Upowszechnienie się internetu na skalę globalną przyczyniło się do zmian w sposobie organizacji pracy m.in. w branży IT i pokrewnych. Wielu ludzi zaczęło bowiem wykonywać swoje obowiązki zdalnie, z różnych miejsc na świecie. Socjolodzy określają tę grupę pracowniczą mianem cyfrowych nomadów.

Kim jest cyfrowy nomada i jak można nim zostać? Poznaj odpowiedzi.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Słowo „nomada” odnosi się społeczeństw pasterskich i myśliwskich. Opisuje ono człowieka, który prowadzi wędrowny tryb życia. Pojęcie: cyfrowy nomada dotyczy zaś każdego, kto wykonuje pracę zdalną, łącząc podróżniczą pasję ze służbowymi obowiązkami. Określenie to powstało pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i ma ono ścisły związek z globalnym rozwojem internetu. Dostęp do szybkich łączy sprawił, że wielu ludzi postanowiło zmienić otoczenie i pracować poza murami biurowców.

Cyfrowi nomadzi to osoby zdyscyplinowane, gotowe do pracy zdalnej w różnych warunkach. Miejscem pracy są dla nich na przykład: wyspy Pacyfiku, winnice słonecznej Italii lub mazurskie wioski. Nomadzi sami wybierają i często zmieniają otoczenie, które ma sprzyjać ich koncentracji i ułatwiać wykonywanie bieżących zadań online. Tacy pracownicy mają też wiele innych kompetencji, takich jak: umiejętność zarządzania czasem, terminowość i zdolność koncentracji na projekcie.

8 1

Interesuje Cię praca w IT? Sprawdź oferty pracy z miast Szczecin, Kielce i Olsztyn! Wejdź na theprotocol.it!

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Wiele osób, zmęczonych pracą stacjonarną, zadaje sobie pytanie: jak można zostać cyfrowym nomadą. Wystarczy tylko znaleźć dla siebie odpowiednią pracę zdalną, a potem wybrać miejsce, z którego chcesz obecnie pracować. Dodajmy, że istnieją różne ścieżki kariery i zawody, w których możesz wykonywać pracę online, z dowolnego miejsca na świecie. Cześć nomadów stanowią programiści i pozostały personel projektów IT, na przykład: managerowie zespołów, specjaliści UX czy testerzy oprogramowania.

A może interesujesz się branżą e-commerce i e-marketingiem? Poszerzaj kompetencje w dziedzinie e-handlu i pozycjonowania. Być może sprawdzisz się na stanowiskach, takich jak: specjalista ds. marketingu online, specjalista SEO, twórca treści czy grafik. Cyfrowi nomadzi to również freelancerzy, blogerzy i różnego rodzaju doradcy personalni. Jak więc widzisz, perspektywy pracy zdalnej są naprawdę szerokie i nie ograniczają się do sektora IT.

Kiedy i dlaczego warto zostać cyfrowym nomadą?

Zastanawiasz się, czy warto zostać cyfrowym nomadą? To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie odnajdują się w open space lub w ciasnych, służbowych boksach. Opcja pracy z dowolnego miejsca na Ziemi przypadnie do gustu tym, którzy szybko się nudzą pracą stacjonarną, mają dość codziennych dojazdów i trwonienia czasu w korkach.

5 6

Praca w formie zdalnej daje możliwość wyboru otoczenia, w którym jesteś w stanie pracować efektywnie i komfortowo. Zyskujesz więcej czasu dla siebie i bliskich. Po pracy możesz poznawać nowe miejsca, zwiedzać ciekawe zabytki i uprawiać sporty: żeglarstwo, tenis czy pływanie. Praca online za granicą daje Ci wiele korzyści: poznajesz inne kultury, spotkasz ciekawych ludzi i rozwijasz znajomość języka obcego.

Podsumowanie

W dwudziestym pierwszym wieku pracownicy zdalni nie są już skazani na wielogodzinną pracę w niekomfortowych biurowcach. Pracownicy IT i e-commerce, freelancerzy coraz częściej stają się cyfrowymi nomadami. Takie osoby cyklicznie zmieniają adres zamieszkania, doskonale łączą pracę z życiem osobistym. Jak zostać nomadą cyfrowym i pracować w najpiękniejszych zakątkach świata? Wybierz odpowiednią ofertę pracy zdalnej!