Casio przygotowuje się do rocznicy kolejnego historycznego modelu. Tym razem chodzi o sprzęt, który 50 lat temu po raz pierwszy w historii pokazał nam w cyfrowym zegarku automatyczną datę. Teraz japońska firma chce o nim przypomnieć, wypuszczając inspirowany legendą, limitowany produkt Casio Casiotron TRN-50.

Casio ma olbrzymie doświadczenie w produkcji zegarków i nie trzeba do tego nikogo przekonywać. Od jakiegoś czasu firma produkuje też smartwatche. Nie byłoby chyba czegoś takiego na rynku, gdyby nie pionierskie rozwiązania, które Japończycy prezentowali w przeszłości.

//dzisiaj na dailyweb

Przykładem jest automatyczna data w zegarkach elektronicznych. Zademonstrowano ją w modelu Casio Casiotron QW02 z 1974 roku. Teraz firma postanowiła uhonorować legendę, tworząc zegarek do złudzenia przypominający Casiotrona. Co ciekawe, jest całkiem interesującym modelem z technologią Bluetooth.

Casio Casiotron TRN-50 w hołdzie Casiotrona QW02

Casio Casiotron TRN-50

Casiotron QW02 to nie tylko pierwszy zegarek elektroniczny z funkcją automatycznego kalendarza. To w zasadzie jeden z pierwszych czasomierzy elektronicznych w historii (pierwszym był Hamilton Electric 500 z 1972 roku) i pierwszy zegarek Casio. To właśnie on zapoczątkował erę nowych, najbardziej rozpoznawalnych dla firmy produktów.

Casio Casiotron TRN-50

Wyjątkowość zegarka QW02 polegała na jego kilku cechach. Po pierwsze elektroniczne były czymś obcym dla ludzi. Nie były jednak czymś „ordynarnie” drogim, wiec szybko zaczęły się rozpowszechniać. Tytułowy producent trafił na żyłę złota, ponieważ jako jedna z pierwszych firm potrafił zaproponować taki produkt. Wszystko to dzięki doświadczeniu w produkcji elektronicznych kalkulatorów, którym trudnił się już od jakiegoś czasu. Co więcej, od 5 lat firma zdobywała też inne rynki poza tym macierzystym w Japonii. Mogła oferować więc ten sam produkt w wielu krajach, co nie było wtedy takie proste.

Powrót króla: Casio G-Shock GPR-H1000 Rangeman wreszcie z czujnikiem pracy serca

Casiotron QW02 to model wyposażony w wyświetlacz LCD, który oprócz aktualnej godziny potrafił wyświetlać datę z uwzględnieniem dłuższych i krótszych miesięcy (wcześniej trzeba było dokonywać korekty daty).

Casio G-Shock G-D001 na 40-lecie serii. Jest cały ze złota, stworzony przez AI i droższy od Rolex’a

Po 50 latach od premiery legendarnego i historycznego modelu postanowiono uświetnić jego pamięć nowym modelem – Casio Casiotron TRN-50. Jak zauważycie na zdjęciach, modele te są naprawdę do siebie podobne. Jeśli chodzi o funkcje, to są diametralnie różne. Mimo że nowa wersja nie stwarza takiego wrażenia, wyróżnia się pewnymi nowościami. TRN-50 cechuje się systemem radiowej synchronizacji czasu, łącznością ze smartfonami za pośrednictwem technologii  Bluetooth oraz możliwością ładowania zegarka dzięki energii słonecznej.

Casio Casiotron TRN-50

Cena i dostępność

Cena zegarka nie została jeszcze podana. Plotki mówią jednak o tym, że utrzyma się ona na poziomie 500 dolarów. Jego oficjalna premiera odbędzie się 29 lutego. Producenci przygotowali do 4000 sztuk, które będą sprzedawane na całym świecie.

Casio Casiotron TRN-50

Specyfikacja

Odporność na wodę
50 metrów
Częstotliwość radiowa
77,5 kHz (DCF77: Niemcy); 60 kHz (MSF: Wielka Brytania); 60 kHz (WWVB: USA); 40 kHz (JJY: Fukushima, Japonia) / 60 kHz (JJY: Kyushu, Japonia); 68,5 kHz (BPC: Chiny)
Odbiór fali radiowej
Odbiór automatyczny do sześciu razy dziennie (z wyjątkiem użytku w Chinach: do pięciu razy dziennie), odbiór ręczny
Czas Światowy
5 czasów światowych wybranych z 39 stref czasowych* (39 miast + skoordynowany czas uniwersalny), automatyczne przełączanie czasu letniego (DST), zamiana miasta macierzystego/czasu światowego
* Może być aktualizowany po podłączeniu do smartfona.
Stoper
1/100 sekundy (00’00”00 do 59’59”99) / 1 sekunda (1:00’00” do 23:59’59”); pojemność pomiarowa: 23:59’59.99″; tryby pomiaru: czas upłynął, czas podziału, czas 1 i 2 miejsca
Licznik czasu
Jednostka pomiarowa: 1 sekunda (maksymalnie 24 godziny)
Alarm
5 alarmów dziennych (z jednym alarmem drzemki); sygnał godzinowy
Funkcje po sparowaniu ze smartfonem
Automatyczna regulacja czasu
Łatwe ustawienie zegarka
Około 300 miast czasu światowego + punkt dodany przez użytkownika
Czas i miejsce
Przypomnienie
Wyszukiwarka telefonów
Inne funkcje
Ostrzeżenie o niskim poziomie baterii, oszczędność energii, pełny automatyczny kalendarz, format 12/24-godzinny, włączanie/wyłączenie tonu operacji przycisku, zamiana daty/miesiąca wyświetlania, wyświetlacz dzienny (w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub rosyjskim), pełne automatyczne podświetlenie LED (Super Illuminator i afterglow: 2/4 sekundy, fade-in/fade-out afterglow)
Źródło zasilania
Tough Solar (system ładowania energii słonecznej)
Ciągła praca
Około 11 miesięcy po pełnym naładowaniu, przy użyciu wszystkich funkcji, ale bez ładowania słonecznego
Około 22 miesięcy z funkcją oszczędzania energii włączonej po pełnym naładowaniu
Rozmiar obudowy
42,7 × 39,1 × 12,3 mm
Całkowita waga
111 g