BIK wysłał mi dziś niepokojącą wiadomość, W e-mailu firma  zwraca uwagę na kolejne ataki oszustów. Telefon od straży granicznej może być próbą wyłudzenia twoich danych.

BIK powołuje się na portal Niebezpiecznik, który zarejestrował zwiększoną liczbę połączeń telefonicznych od Straży Granicznej. Należy zwiększyć swoją czujność, bo osoba po drugiej stronie słuchawki (a w zasadzie automatyczna wiadomość) może mieć niecne zamiary wobec ofiary.

//dzisiaj na dailyweb

Oszuści podszywają się pod Straż Graniczną: dzwonią i informują o przesyłce z nielegalną zawartością na Twoje nazwisko. Ich celem jest wyłudzenie od pieniędzy. Po otrzymaniu takiego telefonu zdecydowanie pożądanym działaniem będzie rozłączenie się.

BIK i Niebezpiecznik ostrzegają przed fałszywą Strażą Graniczną

BIK

 

W słuchawce słychać głos, który po angielsku informuje o zaadresowanej do Ciebie przesyłce, która zawiera zwrot „illegal stuff”. Dlatego Straż Graniczna wydała na Ciebie nakaz aresztowania. Ale możesz nacisnąć „1”, aby porozmawiać z funkcjonariuszem prowadzącym Twoją sprawę. Po naciśnięciu „jedynki” oszuści będą dążyli do wyłudzenia od Ciebie pieniędzy. Mogą np. poprosić o podanie numeru karty płatniczej do zapłacenia grzywny.

Niestety, nie da się „zablokować” otrzymania takiego połączenia, gdyż oszuści dzwonią z różnych numerów polskich telefonów. Często jest on zbliżony do numeru potencjalnej ofiary. Na razie telefony są w języku angielskim, ale prawdopodobnie to kwestia czasu, gdy oszuści zaczną używać języka polskiego.

To w zasadzie powrót „nieprawdziwych” Strażników Granicznych. Niebezpiecznik w listopadzie 2023 roku informował o podobnym oszustwie. Portal udostępnił wtedy próbkę komunikatu głosowego.

Telefony od fałszywej straży granicznej to powrót scamu z końca 2023 roku

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

To oczywiście też tylko jedna z metod, którą stosują oszuści, aby wyłudzić dane nieświadomych ofiar ataku. W erze technologii oraz szybko rozwijającego się AI trzeba mieć się na baczności. Niektóre z takich prób od razu wydadzą się podejrzane, a niektóre mogą brzmieć bardzo wiarygodnie.

Ja sam stałem się celem cyberprzestępców. Oszuści podali się za pracownika banku PKO i próbowali wmówić mi, że ktoś wziął na mnie kredyt i zmienił numer telefonu. Na szczęście zachowałem wtedy czujność i nie doszło do uszerbku finansowego. Wtedy sytuacja była wiarygodna, chociażby pod kątem numeru telefonu. Fałszywa Straż Graniczna używa różnych numerów telefonów, a mi na ekranie smartfona wyświetliła się wizytówka „PKO BANK POLSKI„. Całą sytuację opisałem w artykule rok temu.

Dzień dobry, nazywam się Kwiatkowski i chciałbym Pana oszukać. Historia jednej, podejrzanej rozmowy z PKO

Bądźcie zawsze czujni, nie podawajcie niepotrzebnie swoich danych obcym osobom, nawet jeśli sytuacja może być wiarygodna. Oszuści liczą na wasz najmniejszych błąd, a próby odzyskania pieniędzy? To naprawdę są trudne sprawy do rozwiązania.