Już wkrótce odbędzie się premiera nowego ultra wydajnego procesora na wzór Snapdragona 8 Gen.1, ale bez modułu 5G. Zyska na tym nasz portfel i… nasze zdrowie?

Nie wydaje mi się, aby grupa osób latających po świecie w foliowych czapkach była tak liczna, że sam Qualcomm ukłonił się do nich, tworząc wydajny procesor wykastrowany z sieci 5G. Jeżeli jednak można zyskać u nich wraz z mniej zamożnymi graczami, których zwyczajnie nie stać na Snapa 8 Gen 1, to czemu nie.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 to najpotężniejszy flagowy procesor firmy do tej pory, który, choć grzeje się potężnie i potrzebuje przemyślanego odprowadzenia ciepła, oferuje naprawdę dobrą wydajność, na którą nikt nie może narzekać. Jest on z nami już jednak ponad pół roku, zatem potrzeba czegoś nowego. W końcu rynek nie lubi stagnacji. Tak też pojawia się Snapdragona 8 Gen 1 4G.

R E K L A M A

Shipment of Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 4G SoC is coming soon

Specyfikacja Snapdragon 8 Gen 1 4G

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 4G będzie wysokiej klasy procesorem o specyfikacji podobnej do Snapdragona 8 Gen 1 5G. Według doniesień nieoficjalnych będzie posiadać 1 rdzeń Prime oparty na ARM Cortex-X2 taktowany do 3 GHz oraz trzy rdzenie wydajnościowe oparte na Cortex-A710 taktowanym do 2,5 GHz. Za oszczędność odpowiadać będą cztery energooszczędne rdzenie oparte na architekturze ARM Cortex-A510 i taktowane do 1,8 GHz. Wszystkie rdzenie będą miały dostęp do współdzielonej 6 MB pamięci podręcznej L3. Nikogo raczej nie zdziwi, że za grafikę odpowiada Adreno 730.

snapdragon 8 gen 1

 

Po co?

Choć w pierwszej chwili może się w głowie pojawić takie pytanie, okazuje się, że ten procesor może rozwiązać wiele problemów zarazem. Pomijając foliarzy, pozbawienie procesora modemu 5G spowoduje dłuższy czas pracy na baterii, niższe koszty produkcji oraz zmniejszona ilość generowanego ciepła przy graniu na sieci. Modem 5G na chwilę obecną zużywa dużo energii, a w związku z tym generuje dużo ciepła, co jest głównym problemem modelu z 5G.

Samsung Note catches fire again

Czy zatem Snapdragon 8 Gen 1 4G będzie lepszym wyborem niż flagowy? To się okaże po pierwszych modelach wyposażonych w ten procesor. Krążą pogłoski, że pierwszym będzie Huawei Mate 50 oraz Mate 50 Pro.


Posłuchaj nas!