W mediach dużo się mówi o rozwoju procesorów Apple czy wojnie pomiędzy AMD i Intel, która trwa od kiedy składałem swoje komputery (a najmłodszy nie jestem).

Niewielu jednak wie jak nierówna jest to walka i przypomina historię starego testamentu o Dawidzie i Goliacie. Dobitnie przewagę niebieskich wskazują najnowsze dane sprzedażowe procesorów do komputerów stacjonarnych i laptopów.

//dzisiaj na dailyweb

Wyniki te poza oczywistą prezentacją siły Intel, pokazuje też jak duże środki ma ta firma na rozwój swoich produktów. O ile w kategorii procesorów na ten moment nie ma czego się bać, o tyle nadwyżki finansowe na pewno w pewnej części trafią do działu rozwoju kart graficznych, gdzie Intel próbuje sobie znaleźć swoje miejsce i ukraść trochę tortu od AMD i NVIDIA.

Intel dostarczył 3x od AMD i Apple razem wziętych

Najnowsze statystyki podane przez Canalys przedstawiają sprzedaż globalną procesorów w rozbiciu na producentów na koniec roku 2023. Zsumowane dane modeli laptopów i urządzeń stacjonarnych prezentują bardzo dużą dysproporcje. Intel bowiem dostarczył 50 milionów CPU podczas gdy AMD może się pochwalić 8 milionami, a Apple 6. Co więcej różnice rok do roku są na plusie tylko dla lidera rynku. Udział rynku prezentuje podobne dane bowiem Intel ma 78% rynku pod swoim logo. Drugi w kolejności AMD to 13%.

Dokładniejsza analiza wyników przedstawia jednak sytuację na rynku w mniej czarno-białej sytuacji. Rozbicie na rynek procesorów przeznaczonych do komputerów stacjonarnych wygląda zgoła inaczej niż można byłoby sądzić po wynikach sprzedażowych z ostatniego kwartału. AMD w tym polu może pochwalić się jedynie 10% niższym udziale rynku niż wiodący Intel, co przedstawia czerwonych jako równego gracza.

Skąd zatem ta różnica w danych? Rynek urządzeń mobilnych definiuje kto jest królem i nie pozostawia na AMD suchej nitki. Intel dostarcza swoje produkty do niemal 80% laptopów na rynku.

Każdy na plusie?

Choć szala dostaw i udziałów w rynku ostatnio przechylił się jeszcze bardziej na niebieską stronę, w pewnej kwestii wszyscy są wygranymi. Każda z wiodących firm na rynku zanotowała wzrost przychodów rok do roku. Od +8% dla Apple, poprzez AMD +6% do Intel, którego wzrost procentowy wygląda najskromniej w wyrażeniu procentowym +2%.

Intel inwestuje w Figure. Producenta humanoidalnych robotów, które mają nas zastąpić