W moje ręce wpadły budżetowe słuchawki na pałąku Edifier W800BT Plus, które w założeniach dedykowane są osobom niewymagającym. Pierwsze wrażenia są obiecujące.

Nie aspiruję do miana audiofila, a jeśli mam mówić wprost – bardziej od samego dźwięku, który też jest dla mnie ważny, liczą się dodatki, udogodnienia i zastosowane technologie. Z tego też powodu słuchawki Edifier W800BT Plus powinny mieć ze mną „lekko”. Mimo to podczas testów zamierzam dać im w kość i sprawdzić ich działanie w różnych sytuacjach, zarówno tych związanych z pracą, jak i rozrywką. Zanim przyjdzie czas na pełną recenzję, zapraszam na pierwsze wrażenia, z których dowiecie się kilku istotnych kwestii.

Edifier W8000BT Plus

Edifier W800BT Plus: budżetowo, ale solidnie

Aktualnie model W800BT Plus kosztuje 169 zł. Za tę kwotę trudno kupić dziś sensowne bezprzewodowe pchełki, a co dopiero słuchawki nauszne na pałąku. Niemniej, podjąłem się testu. Nie licząc egzemplarzy testowych, na co dzień służą mi słuchawki Beats Flex, które z uwagi na chip Apple W1 świetnie sprawdzają się do w pracy ze sprzętem z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Jako że „siedzę w ekosystemie”, zależy mi na spójnym funkcjonowaniu w ramach sadu. Czy Edifier W800BT Plus sobie tutaj poradziły? Zasadniczo – tak, choć przełączanie się pomiędzy urządzeniami nie było tak wygodne jak w sprzęcie związanym z ekosystemem.

Edifier W8000BT Plus

Po pierwsze – ucieszyło mnie to, że słuchawki mogłem sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie. Takie udogodnienie często nie jest dostępne nawet w droższych modelach. Samo powiązanie ze sprzętem było bezproblemowe i szybkie. Podobnie wygląda kwestia ponownego łączenia się. Co więcej, nie odnotowałem tutaj dostrzegalnej różnicy pomiędzy dźwiękiem a obrazem, a co za tym idzie – opóźnienia nie będą przeszkadzać podczas konsumpcji multimediów. W przypadku dynamicznych gier akcji… cóż – tutaj model Edifier W800BT Plus niekoniecznie się sprawdzi.

Edifier W8000BT Plus

Pudełko wygląda dość skromnie i czuć, że nie mamy do czynienia z czymś kosztownym. W zestawie znajdziemy jedynie przewód z końcówką USB-A i USB-C służący do ładowania oraz kabel audio z końcówkami Jack 3,5 mm. Wykonanie samej konstrukcji jest wzorowe (jak na ten budżet), a samo tworzywo sztuczne okazuje się niezwykle elastyczne. Podczas wyginania nie występowały groźne dla urządzenia naprężenia. Opór przy rozsuwaniu jest wyczuwalny, a sam proces regulacji przebiega skokowo. Przyjemna dla palców faktura wykończenia cieszy dodatkowo oko, zaś same poduszki zapewniają całkiem niezły komfort, którego spodziewałbym się po kilkukrotnie droższych słuchawkach.

Edifier W8000BT Plus

Łączność, dźwięk i akumulator

Choć słuchawki bezprzewodowe Edifier W800BT Plus umożliwiają słuchanie muzyki po kablu, świetnie sprawdzają się również podczas połączenia Bluetooth 5.1 z obsługą kodeku Qualcomm aptX. Według producenta możemy uzyskać nawet 50 godzin pracy na jednym ładowaniu akumulatora i patrząc na aktualny stan baterii, czuję, że jest to wynik realny.

Edifier W8000BT Plus

Sam dźwięk jest relatywnie donośny i względnie czysty. Wiele zależy od przeznaczenia. Tryb Classic sprawował się poprawnie podczas odtwarzania muzyki, w której dominują instrumenty. Rock idealnie celował w rap czy mocne brzmienia, natomiast problem jest dostrzegany w przypadku gier. Skradanie przeciwników nie jest tak słyszalne, jak mógłbym sobie tego życzyć. Powtórzę jednak to, co napisałem wcześniej – Edifier W800BT Plus nie są sprzętem przeznaczonym dla graczy i nawet nie próbują takowego udawać.

W przypadku tanich słuchawek nie spodziewałem się obecności dedykowanej aplikacji na smartfona. Takowa jest jednak dostępna i nazywa się Edifier Connect. Możemy sprawdzać za jej pomocą stan naładowania akumulatora (wyświetla się również w widgecie na iOS) oraz korzystać ze swoistego equalizera. Mamy tu predefiniowane tryby – Classic, Pop, Blues oraz Rock. Producent pozwala ustawić także czas automatycznego wyłączenia sprzętu głośność. Tym, co szczególnie przypadło mi do gustu, to wbudowany odtwarzacz z przyjemną dla oka animacją. Nie musimy więc opuszczać aplikacji w celu przełączenia utworu.

Edifier W8000BT Plus

Specyfikacja techniczna Edifier W800BT Plus

  • Stosunek sygnału do szumu (SNR): 100 dB
  • Obsługiwane formaty: HFP, HSP, A2DP, AVRCP
  • Pasmo przenoszenia częstotliwości: 20Hz-20kHz
  • Impedancja: 32 Ohm
  • Zasięg Bluetooth: 10 m
  • Rodzaj połączenia: Bluetooth 5.1

Mieliśmy w rękach Samsung Galaxy Z Fold 4 i Galaxy Z Flip 4: pierwsze wrażenia z premiery składanych smartfonów