż) będzie wymagało dodatkowych zasobów i dokładniejszego business planu.

Zalety i wady bycia freelancerem

Zawsze należy pamiętać o tym, że freelancer to nie jest zawód sam w sobie, a jedynie tryb pracy. I jak każdy tryb ma zarówno zalety jak i wady. Nie znaczy to jednak, że dla każdego będą one takie same. Wiele w karierze freelancera zależy od typu zawodu jaki wykonuje, umiejętności, doświadczenia, warunków i zasobów jakimi dysponuje a także od okoliczności niezależnych od jednostki (na przykład prawnych).

Ogólnie jednak najczęściej wymieniane zalety i wady pracy freelance to:

Zalety:

 • Dowolne miejsce pracy, możliwość pracy z domu
 • Elastyczny grafik i możliwość łączenia przyjemności z pracą
 • Samodzielne decydowanie o rodzaju wykonywanej pracy
 • Dowolność przy doborze projektów i poświęconego na nie czasu
 • Możliwość samorealizacji i rozwoju w dziedzinie, która nas interesuje
 • Często wysokie stawki w porównaniu do etatowego trybu pracy

Wady:

 • Potrzeba samodyscypliny w układaniu grafiku i wyborze projektów
 • Niejednolite zarobki zależne od zleceń
 • Konieczność samodzielnego wyszukiwania klientów i zleceń
 • Samemu trzeba zadbać o benefity (takie jak ubezpieczenie zdrowotne itp.)
 • Często bardzo samotny tryb pracy

Tak, jak to już wcześniej zostało wspomniane, praca freelancera może być bardzo różna, a powyżej wymienione wady i zalety mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na realną sytuację w konkretnych przypadkach. Najważniejsze jest to, aby przed decyzją na przejście na tryb freelance, bardzo uważnie rozważyć plusy i minusy takiego układu i zacząć działać w zgodzie z rezultatami takiej analizy.

Zarobki i rozliczenia

To bardzo istotne zagadnienie, jeśli rozważasz karierę freelance. Biorąc pod uwagę, że nie masz szefa, który by ci płacił, o zarobki i rozliczenia z klientami musisz zadbać sam.

I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wystawianie klientom rachunku lub faktury za usługę czy konkretny towar. Oczywiście prowadzenie jasnej i kompletnej ewidencji swojej działalności jest absolutnie konieczne przy pracy freelancera, jednak nie są to bynajmniej jedyne jego obowiązki związane z finansową stroną zawodu.

Najważniejsze w pracy freelancera jest działanie zgodnie z prawem. Oznacza to oczywiście dokładne i szczegółowe zapoznanie się z przepisami prawa pracy w kraju, w którym zamierzasz prowadzić działalność. W Polsce każdy pracownik musi płacić podatki oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (czyli ZUS). W przypadku pracownika etatowego obowiązek dużej części tych opłat spoczywa na jego pracodawcy. Jednak freelancer, który jest swoim własnym pracodawcą musi o to zadbać sam. 

Dlatego też tak ważne jest podjęcie decyzji na jakiej zasadzie będzie w przyszłości prowadzona współpraca z klientami, jakie umowy najlepiej pasują do konkretnego modelu pracy freelance i czy konieczne jest założenie własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że w przypadku gdy praca freelance jest jedynie dodatkowym zarobkiem, który nie przekracza połowy dochodu minimalnego nie jest konieczne zakładanie własnej działalności. Polskie prawo nazywa taką sytuację działalnością nierejestrowaną. Trzeba jednak pamiętać, że w chwili przekroczenia ustalonej kwoty zarobku należy natychmiast zarejestrować firmę w urzędzie.

Czym jest front-end i front-end developer?

Branża front-end należy do ogólnie rozumianego IT, czyli wszystkich aspektów związanych z szeroko rozumianą informatyką. Front-end konkretnie dotyczy stron www, zatem każdy kto interesuje się karierą w tej branży musi posiadać odpowiednie umiejętności.

Branża front-end – co musisz wiedzieć

Najprościej ujmując front-end oznacza widoczną część strony internetowej, czyli wszystko z czym użytkownicy mogą wchodzić w interakcje. Składa się na to wygląd strony (oprawa graficzna, animacje i składanie), interface, generalnie wszystko w co da się na stronie kliknąć, włączając w to menu, podstrony etc. Front-end związane jest bezpośrednio z back-end, co z kolei oznacza całą zawartość strony niewidoczną dla użytkownika, czyli najczęściej kod. 

