Potwierziły się nasze informacje z zeszłego tygodnia. Wczoraj miała miejsce premiera drona DJI Mini 4 Pro.

DJI to założone w 2006 roku chińskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Shenzhen, będące praktycznie hegemonem na rynku dronów do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego. Poza najbardziej chyba znaną serią Mavic DJI produkuje drony mniejsze i większe pod nazwami Mini, Air czy Matrice. DJI jest także producentem kamer sportowych, gimbali czy robotów.wę

//dzisiaj na dailyweb

Zaprezentowany wczoraj DJI Mini 4 Pro to najnowszy z najmniejszej linii dronów od chińskiego producenta, których waga ma nie przekraczać magicznej granicy 250 gramów. W Polsce poniżej tej wagi można latać dronem, przechodząc tylko krótkie, darmowe szkolenie online, zakończone egzaminem, również w formie online.

DJI Mini 4 Pro

DJI Mini 4 Pro – różnice i nowości

Z zewnątrz DJI Mini 4 Pro różni się od poprzednika nowymi czujnikami sferycznymi, dzięki którym wprowadzono tu ActiveTrack 360, pozwalający na omijanie przeszkód, niezależnie z której strony się znajdują. Mini 4 Pro ma identyczny moduł aparatu co wersja Mini 3 Pro, jednak zadziałano tu softowo i wyciągnięto z niego trochę więcej. Doszła tu obsługa 4K/60FPS HDR i slow motion w 4K/100 FPS. Dron potrafi nagrywać w D-Log M oraz HLG i ma znaną z większych modeli funkcję Night Shots. Dron lata przy użyciu DJI O4, jednak europejski kaganiec sprawia, że nie ma tu raczej różnicy w zasięgu w porównaniu z poprzednią wersją OccuSync. Dron wyposażono w możliwość lotów po waypointach, co może być przydatne przy planowaniu precyzyjnych bądź powtarzalnych lotów.

DJI Mini 4 Pro – klasa

To drugi dron od DJI, który dorobił się klasy. Ta w przypadku chińskiego maluszka to, jak należało się spodziewać klasa C0, która pozwala na latanie po przejściu szkolenia, o którym pisałem w jednym z wcześniejszych akapitów. Na razie trwa jeszcze okres przejściowy, w którym możemy latać dronami bez certyfikacji, ale wkrótce ma się to zmienić. Wprawdzie DJI z pewnością przygotuje certyfikację dla wybranych starszych dronów, ale w przypadku DJI Mini 4 Pro nie musimy się tym przejmować, bo dron ma już nadaną klasę.

Premiera DJI Osmo Action 4. Nowa kamera lepiej poradzi sobie w nocy, podczas ruchu i przy upadkach

DJI Mini 4 Pro – 120 metrów kpiny

Certyfikacja drona na Unię Europejską wymaga od producenta ograniczenia wysokości lotu do 120 metrów ponad powierzchnię terenu. DJI ten wymóg oczywiście zrealizowało, jednak patrząc na relacje osób, które drona zakupiły i zagranicznych recenzentów, zdecydowanie nie działa to tak, jak powinno. Gdy startujemy dron zapisuje wysokość agl i gdy na swojej drodze spotkamy górkę wysokości 100 metrów, to wzniesiemy się nad nią jedynie na 20 metrów. Zgodnie z prawem moglibyśmy się tam wznieść o kolejne 100 metrów jednak DJI poszło po linii najmniejszego oporu. 

DJI Mini 4 Pro jest dość drogim (Ceny zaczynają się od 4 099zł), ale bardzo fajnym dronem. Dodano mu kilka dodatków względem poprzednika. Raczej nie tyle, by wymieniać na niego swojego Mini 3 Pro, ale posiadacze starszych dronów mogą rozważyć przesiadkę.