Google ogłasza plany wprowadzenia logowania bezhasłowego
To może być coś, co zmieni wreszcie sposoby zabezpieczeń w internecie. Świętujemy właśnie Światowy Dzień Hasła, a wśród najpopularniejszych z nich stale znajdują się „123456”, „haslo”, itd. Google postanowiło coś z tym zrobić i ogłoszono właśnie plany wprowadzenia logowania bezhasłowego.

Na początek taki sposób logowania miałby być dostępny na urządzeniach z systemem Android i w przeglądarce Chrome. Dużo mówi się o hasłach, o zabezpieczeniach, ale z bliskiego otoczenia wiem, że nie każdy bierze sobie to do serca i popełnia dalej błędy, a żałuje dopiero, jak konto zostaje skradzione.
Logowanie „bezhasłowe” od Google
Jak to miałoby wyglądać? Google chce wprowadzić obsługę standardu logowania FIDO w ChromeOS, Android i przeglądarce Chrome. Co więcej – firma chwali się, że zarówno Microsoft, jak i Apple już zapowiedziały wsparcie dla swoich platform. Celem jest logowania bez podawania hasła, co ma być… bezpieczniejsze. Przy logowaniu na jakiekolwiek stronie czy do apki, jedyne, co będziemy musieli zrobić to odblokować swojego smartfona. To wszystko.
W telefonie zapisane będą klucze FIDO, które „odblokują” nam dane konto czy aplikację. Tak samo ma być w przypadku przeglądarki Chrome na komputerach, podczas wejścia na stronę, wystarczy odblokować telefon i logowanie nastąpi automatycznie. W przypadku zmiany telefonu, klucze uwierzytelniające bezpiecznie zsynchronizują się z nowym urządzeniem, korzystając z kopii zapasowej w chmurze, dzięki czemu nowy telefon będzie od razu działał tak jak poprzedni.
Wcześniej Google udostępniło już narzędzie, które sprawdza nasze hasła zapisane w Menadżerze haseł w przeglądarce Chrome. Informuje ona użytkownika o tym, czy hasło jest bezpieczne i czy nie zostało wykradzione przez grupy hakerskie. Google planuje wdrożenie funkcji logowania bez hasła na przełomie 2022 i 2023 roku, zaczynając od usług biznesowych. To już kolejne, bo dwustopniowym haśle zabezpieczenie przy logowaniu. Miejmy nadzieję, że skutecznie zniweluje to stosowanie haseł, które tak naprawdę nie są hasłami, bo ciężko mówić o jakimkolwiek zabezpieczeniu w przypadku „123456”. Hasła takie są łamane w ułamkach sekund.