Sprawa powraca i nie możemy doczekać się oficjalnej aktualizacji!

W pierwszej połowie grudnia 2021 pisaliśmy o tym, że na Instagram wróci coś, na co czeka wielu użytkowników. Chodzi oczywiście o chronologiczne wyświetlanie postów na feedzie. Funkcja była już dostępna, dlatego czas na jej powrót.

Ostatnio było tak, że za kolejność wyświetlanych na naszej tablicy postów, odpowiadał specjalny algorytm Instagrama. W założeniu miał on nam dostarczać takie treści, jakie – według niego – będą nam się podobać. Rzeczywistość jednak była zupełnie inna, a algorytm był często oszukiwany przez dostawców treści tak, aby przebijać się do jak najszerszego grona odbiorców.

R E K L A M A

Instagram – chronologiczne wyświetlanie postów

Sprawa ujrzała światło dzienne na początku grudnia ubiegłego roku. Wtedy to szef Instagrama, Adam Mosseri wypowiadał się przed amerykańskim Senatem. Między słowamy zdradził, że właśnie trwają prace nad chronologicznym wyświetlaniem postów. Później pojawiła się również oficjalna informacja od Instagrama:

Teraz Mosseri opublikował wideo na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Wyjaśnił działanie nowego algorytmu, który będzie prosty i przejrzysty. Dostaniemy możliwość wyświetlania postów w trzech opcjach:

  1. Home, czyli posty wyświetlane tak, jak do tej pory, według algorytmu.
  2. Ulubione, czyli posty od naszych ulubionych twórców.
  3. Obserwowane, czyli właśnie posty wyświetlane chronologicznie.

Wprowadzenie takich rozwiązań to rzadko spotykany w branży ukłon w stronę użytkownika. Do tej pory liczyły się przychody, teraz wreszcie wysłuchano tych, którym aplikacja ma służyć.

Ważne jest dla mnie, aby ludzie czuli się dobrze z czasem spędzanym w aplikacji.

– powiedział Mosseri.

Miejmy tylko nadzieję, że będzie można na stałe zapisywać nasz wybór, żeby nie trzeba było go zmieniać po każdym uruchomieniu aplikacji Instagram. Niemniej jednak wreszcie doczekaliśmy się tego, na co długo liczyliśmy.

Posty chronologiczne na Instagramie stają się faktem, pozostaje kwestia udostępnienia tego szerszej niż testowa, grupie odbiorców.

Śledząc wielu użytkowników na Instagramie widziałem ich exodus do konkurencyjnego TikToka. Sam spróbowałem tego drugiego by po paru miesiącach widzieć… powrót użytkowników do Instagrama. Takie zmiany i nowinki, jak chronoligicznie wyświetlane na Instagramie posty powinny pomóc w odbudowie pozycji Instagrama, jako najlepszej platformy dla influencerów.