Ukazał się tegoroczny raport dotyczący bezpieczeństwa reklam od Google, a w nim kolejne obostrzeżnia i zmiany, mające na celu poprawę jakości wyszukiwań i wyświetlanych relam. Co się zmieni?

W ubiegłym roku ponad 5 miliardów reklam na całym świecie zostało usuniętych, co z punktu widzenia reklamodawców może wzbudzać czujność, że lista zakazanych do reklamowania branży tylko się rozszerza.

Google Ads

Raport bezpieczeństwa reklam od Google

Po ostatniej fali zwolnień z Google, wygląda na to, że coraz więcej reklam będzie przechodziło przez ręce automatów, które weryfikują jakość reklam. Oprócz wyłapywania treści szkodliwych i niebezpiecznych, bardzo często trafia na zwyczajne branże, które mogą przypominać te zakazane. Z roku na rok, reklamowanie niektórych zawodów, branży czy stron, staje się coraz trudniejsze i wymusza poszukiwanie alternatyw.

Jakie były najczęstsze powody odrzucania reklam przez system Google?

  • naruszenie zasad reklamowych
  • zastrzeżony znak handlowy
  • wymogi prawne
  • zbyt spersonalizowane reklamy
  • usługi finansowe
  • hazard
  • treści dla dorosłych

Google szczyci się nieustanną poprawą jakości bezpieczeństwa w swojej wyszukiwarce. Niektóre branże i tematy są niezwykle trudne do reklamowania za pomocą Google Ads, ale regularnie zdarza się, że odrzucane masowo są reklamy zwykłych sprzedawców. Co może być powodem? Google ma długą listę wytycznych i dobrych praktyk reklamowych dla każdego kraju. Oznacza to określone wymogi prawne względem sposobu przedstawiania przedmiotów, ograniczenia w sprzedaży czy sposób wykorzystywania np. znaków zastrzeżonych. W teorii Google daje możliwość zastrzeżenia nazwy swojej marki, natomiast w praktyce w reklamach, spotykane jest wykorzystywanie tego przez nieuczciwą konkurencję.

Działalność podlegająca ograniczeniu

Oprócz przedmiotów i usług zakazanych polskim prawem, Google może pochwalić się długą listą branży, których nie ma szans reklamować w tym ekosystemie. Jakie branże podlegają ograniczeniu? Większość treści dla dorosłych, medycyna estetyczna, usługi finansowe, hazard, pozyskiwanie funduszy, bezpłatne oprogramowania komputerowe, serwisy komputerowe.

Wikipedia zaprezentowała dźwięk całej ludzkiej wiedzy