Kolejne informacje potwierdzają olbrzymią, wręcz rewolucyjną zmianę w smartfonach Apple. Nadchodzący, topowy model iPhone 16 Pro ma otrzymać ultraszerokokątny aparat z matrycą o rozdzielczości 48 MP. To nie wszystko.

Użytkownik serwisu Weibo – Instant Digital sugeruje, że iPhone 16 Pro oraz iPhone 16 Pro Max będą korzystały z całkiem nowego sensora w aparacie ultraszerokokątnym. Po latach stosowania rozdzielczości 12 MP, firma przejdzie na 48 MP.

//dzisiaj na dailyweb

Nie są to pierwsze tego typu doniesienia, lecz kolejne nieoficjalne potwierdzenie planów Apple. Możemy więc traktować przeciek wyjątkowo poważnie. Jeśli dodamy do tego ostatnie decyzje firmy z Cupertino związane z aparatem głównym, sprawa wydaje się jeszcze bardziej prawdopodobna.

48 MP ultraszerokokątny aparat w smartfonie Apple – iPhone 16 Pro będzie fotograficzną perełką

iPhone 16
Apple iPhone 15 Pro Max

W aparacie głównym iPhone’ów przez lata królowały sensory o rozdzielczości 12 MP. Dopiero iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max prowadziły matryce 48 MP. Co ciekawe, tegoroczny line-up w całości bazuje na 48 MP kamerze głównej. Niestety, ultraszeroki kąt pozostaje z 12 MP. To ma się jednak zmienić już w przyszłym roku.

W myśl ostatnich doniesień iPhone 16 Pro oraz iPhone 16 Pro Max mają korzystać z 48 MP czujnika współpracującego z ultraszerokokątnym obiektywem. Dzięki technologii łączenia pikseli, zdjęcia wykonywane w trudnych warunkach oświetleniowych będzie cechować wyższa jakość i wyższy poziom szczegółowości. Co ważne, obecność 48 MP może otworzyć przed użytkownikami jeszcze jedne drzwi.

Fotograficzne porównanie iPhone 15 vs iPhone 15 Pro. Kto zwycięży?

Wyobraźmy sobie ultraszerokokątne ujęcia w rozdzielczości 48 MP wykonane w trybie ProRAW. Chyba nie muszę mówić, na jak szeroką obróbkę będzie można tutaj liczyć. Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość, choć tym razem odnosi się ona do kolejnego modelu, a konkretnie serii iPhone 17.

Według Jeffa Pu, analityka Haitong International Securities, iPhone 17 Pro może otrzymać teleobiektyw współpracujący z matrycą… o rozdzielczości 48 milionów pikseli. To robi wrażenie i daje nadzieję na tąpnięcie na rynku smartfonowej fotografii.