Było to przełomowe urządzenie, bo podbiło (co prawda tylko na kilka lat) świat audiofili. W dalszej popularności iPod uległ głównie z powodu rozwoju smartfonów i pojawiającym się serwisom streamingowym. Pamiętacie jeszcze iPoda? Okazuje się, że urządzenie dalej się sprzedawało, ale Apple kończy definitywnie jego produkcję.

Ostatnim z produkowanych iPodów był iPod Touch i to właśnie on zamyka sagę przenośnych odtwarzaczy muzycznych. Co prawda jego ostatnia wersja przypominała bardziej iPhone’a niż odtwarzacz mp3, ale nie zmienia to faktu, że sygnowany był nazwą „iPod”.

Apple kończy produkcję iPod’ów

Technologiczny gigant z Cupertino o zakończeniu produkcji poinformował oficjalnie na swoich stronach. Legendarne iPody, które na rynku są od ponad 20 lat stały się bezużyteczne, bo – jak twierdzi Apple – wszystkie funkcje iPoda dostępne są w pozostałych urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. Przypomnijmy, jak to wyglądało na samym początku:

R E K L A M A

ipod 2001

Tak, to jest pierwszy iPod, jaki pojawił się na rynku. Do sklepów trafił pod koniec października 2001 roku. Na dzień dobry oferował (szokująco dużo, jak na tamte czasy) możliwość zapisania aż 1000 utworów w swojej pamięci. Na pełnym ładowaniu mogliśmy słuchać muzyki około 10 godzin.

Apple iPod end of life iPod

Przez następne lata powstała cała seria iPodów, łącznie z tymi bez wyświetlaczy, a także ze wspomnianymi wcześniej iPodami Touch, czyli posiadającymi pojemnościowy ekran dotykowy, a także… aparat fotograficzny.

Apple iPod end of life iPod Touch seventh

W międzyczasie Apple uruchomiło swoje usługi streamingowe, w tym Apple Music, które oferuje nieprzebrane ilości utworów z całego świata w formie opłaty abonamentowej. Pozwala ona korzystać z biblioteki na wszystkich urządzeniach Apple: iPhone’ach, iPadach, MacBookach, Apple TV, głośnikach HomePod czy iMacach. Sentyment zatem pozostaje, a mój iPod grzecznie będzie spoczywał w szufladzie przez następne lata, jako pamiątka po „tamtych”, jakże innych (a niezbyt odległych) czasach.


Posłuchaj nas!