Zazwyczaj piszemy tutaj o grach komputerowych, konsolowych czy grach na urządzenia mobilne. W ostatnich latach ciągle jednak na popularności zyskują tradycyjne gry planszowe. Tych przybywa niemalże z każdym dniem, jednak również te kultowe cieszą się olbrzymią popularnością.

Trudno przecież znaleźć kogoś, kto chociaż raz nie zagrał w Scrabble. W moim przypadku gra jest już tradycją, bo ze znajomymi rozkładamy ją dość regularnie, chcąc pobudzić nasze zaległe szare komórki do myślenia. Wbrew pozorom zabawa jest przednia a rywalizacja na najwyższym poziomie. Okazuje się, że można łączyć tradycję i technologię, a Scrabble jest tego idealnym przykładem.

Pierwszą myślą zapewne jest dla Was: ale, że o co chodzi? Jak Scrabble i technologia? Każdy zapalony gracz, który układa słowa z kostek wie dobrze, że kluczem do sprawiedliwej rywalizacji jest słownik scrabble. Często dochodzi do sytuacji, że ktoś ze znajomych zbiera literki, aby stworzyć słowo, które ma w głowie. Na koniec okazuje się, że inni gracze niezbyt są zgodni co do poprawności tego wyrazu. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie słownik scrabble. Jest to oficjalna biblioteka słów, które są dopuszczone w grze w Scrabble. Jak więc wygląda rozwiązywanie Scrabble (solveur scrabble) z pomocą technologii?

R E K L A M A

Scrabble – lata lecą, a gra ciągle popularna

Nic dziwnego – Scrabble jest ponadczasowe, a biblioteka słów, które można używać stale się powiększa. Gra zapewnia rywalizację, ale także uczy: zarówno tych młodych, najmłodszych, jak i starszych, ćwicząc nie tylko słownictwo, ale i pamięć. Niejedną partię straciłem na tym, że chciałem stworzyć bardzo długie słowo, aby zapunktować maksymalnie, a na koniec okazywało się, że ktoś zajął moją literę i nici z tego.

Krzyżówki pomocne w… Scrabble

Teoria taka nie jest wyssana z palca. Nie od dzisiaj wiadomo, że ci, którzy rozwiązują krzyżówki dysponują lepszym, ale przede wszystkim bogatszym słownictwem. Nic dziwnego – w krzyżówkach można naprawdę znaleźć słowa, które nam wcześniej do głowy nie przychodziły. W przypadku gry w Scrabble popularne są krzyżówki online, gdzie gracze mogą szybko opanowywać bogaty słownik wyrazów. Wbrew pozorom cała rzesza „scrabblowiczów” korzysta z tego typu rozwiązań, bo krzyżówki uczą. Jest to zatem doskonała pomoc do gry w Scrabble (scrabble hilfe).

Technologia zatem ma gigantyczny wpływ na tradycję, gdzie w przypadku gier planszowych przyspiesza wiele rozwiązań, co nie znaczy, że ułatwia. Wcześniej gracze mieli do dyspozycji papierowe słowniki, teraz w błyskawiczny sposób mogą znaleźć pasujące hasło i je zweryfikować. Jeśli jednak nie mają pomysłu na słowa są jeszcze inne rozwiązania, które różnie są odbierane przez miłośników Scrabble. Chodzi o generatory słów (z włoskiego: generatore di parole), które pomagają znaleźć pasujące słowo ze zgromadzonych przez nas na stole liter.

Jest także bardziej nieprzyjemna strona, gdzie technologia „pomaga” w rozgrywkach w gry planszowe. Jak to bywa w każdej dziedzinie życia, tak samo w przypadku Scrabble: jak jest pomoc online to jest także pokusa do oszustwa w scrabble (scrabble cheat, scrabble triche). Gracze próbują generować słowa w trakcie rozgrywki, co zdecydowanie nie jest zgodne z regulaminem gry.


Posłuchaj nas!