Chrome dostaje kolejne ulepszenia pola do wyszukiwania. Ułatwią one użytkownikom szukania rzeczy w swojej historii, zakładkach oraz ustawieniach.

Pole wyszukiwania w Chrome zyskuje nowe funkcje ułatwiające wykonywanie pewnych czynności. Przykładowo Side Search, funkcja ta pozwala w panelu bocznym korzystać z wyszukiwarki Google, bez opuszczania strony albo przechodzenia do innej karty.

Jest także funkcja Journeys, która automatycznie grupuje ostatnio odwiedzony strony na podstawie ich tematów. Może być przydatne, kiedy chcesz zebrać wszystko przykładowo na temat planów wyjazdu.

R E K L A M A

Chrome ułatwi przeszukiwanie ustawień, zakładek i historii

Nową funkcją, która zapowiada się dobrze, ułatwiłaby wyszukiwanie rzeczy, które do tej pory wymagałyby otworzenia nowej karty została zauważona we flagach przeglądarki.

Wystarczyłby w polu adresu wpisać @history, aby przeszukać historię przeglądania. @settings umożliwiłoby przeszukiwanie ustawień, oraz @bookmarks pozwoliłoby przeszukać zakładki.

Ciekawe, czy do przeglądarki Google’a mogłyby zostać dodane dodatkowe tagi w tym zakresie. Przydatnym dodatkiem byłoby bezpośrednie przeniesienie do menu z hasłami, które są przechowywane w menagerze haseł Google. Jestem pewien, że osoby pracujące nad przeglądarką byłyby w stanie dorzucić inne, przydatne odnośniki.

Niestety, funkcja obecnie nie jest dostępna do przetestowania. Można włączyć flagi w przeglądarce, które towarzyszą jej lub są wymagane do jej działania. Pozostaje czekać na wprowadzenie funkcji do kanału Canary.

Chrome flagi
Flagi w Chrome (źródło: Chrome Story)

Pozostaje pytanie, czy wystarczająco dużo użytkowników będzie korzystało z tej funkcji, aby utrzymać ją przy życiu. Jakiś czas temu chciałem włączyć kopiowanie do schowka telefonu z Androidem.

Wiem, że kiedyś była możliwość włączenia dodatkowej flagi, która umożliwiała wrzucanie tekstu do schowka telefonu z przeglądarki. Wyszukałem poradnik, który pokazuje jaka flaga jest (a raczej była) odpowiedzialna za tą funkcję. Poradnik jest już obecnie nieaktualny, gdyż przeglądarka utraciła już tą flagę.

Co będzie, kiedy niewielka część użytkowników przyzwyczai się do tej funkcji, a Google nagle ją zabierze? Przez jakiś czas dalej będzie można ją wymusić. Ale to nie będzie na stałe. A wszystko zależy od tego, co będzie uznane za wystarczająco często używaną funkcję. A teraz pozostaje czekać, na możliwość sprawdzenia tej funkcji kiedy będzie już dostępna.


Posłuchaj nas!