Jakie wymagania musi spełniać front-end developer?

Jako informatyk programista, front-end developer musi bardzo dobrze znać najważniejsze języki programowania, czyli HTML, JavaScript i CSS. Odpowiednie umiejętności musi również na bieżąco rozwijać, ponieważ branża IT rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Oznacza to również, że front-end developer musi być gotowy na ciągłe szlifowanie swoich umiejętności i aktywne szukanie bardziej adekwatnych rozwiązań. 

Istotną cechą front-end developera musi być też umiejętność pracy w grupie, ponieważ tworzenie strony internetowej jest bardzo często dziełem wielu osób, które muszą sprawnie komunikować się ze sobą i tworzyć zgrany zespół, który rozumie się nawzajem, aby wspólnie osiągnąć konkretny cel.

Freelance front-end developer

Obecnie praca freelance w branży IT jest bardzo popularna. Aby zdobyć odpowiednie umiejętności aby zostać front-end developerem można zdecydować się na samodzielną naukę (dzięki internetowi niemal każdy ma dostęp do licznych materiałów i tutoriali, które ułatwiają to zadanie) – jednak ta droga może być dla niektórych dość zniechęcająca, dlatego większość ludzi decyduje się na specjalistyczne kursy, dzięki którym mogą na bieżąco sprawdzać i oceniać swoje umiejętności.

Jak zostać front-end developerem pracującym freelance? Wskazówki na początek

Jeśli zdecydowałeś się kliknąć w ten artykuł to oznacza, że interesuje cię konkretna kategoria pracy freelance – jako front-end developera. Dlatego też w tej części artykułu znajdą się przydatne wskazówki i kroki, które pomogą ci zacząć karierę i osiągnąć sukcesy jako freelance front-end developer.

Niezależnie czy masz już wcześniejsze doświadczenie w pracy front-end developera czy chcesz dopiero zacząć swoją przygodę z tym zawodem zostanie freelancerem wiąże się z całym zestawem kwestii, które trzeba rozwiązać zanim rozpocznie się swoją karierę. Na ogół kariera freelancera rozwija się powoli i aby osiągnąć sukces warto wykonać poniższe kroki.

Jeśli nie masz doświadczenia jako front-end developer…

Zdobądź je! Niestety w tym przypadku nie ma innej drogi. Jak to już wcześniej zostało wspomniane, aby odnieść sukces freelancer musi być specjalistą w swojej dziedzinie. Oczywiście nie oznacza to, że jest tylko jedna droga do osiągnięcia sukcesu a zdobycie doświadczenia nie musi koniecznie wiązać się z długą i nudną pracą w korporacji. Chociaż taka jest bez wątpienia jedną z wygodniejszych dróg osiągnięcia celu zostania freelancerem.

Ale nie wybiegajmy zbyt do przodu. Najważniejsze powinno być teraz pytanie, co zrobić, jeśli nie masz doświadczenia, czyli jak zdobyć wiedzę i umiejętności związane z karierą front-end developera. 

Gdy zdobędziesz doświadczenie…

Nie przestawaj ćwiczyć. Od tego, jak dobrze radzisz sobie w swojej wybranej branży zależeć będzie, czy twoja kariera dobrze się potoczy. Dlatego też jeśli masz możliwość staraj się regularnie korzystać ze swoich umiejętności i szlifować je.

Jeśli pomysł na zostanie freelancerem pojawił się kiedy pracowałeś w branży front-end na etacie najlepiej wciąż

Krok po kroku, czyli co jest konieczne aby zostać freelance front-end developerem

Odpowiedz sobie na pytanie: co dla Ciebie znaczy praca freelance?

Od tego zazwyczaj zaczyna się pomysł na freelance. Nie ma sensu nawet zastanawiać się nad tym trybem pracy, jeśli nie jesteśmy ani trochę nim zainteresowani i nie widzimy w nim nic, co mogłoby nam dać więcej korzyści niż etat. 

