Fockups – poznaj nowy wymiar mockupów

IFA 2022 RELACJA! Byliśmy na IFA 2022! Zobacz najciekawsze gadżety!

Mockupy to coś, co dobrze zakorzeniło się w świecie projektowania. Są to zazwyczaj ładne grafiki, które mają pokazać klientowi, jak ich projekty wyglądać będą w rzeczywistości. Najczęściej jest to jednak dość optymistyczne wizje, często niemające za wiele wspólnego z rzeczywistością.

Fockups to odpowiedź holenderskiego projektanta i dyrektora artystycznego Wytze Hoogslaga na idelany świat mockupów. Fockups, które swoją nazwę wzięły od „f*cked up mockups” czyli w wolnym tłumaczeniu spieprzonych mockupów, są zdecydowanie bliższe temu, jak kończy wiele nośników reklamowych.

Fockups, czyli f*cked up mockups

Fockups

Fockups to mockupy plakatów, bilboardów, ulotek czy flag. Ujęto je jednak nietypowo. Billboard jest w połowie przewinięty, plakat przedstawiony jest na przewróconym standzie lub w połowie zerwany, a flagę porwał mocny wiatr. Hoogslag twierdzi, że „mockupy pokazują projekt, który nie został (jeszcze) wyprodukowany, w sytuacji, która oferuje widzom lepszy kontekst produktu końcowego.”

R E K L A M A

Jego zdaniem „obecne mockupy pokazują te sytuacje zbyt idealistycznie. Tematy płynnie unoszą się w przestrzeni, pięknie oświetlone lub przedstawione wraz z błękitnym niebem, lub doskonałym cappuccino. W rzeczywistości okazuje się, że projekt stoi przed wieloma wyzwaniami: wiatrem, deszczem, czasem, graffiti, ludzką głupotą czy psującymi się nośnikami informacji. Te niefortunne sytuacje z prawdziwego życia zostały zebrane w serii Fockups.”

FockupsFockups jest nie tylko atakiem na mockupy, ale też szerszą krytyką perfekcji, z którą spotykamy się w Internecie. Jest ona szczególnie szkodliwa w mediach społecznościowych. Poza specyficzną estetyką, Fockups, działają jak wszystkie mockupy. Opierają się one na edycji obiektów inteligentnych w Photoshopie od Adobe. Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wyglądać będą Twoje projekty po opuszczeniu studio projektowego, to Fockups są dla Ciebie.

Hyperloop to ściema? Elon Musk chciał zablokować rozbudowę kolei

Zobacz także

Kinowe premiery – październik 2022: TOP 5 i pełna lista 11 lat temu odszedł Steve Jobs, twórca potęgi Apple