Automatyzacja procesów biznesowych: technologie maksymalizujące efektywność i redukujące koszty organizacji
Przedsiębiorstwa na całym świecie, niezależnie od branży, w której działają, na liście swoich priorytetów mają dążenie do wzrostu efektywności i zmniejszenia kosztów operacyjnych. Automatyzacja procesów biznesowych dawno stała się w tym zakresie kluczowym sprzymierzeńcem, umożliwiając firmom m.in. przyspieszenie działań, zwiększenie produktywności, redukcję wydatków czy poprawę jakości usług i relacji biznesowych. W tym wpisie wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje oraz przybliżmy 3 technologie wspierające organizacje w osiąganiu tych celów.

Jaką rolę odgrywają zautomatyzowane procesy biznesowe we współczesnych firmach?
Trudno wyobrazić sobie współczesną firmę, gdzie wszystkie procesy są realizowane w sposób manualny. Automatyzacja procesów biznesowych (BPA — Business Process Automation) to strategia mająca na celu usprawnienie działań operacyjnych poprzez wykorzystanie technologii. BPA odgrywa decydującą rolę w kontekście optymalizacji procesów, poprawy jakości usług, eliminacji błędów ludzkich czy przyspieszenia codziennej pracy.
Automatyzacja procesów sprawdza się w różnych branżach. Obejmuje zarówno złożone przepływy pracy i integrację różnych systemów informatycznych, jak i proste, powtarzalne czynności, które — choć niezbędne — wykonywane cyklicznie przez ludzi pochłaniają mnóstwo czasu, źle wpływając nawydajność pracowników. Wdrożenie BPA to inwestycja w oszczędność czasu, redukcję kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz lepsze zarządzanie funkcjami biznesowymi i zasobami ludzkimi; efektywniejsze podejmowanie decyzji i wspieranie szeregu procesów biznesowych.
Technologie wspierające firmy w zakresie automatyzacji procesów biznesowych
Automatyzacja procesów biznesowych to termin obszerny i obejmujący szeroki zakres rozwiązań dedykowanych konkretnym zadaniom czy branżom. Każda firma jest inna – odmienne są jej wyzwania, możliwości, specyfika działań oraz potrzeby związane z wdrożeniem automatyzacji. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań z tego obszaru warto wymienić takie technologie jak:
Robotyzacja procesów biznesowych (RPA, Robotic Process Automation)
Zrobotyzowana automatyzacja procesów polega na automatyzacji powtarzalnych zadań, takich jak wprowadzanie danych, generowanie raportów czy kopiowanie danych. Dzięki niej rutynowe czynności odbywają się bez ingerencji człowieka, co przyspiesza procesy biznesowe i redukuje ryzyko błędów ludzkich. Takie rozwiązanie zapewnia organizacjom oszczędność czasu oraz zwiększa efektywność operacyjną przy zachowaniu wysokiej jakości usług.
Systemy workflow
Workflow to zestaw czynności, które należy wykonać, by proces mógł zostać uznany za wykonany. Systemy workflow pomagają uporządkować i zautomatyzować sekwencje zadań – dzięki nim kolejne zadania trafiają do odpowiednich osób w organizacji, a dostęp do informacji i monitorowanie procesów stają się dużo prostsze. Systemy workflow pomagają automatyzować przekazywanie zadań, a przez to zwiększają efektywność, usprawniają komunikację w firmie i umożliwiają śledzenie postępów i optymalizowanie procesów.
Business Process Management Systems (BPMS) oraz Digital Process Automation (DPA)
O ile RPA sprawdza się świetnie w automatyzacji pojedynczych zadań, a systemy workflow pomagają uporządkować procesy i monitorować ich realizację, tak do digitalizacji całych procesów biznesowych potrzeba zupełnie innego narzędzia.
Systemy zarządzania procesami biznesowymi (BPMS) to platformy umożliwiające modelowanie, monitorowanie i optymalizację przepływów pracy (workflow) w organizacji. BPMS integrują różne systemy informatyczne, zapewniając spójność danych oraz lepszą kontrolę nad procesami biznesowymi. Dzięki takiemu wsparciu firmy mogą szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe, budując konkurencyjność i zwiększając wydajność operacyjną.
Wdrożenie BPA w firmie — na co zwrócić uwagę?
Skuteczne wdrożenie automatyzacji procesów biznesowych wymaga dokładnej identyfikacji procesów, które mogą zostać zoptymalizowane lub zautomatyzowane. Istotne jest również odpowiednie dostosowanie nowych technologii do specyfiki organizacji oraz stopnia złożoności procesów. Wybierając narzędzia BPA dostosowane do konkretnych potrzeb i od sprawdzonych dostawców możesz efektywnie wspierać cyfrową transformację firmy, budować jej przewagę i konkurencyjność rynkową.
Artykuł sponsorowany, dostarczony przez zewnętrznego partnera.