Świat emulatorów dla iOS nie miał łatwych początków a premiera iGBA z zeszłego tygodnia zostawiła po sobie sporo wątpliwości. Okazuje się, że można zaproponować dobre rozwiązanie, które pozwoli na emulację starych hitów Nintendo. W AppStore zadebiutował emulator Delta!

Pisaliśmy w poniedziałek o kuriozalnej sytuacji emulatora iGBA. Tuż przed weekendem pojawił się on w sklepie z aplikacjami Apple. W poniedziałek rano po aplikacji nie było już śladu. Okazało się, że nie dość, że była to kopia innego darmowego emulatora. Dodatkowo zawierała mnóstwo reklam i trackerów.

//dzisiaj na dailyweb

Twórca aplikacji, na której bazowało iGBA od dłuższego czasu zajęty jest emulatorem o nazwie Delta. To dużo bardziej rozwinięty projekt, który w dodatku świetnie wygląda i działa. Najnowsza wersja emulatora Delta, trafiła właśnie do Apple AppStore.

Delta — jedyny emulator Nintendo w AppStore

Delta emulator

Historia emulatorów w świecie Apple jest naprawdę słaba. Przez lata oprogramowanie było banowane przez Apple. Właściwie, przyczyniło się do tego samo Nintendo, które mocno za tym lobbowało, co rusz atakując każdą próbę wprowadzenie emulatorów swoich systemów. Coś jednak drgnęło, bo kilka miesięcy temu doszły nas słuchy, że Apple będzie łagodniej patrzeć na tę kategorię oprogramowania.

Emulator Game Boya iGBA pojawił się w AppStore przed weekendem i zniknął po nim

W zeszłym tygodniu zobaczyliśmy emulację w najgorszej formie. Emulator iGBA był portem innej znanej aplikacji. Przez jeden dzień był płatny, potem darmowy. Zawierał reklamy i śledził użytkowników. Został szybko usunięty, przez Apple. Dziś już znamy powód — redaktorzy 9to5Mac dowiedzieli się, że poszło właśnie o to, że aplikacja łamała prawa innej aplikacji – GBA4iOS. Tu trzeba też wspomnieć o incydencie z emulatorem Bimmy. Wpadł on do marketu i po jednym dniu z niego wyleciał. Tym razem to jej twórca ją usunął, ponoć powodem były obawy. Czego się one odnosił, nie wiemy!

Wróćmy jednak do GBA4iOS. Oryginalny emulator rozwijany był przez lata poza systemem Apple. Jego twórca Riley Testut jakiś czas temu zakończył jego projekt i zaczął od nowa. Emulator Delta jest dużo bardziej zaawansowany, stabilniejszy i co łatwo zauważyć — atrakcyjny wizualnie.

Emulowane systemy:

  • Nintendo Entertainment System (NES)
  • Super Nintendo Entertainment System (SNES)
  • Nintendo 64 (N64)
  • Game Boy / Game Boy Color (GBC)
  • Game Boy Advance (GBA)
  • Nintendo DS (DS)
  • Sega Genesis / Mega Drive (GEN) – wersja testowa

Delta właśnie zadebiutowała w AppStore. Niestety aplikacja nie jest dostępna na rynku europejskim. Jest jednak możliwość jej zainstalowania. Wiąże się ona z instalacją zewnętrznego sklepu z aplikacjami o nazwie AltStore. To jak mniemam pierwsza działająca alternatywa dla AppStore. Więcej informacji znajdziecie na jej oficjalnej stronie. Gdybyście jednak mieszkali poza EU, to możecie ściągnąć Deltę z AppStore pod tym linkiem.