Coroczne święto wyprzedaży Black Friday ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Do tej drugiej grupy należę i ja, bo wiem, że w Polsce naprawdę niewielka ilość promocji jest rzeczywiście opłacalna. Są oczywiście perełki, które postaramy się zamieścić w naszym katalogu Black Friday 2021.

Jednak nawet przy znakomitych okazjach (a może nawet przede wszystkim przy takich) trzeba uważać. Na co? Zawsze czają się na nas oszuści, a chaos wyprzedażowego Czarnego Piątku jest ku temu doskonałą okazją.

Black Friday 2021

Kult wyprzedaży na Black Friday przyszedł do nas oczywiście ze Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju nijak on ma się do rzeczywistości, bo w USA Czarny Piątek to dzień po corocznym Święcie Dziękczynienia, które w Stanach wypada w czwarty czwartek listopada. Piątek zwiastuje tam masę wyprzedaży, a w dobie technologii cyfrowych poniedziałek po „czarnym weekendzie” stał się „cyber montay”, gdzie królują wyprzedaże cyfrowe właśnie. My jednak skupmy się na Black Friday. W Polsce jest to głównie okazja marketingowa dla niemalże każdego sklepu. Już od początku listopada ruszają „black weeki” i inne tego typu promocje, które w sporej części promocjami, a tym bardziej wyprzedażami nie są. No, ale cóż – jest popyt to jest i podaż.

Jak nie dać się oszukać w Black Friday 2021?

Jeśli chcecie najprostszej porady to spieszę z pomocą:

NIE KUPOWAĆ!

Serio, jeśli nie kupimy to nic się nie stanie, a na pewno nie kupujmy czegoś, czego nawet nie mieliśmy w planach. W dobie kryzysu zbędne wydatki nie są nikomu potrzebne. Wiem, zabrzmiało patetycznie, ale taka jest rzeczywistość. Jeśli jednak mieliście w planach jakiś zakup: czy to elektroniki, czy jakiekolwiek innego produktu, to na pewno orientujecie się w cenach, jakie były w ostatnich tygodniach, a może nawet miesiącach. Od tego są też dedykowane strony, gdzie możemy zobaczyć historię cen z ostatnich miesięcy.

Dzięki takiemu rozeznaniu możecie wypatrywać promocji na dany sprzęt czy produkt i obserwować, czy rzeczywiście jest on tańszy. Pamiętajcie, że napisana przy cenie obniżka (procentowa czy też kwotowa) odnosi się do ceny najwyższej danego produktu. Tak więc skoro już wcześniej wspomniałem, że sklepy od początku listopada atakują nas „czarnopiątkowymi” wyprzedażami, oznacza to, że są już na taką kampanię dawno przygotowani. A co za tym idzie – ceny w ostatnich tygodniach również były windowane, aby teraz móc je „obniżyć”. Tak więc produkt, który teoretycznie jest w wyprzedaży, w rzeczywistości – w najlepszym wypadku – kosztuje tyle, co normalnie, a często nawet jest to cena wyższa od regularnej. Przybrana jednak w „czarnopiątkowe” oznakowania, wygląda atrakcyjniej.

Black Friday – uważajcie na sklepy

To kolejna kwestia, która stanowi duży problem w każdej tego typu wyprzedaży. Czarny piątek w Polsce rozwija się z roku na rok, a co za tym idzie – dojrzewają również oszuści. Warto sprawdzać opinie o danym sklepie, a także to, od kiedy on istnieje. Niejednokrotnie miały miejsce takie sytuacje, że sklepy online powstawały kilka tygodni przed wyprzedażą na Black Friday. Przez pewien okres budowały swoją internetową historię, aby w dniu wyprzedaży dokonać oszóstwa na większą skalę. Coś w rodzaju inwestycji: włożymy trochę pieniędzy na początku, ale później zarobimy (ukradniemy) krocie nie wysyłając ostatecznie towaru. Opinie i historię danego sklepu łatwo sprawdzić, a przede wszystkim przyglądamy się danym kontaktowym. Jeśli podany jest NIP to warto go wklepać w Google, zajmie to kilkadziesiąt sekund, a upewni nas, że firma jest konkretna i w ogóle istnieje. Jeśli danych kontaktowych nie ma na stronie internetowej, zdecydowanie powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.

Black Friday 2021 – dodaj się do katalogu

Jednocześnie sprawdzajcie certyfikaty SSL w sklepach online. Są to popularnie zwane „kłodki” przy adresie www na pasku przeglądarki. Zielona kłódka oznacza ważny certyfikat, a kliknięcie w nią da nam dodatkowe informacje o właścicielu witryny. Podobnie jest z szybkimi płatnościami online. Oszuści tworzą klony serwisów płatnościowych, przez co wyłudzają nasze pieniądze i dane.

Mam nadzieję, że odpowiedzialnie podejdziecie do zakupów na Black Friday 2021 i nie dacie się złapać na fałszywe promocje. Udanych zakupów!