Polscy twórcy krótkich filmów na TikToka czy YouTube Shorts mają powody do radości. Aplikacja CupCut, będąca rozbudowanym, aczkolwiek wyjątkowo przyjaznym edytorem wideo, wprowadziła automatyczne dodawanie napisów do filmów zgodne z językiem polskim.

Nie należę do grona osób „żyjących TikTokiem”, ale staram się regularnie publikować krótkie materiały wideo na swoim prywatnym profilu, traktującym o tematyce mobilnej. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważne dla tej formy materiałów są napisy, dlatego też każdorazowo edytuję moje nagrania, dodając do nich tekst. Niestety, to żmudne zajęcie. Owszem, bez trudu znajdę zewnętrzne narzędzia, realizujące to zadanie, ale są one kosztowne i działają „różnie”.

//dzisiaj na dailyweb

Lwią część materiałów edytuję w aplikacji CupCut, która ma wbudowany mechanizm tłumaczenia audio na tekst, natomiast nie obsługiwała języka polskiego. To się właśnie zmieniło, a edytor stał się dla mnie naprawdę przydatny.

CupCut z istotną nowością. Automatyczne dodawanie napisów do filmów po Polsku

Automatyczne dodawanie napisow 2
CupCut z automatycznym dodawaniem napisów po polsku!

Na to czekałem. Moduł automatycznego dodawania napisów do filmów działa w kilkunastu nowych językach. Wśród nich znalazł się także polski, o który wręcz błagałem. Nowość pojawiła się z wersji na komputery z systemami macOS i Windows, natomiast obstawiam, że mobilna odsłona CupCuta również zostanie wzbogacona o rzeczony dodatek. To kwestia czasu.

Oczywiście napisy możemy dowolnie dostosowywać do naszych oczekiwań. Mam tu na myśli zarówno krój, rozmiar, jak i  dodatkowe efekty wizualne. Możliwości są ogromne, a co ważne – sam tekst zostaje osadzony na osi czasu z iście perfekcyjnym timingiem. Na przykładzie kilku filmów, na których przetestowałem nowość, nie uświadczyłem żadnego błędu. Transkrypcja działała perfekcyjnie.

Jak skorzystać z automatycznego dodawania napisów do filmów?

  1. Uruchamiamy aplikację CupCut dla komputerów osobistych.
  2. Wybieramy nowy projekt.
  3. Załączamy interesujący nas materiał wideo.
  4. Z panelu narzędzi na lewej stronie ekranu wybieramy ikonę „tekst”.
  5. Klikamy polecenie „automatyczne napisy”.
  6. Zaznaczamy język polski.
  7. Gotowe!

Bezpłatne możliwości AI w Samsung Galaxy S24 i innych? Tak, ale tylko do 2025 roku

Jak widać, cały proces jest banalnie prosty. Zastanawia mnie tylko, co na to twórcy aplikacji, którzy za podobną funkcjonalność każą sobie srogo płacić. Jestem mocno zaskoczony tym, że CupCut udostępnił rzeczone rozwiązanie za darmo.