Ludzie, którzy rozważają pracę freelance najczęściej mają pewien pomysł na biznes i powód, dla którego chcą w tą stronę rozwijać swoją karierę. Dla niektórych takim powodem może być niezależność, która wiąże się z pracą freelancera. Takie osoby mogą chcieć pogodzić zarabianie na przykład z podróżowaniem po całym świecie, a w takiej sytuacji na pewno przyda się możliwość pracy zdalnej. Inni chcą rozwijać swoje talenty i marzą o sukcesie artystycznym.

Niezależnie od tego, jaki jest twój powód pamiętaj, że będzie on kamieniem węgielnym twojej kariery jako freelancera.

Zrób porządny research branżowy

Nic dobrego nie przychodzi z pochopnych decyzji, a już na pewno nie lukratywna kariera freelancera. Dlatego zanim zaczniesz szukać pracy poczytaj trochę o swojej branży. Sprawdź w jakich sektorach i na jakie umiejętności jest obecnie największe zapotrzebowanie i jakie firmy lub jacy klienci najchętniej korzystają z usług, które możesz zaoferować.

Zapoznaj się ze statusem prawnym freelancera

Niestety żyjemy w kraju licznych i skomplikowanych przepisów prawnych. Dlatego też, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto bardzo uważnie zapoznać się z sytuacją prawną, w której znajdziesz się jako freelancer. Najlepszymi sposobami na to są na przykład konsultacja z prawnikiem i poznawanie doświadczeń innych freelancerów (na przykład czytając o nich w internecie lub pytając znajomych.

Wyznacz cele

Jako freelancer nie będziesz już miał nad sobą szefa, mówiącego ci, co masz robić. Dlatego bardzo ważna jest samodyscyplina a w tym najlepiej pomaga posiadanie jasnego celu. Tym celem może być zwyczajnie dodatkowy zarobek, ale może to być też osiągnięcie konkretnego sukcesu w swojej branży lub nawet możliwość zatrudnienia w topowej firmie po odpowiednim rozwinięciu swojego portfolio dzięki pracy freelance. Oprócz tego należy wyznaczyć sobie mniejsze cele czasowe, na przykład ustalić konkretną sumę, którą chciałoby się zarobić w danym miesiącu.

Zacznij szukać zleceń

Jako front-end developer pracy na pewno nie zabraknie, jednak istotne jest gdzie jej szukasz. Oczywistym wyborem są ogłoszenia o pracę. Oprócz zwykłych ofert pracy etatowej na portalach typu pracuj.pl czy olx pojawiają się czasem zlecenia dla niezależnych pracowników. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazy takie jak “IT” lub “front-end”.

W przypadku front-end developera inną możliwością jest aplikowanie bezpośrednio do firm. Wystarczy znaleźć firmę o profilu związanym z IT i przesłać im swoje CV i portfolio. Ten sposób wymaga większej inicjatywy od freelancera ale jeśli twoje umiejętności zostaną pozytywnie ocenione masz szansę na naprawdę lukratywne zlecenia.

Zarejestruj się na platformie dla freelancerów

Kolejną opcją jest platforma internetowa przeznaczona specjalnie dla freelancerów, którzy szukają zleceń. Rejestracja tam jest prosta i umożliwia dostęp do szerokiego wyboru ogłoszeń skierowanych bezpośrednio do freelancerów, bez konieczności rozpatrywania setek ogłoszeń nie mającej z tym związku.

Najpopularniejsze platformy dla freelancerów:

 • Fiverr
 • Lemon.io
 • Upwork
 • Outwork
 • Freelancer.pl
 • Guru

Rozwijaj swoje portfolio

W zamieszaniu stopniowego rozwijania kariery i zmagania się z codziennymi wyzwaniami, które stawia przed tobą praca freelancera nie zapominaj o poszerzaniu swojego portfolio na potrzeby potencjalnych przyszłych zleceń.

Dostosuj swój cennik do jakości usług i na bieżąco go uaktualniaj

Z czasem jakość twojej pracy będzie rosła. Jako swój własny pracodawca musisz zadbać, aby twoje zarobki dostosowane były do umiejętności i doświadczenia, które posiadasz. Czasem będzie to oznaczało podniesienie cen za swoje usługi, jednak nie martw się, ci, którym zależy na wysokiej jakości nie zawahają się zapłacić odpowiedniej kwoty. Na pewno bardziej szkodliwe byłoby zaniżanie swoich wymagań, nie tylko ze względu na osobistą stratę, ale też przez to, że umniejszałoby to wartość ciężkiej pracy innych freelancerów w branży.