Igrzyska Europejskie, które odbędą się w 2023 roku w Krakowie, zbliżają się wielkimi krokami. Właśnie zaprezentowano logo imprezy.

Dokładnie 21 czerwca, czyli równo rok przed startem Igrzysk Europejskich 2023, spółka odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie igrzysk pokazała logo, które będzie promowało imprezę. Kraków i szerzej Małopolska przeprowadzą igrzyska od 21 czerwca do 2 lipca przyszłego roku. We wrześniu 2020 ustalono wstępną listę dyscyplin planowanych do rozegrania podczas igrzysk.

R E K L A M A

Znalazły się na niej: łucznictwo, pływanie synchroniczne, badminton, koszykówka 3×3, piłka ręczna plażowa, siatkówka plażowa, taniec sportowy – breaking, kajakarstwo (slalom, sprint), kolarstwo (MTB, szosowe), szermierka, gimnastyka, judo, karate, pięciobój nowoczesny, biegi górskie, rugby 7-osobowe, strzelectwo sportowe, skoki narciarskie na igelicie, wspinaczka sportowa, tenis stołowy, triathlon, piłka siatkowa, podnoszenie ciężarów, zapasy, teqball, padel.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie – logo imprezy

Logo Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie zaprezentowano dziś na konferencji prasowej. Mieszkańcy Krakowa mogą oglądać znak oraz pierwszy film promocyjny przyszłorocznych igrzysk na placu Szczepańskim, gdzie zostało otwarte miasteczko olimpijskie. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji: strefę wypoczynku z poczęstunkiem, konkursy, gry i zabawy.

Głównym elementem logo jest płomień, symbolizujący jedność, partnerstwo. Logo posiada kilka wersji, w tym dwa wersje sygnetu. W jednej widnieje sam płomień (sam znak ma kilka wersji kolorystycznych), natomiast w drugiej umieszczono w nim także wieże kościoła Mariackiego. Dla mnie, mającego świeżo w pamięci płonącą iglicę katedry Notre Dame, takie połączenie jest dość kontrowersyjne. Dziwi mnie również pomysł na dwie wersje znaku, zwłaszcza, że można się było spokojnie ograniczyć do jednej.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie – koszt logo i imprezy

Impreza, która niewiele osób interesuje i której dwie pierwsze edycje organizowały takie miasta jak Baku i Mińsk, kosztować będzie nasz kraj ponad 300 milionów złotych. W kwietniu Gazeta Krakowska informowała, że Spółka Igrzyska Europejskie 2023 rozstrzygnęła zamówienia dotyczące zaprojektowania logo imprezy za prawie 107 tys. zł oraz na opracowanie koncepcji strony internetowej za 78,5 tys. zł. Przetarg wygrała firma Advertstudio z siedzibą w Krakowie. Autorem logo jest Marcin Salawa.

Otwarcie przyznam, że nie jestem fanem logo Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie. Nie podoba mi się fakt, iż zaprezentowano dwa warianty sygnetu, a i sam sygnet z wieżami kościoła Mariackiego wygląda słabo. Wieże wydają się doklejone na ostatnim etapie projektowania. A Wy co sądzicie o znaku krakowskiej imprezy?